Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WZL1 gotowe do produkcji dla PAC-3MSE

Wyrzutnia z pociskami PAC-3 (po prawej) i PAC-3 MSE (po lewej). Fot. Sgt. Alexandra Shea/US Army
Wyrzutnia z pociskami PAC-3 (po prawej) i PAC-3 MSE (po lewej). Fot. Sgt. Alexandra Shea/US Army

W zakładach WZL1 w Dęblinie zostały zainstalowane maszyny służące produkcji kontenerów startowych pocisków PAC-3MSE, które stanowią istotny element systemu Wisła. – Ten kluczowy etap świadczy nie tylko o naszym stałym zaangażowaniu w rozwijanie głębokich relacji partnerskich z polskimi firmami, ale także o sile relacji, jaką mamy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej – uważa Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Ten ekscytujący, nowy projekt jest tylko jednym z 15, które realizujemy z polskimi firmami w wyniku wybrania przez polski rząd naszego pocisku PAC-3 MSE do obrony swoich obywateli przed zagrożeniami, takimi jak taktyczne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i statki powietrzne.

Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Koncern Lockheed Martin dostarczył od niemieckiego producenta system nawijarek, który będzie używany do produkcji komór kontenerów startowych pocisków PAC-3MSE, stanowiących kluczowy element polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji. Jest to pierwszy sprzęt produkcyjny, który zostanie zainstalowany w nowej hali produkcyjnej komór kontenerów startowych, wybudowanej przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Dęblinie m.in. na potrzeby programu Wisła.

image
Art. WZL1

Nowy zakład mający powierzchnię 3 tys. m2, będzie w stanie produkować do 150 kontenerów startowych rocznie. Komory startowe, które są kluczowym elementem systemu obrony przeciwrakietowej, stanowią nie tylko podstawową obudowę konstrukcyjną pocisku PAC-3 MSE, ale również interfejs między pociskiem a elementami układu wyrzutni. Dzięki dostarczeniu sprzętu pozwalającego uruchomić w WZL1 linię produkcyjną zespołów startowych pocisków PAC-3 MSE, Polska poczyniła krok naprzód w zakresie swojego zaangażowania w produkcję tych pocisków. 

Pocisk PAC-3 MSE wykorzystuje technologię „hit-to-kill”, która pozwala wykrywać, śledzić i przechwytywać zagrożenia w postaci taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i statków powietrznych za pomocą bezpośredniego uderzenia. Polska oraz 10 innych państw wybrało pocisk przechwytujący PAC-3 MSE. Są one podstawowym uzbrojeniem systemów Patriot zakupionych przez Polskę w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Zdolności budowane w WZL1 są realizacją jednego z kilkunastu zobowiązań offsetowych Lockheed Martin, umowy wykonawcze zawarto w marcu 2019 roku.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama