Reklama

Siły zbrojne

Wymiana radarów nawigacyjnych w Royal Navy. Ponad 60 systemów

fot. www.kelvinhughes.com
fot. www.kelvinhughes.com

Brytyjskie ministerstwo obrony zawarło kontrakt za 44 miliony funtów na wymianę radarów nawigacyjnych na ponad 60 okrętach nawodnych, podwodnych i obiektach brzegowych.

Umowę zawarto ze spółką Lockheed Martin Integrated Systems UK, która ma swoje zakłady w Wielkiej Brytanii w Hampshire. Kontrakt przewiduje gruntowną modernizację okrętowych systemów nawigacyjnych, co zwiększy jeszcze bardzie bezpieczeństwo pływania. W ramach programu NRP (Navigation Radar Program) w ciągu najbliższych pięciu lat nastąpi wymiana obecnie wykorzystywanych stacji radiolokacyjnych na nowe, półprzewodnikowe radary z nadajnikami SharpEye, zaprojektowane i rozwijane przez brytyjską firmę Kelvin Hughes z Enfield w północnym Londynie.

Urządzenia trafią na atomowe okręty podwodne typu Astute, Trafalgar i Vanguard, fregaty Type 23, niszczyciele min typu Hunt i Sandown, szybkie okręty patrolowe oraz jednostki pomocnicze. Nowe radary zamontowane będą również na pięciu brzegowych stacjach nadzoru, w ośrodkach treningowych HMS Collingwood w Hampshire i HMS Raleigh w Cornwall oraz ośrodku testowym (Land Based Test Site) w Hampshire.

W przyszłości przewiduje się rozszerzenie zamówienia na dwa lotniskowce typu Queen Elizabeth, na okręty nawodne Type 26 GCS (Global Combat Ship) oraz przyszłe okręty podwodne z rakietami balistycznymi.

(Maksymilian Dura)

Reklama

Komentarze

    Reklama