Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wtorkowy przegląd prasy- Zamach na Sejm był odwołany; Koniec serwisu F-16 w Bydgoszczy?; Zbrojeniówka zarobi na Leopardach?

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Wojciech Czuchnowski, GW, Zamach na Sejm był odwołany- Zwrot w procesie "sejmowego terrorysty". Adwokat znalazł w aktach śledztwa zeznania funkcjonariusza ABW, z których wynika, że miesiąc przed aresztowaniem Brunon Kwiecień zaniechał ataku na polski parlament, rząd i prezydenta (...) Z maili do "Kamila" - agenta ABW - wynika, że Kwiecień wyczuł prowokację. Sąd "Kamila" jeszcze nie przesłuchał. Obrońca Kwietnia- Maciej Burda uważa, że nie utrzymają się zarzuty o planowanie ataku i podżeganie do niego.

Małgorzata Czajkowska, GW Bydgoszcz, F-16 mogą nam odlecieć- Wojskowe Zakłady Lotnicze mogą stracić kontrakt na serwisowanie samolotów wojskowych F-16 i Hercules C-130. Dziś w tej sprawie do Bydgoszczy przyjeżdża szef MON Tomasz Siemoniak (...) Od nowego roku będzie obowiązywała dyrektywa Wspólnoty Europejskiej, która reguluje otwartość rynku zamówień wojskowych. Jeszcze trzy lata w przetargu na serwisowanie samolotów używanych przez polskie wojsko mogły wziąć udział tylko firmy polskie. Teraz to się zmieni (...) - Chcemy wspólnie poszukać rozwiązania korzystnego nie tylko dla WZL, ale i dla Polski. Nasza firma jest wpisana na listę przedsiębiorstw ważnych dla strategii państwa. Uważamy, że ze względu na bezpieczeństwo państwa powinniśmy zachować zdolność do serwisowania samolotów wojskowych na swoim terenie. Chcemy, żeby władze kraju wzięły to pod uwagę - mówi Rutkowski, rzecznik WZL.

Zbigniew Lentowicz, RZ, Próbujemy zarobić na Leopardach- Używane czołgi 2A5 kupione od Bundeswehry za 780 mln zl są już w kraju. To szansa dla zbrojeniówki. Chodzi o Leopardy 2A5, których kupiliśmy 119 sztuk. Pierwsza partia właśnie dotarła. Zbrójeniówka cieszy się także z decyzji o modernizacji 128 czołgów Leo 2A4, już służących w naszej armii. Nic dziwnego, eksperci szacują, że zaostrzenie pazurów Leopardom przejętym w 2001 roku od Niemców za symboliczną markę może przynieść polskim i zagranicznym firmom prawie miliard złotych (...) - Plan się powiedzie, jeśli do wartego setki milionów złotych programu modernizacji włączone zostaną - oprócz fabryki w Łabędach - także inne polskie spółki. Zwłaszcza te, które potrafią negocjować z zagranicznymi koncernami i współdziałały już z takimi producentami, jak np. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu.

Agata Łukaszewicz, RZ, Przybywa wniosków o zgodę na podsłuchy- W ubiegłym roku policja wystąpiła z 6814 wnioskami o zarządzenie kontroli operacyjnej (podsłuchy, kontrola korespondencji) - to o ponad 800 więcej niż rok wcześniej. Taki niepokojący wniosek płynie z informacji o działalności policji, którą minister Bartłomiej Sienkiewicz wysłał właśnie do Sejmu.

Andrzej Stankiewicz, RZ, Dziś sąd nad Macierewiczem- Rozprawa jest kolejną odsłoną batalii prawnej po publikacji przez Antoniego Macierewicza głośnego raportu z likwidacji WSI w 2007 r. Ci, którzy poczuli się poszkodowani zarzutami zawartymi w raporcie, złożyli przeciwko Macierewiczowi doniesienia do prokuratury (...) szef ABW płk Dariusz Łuczak w swym zażaleniu zarzucił Macierewiczowi, że w raporcie umieścił ściśle tajne informacje o współpracownikach oraz działaniach operacyjnych Agencji. Szef ABW w swym zażaleniu domaga się skierowania śledztwa w zupełnie innym kierunku - ujawnienia tajemnic państwowych. A to sprawa znacznie poważniejsza od przestępstwa urzędniczego, które rozważała prokuratura (...) Ale likwidacja WSI wraca nie tylko w prawnym, ale także politycznym wymiarze. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz postanowiła wyciągnąć z szuflady trzymany tam od stycznia projekt Twojego Ruchu w sprawie powołania komisji śledczej wyjaśniającej kulisy działań Komisji Likwidacyjnej pod przewodnictwem Macierewicza.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.