Geopolityka

Wypadek Sokoła na ćwiczeniach we Włoszech

Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Śmigłowiec W-3 Sokół należący do Wojsk Lądowych uległ wypadkowi podczas ćwiczeń we Włoszech. W wyniku zdarzenia żadna z sześciu osób znajdujących się na pokładzie maszyny nie odniosła obrażeń, ale maszyna została całkowicie zniszczona w następstwie awaryjnego lądowania. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu lotów Sokołów. 

W ćwiczeniu APROC (APROC - Air Centric Personnel Recovery Operatives Course) koordynowanym przez włoskie siły powietrze brały udział 4 maszyny Sił Zbrojnych: 2 Mi-24 i 2 W-3 Sokół. W czasie wykonywania zadań w ramach międzynarodowego zespołu doszło do awarii jednej z polskich maszyn typu W-3 Sokół. Załoga śmigłowca została zmuszona do awaryjnego lądowania na polu ok. 20 km od Padwy w północnowłoskim regionie Wenecja Euganejska. W czasie zdarzenia na pokładzie maszyny było sześć osób: pięciu Polaków i Francuz. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń, a przybyli na miejsce ratownicy medyczni udzielili jedynie doraźnej pomocy osobom będącym na pokładzie śmigłowca.

Jak poinformowały w komunikacie Włoskie Siły Powietrzne załoga polskiego śmigłowca bezpiecznie opuściła maszynę, zanim stanęła ona w płomieniach. Sądząc po opublikowanych fotografiach z miejsca zdarzenia W-3 Sokół z 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia został jednak całkowicie zniszczony. Rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak powiedział PAP, że "podczas ćwiczeń jeden W-3 awaryjnie lądował. Piloci dochowali wszelkich procedur, wylądowali w przygodnym terenie, nikomu nic się nie stało".  

Przyczyny zdarzenia nie są znane. Włoskie media informują o ogniu wydobywającym się z turbiny podczas lotu maszyny. To właśnie w związku z tą awarią pilot miał zdecydować się na lądowanie w przygodnym terminie po którym maszyna spłonęła. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika podjął w związku z wypadkiem decyzję o czasowym wstrzymaniu lotów śmigłowców W-3 Sokół. Siły Zbrojne RP posiadają ok. 70 maszyn tego typu w Wojskach Lądowych, Siłach Powietrznych i Marynarce Wojennej. 

Czytaj też: Sokół rozbił się na Filipinach. Loty zawieszone do wyjaśnienia

AH/PAP

Komentarze