Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Wojsko wzywa na ćwiczenia; Orka przypłynie z Francji?; Rząd chce, by ziemia pracowała

fot. DCNS
fot. DCNS

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem obronności.

Leszek Kostrzewski, Gazeta Wyborcza, Wojsko wzywa na ćwiczenia: "Chociaż o szkoleniu rezerwy ostatnio bardzo dużo się mówi, to taka procedura nie jest nowością. W 2006 r. szkolenie odbyło aż 69 tys. rezerwistów, rok później - 53 tys., a w 2008 r. - 45 tys. Szkolenia przerwano w latach 2009-12, co MON tłumaczył zmianami związanymi z profesjonalizacją armii (...) w 2013 r. przeszkolono zaledwie 3 tys. żołnierzy rezerwy, w zeszłym roku - o tysiąc więcej. Od teraz ta liczba ma się zwiększać. W 2014 r. liczba rezerwistów między 19. i 60. rokiem życia wynosiła ok. 7 mln osób."


Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, Orka przypłynie z Francji?: "Francja proponuje budowę w gdyńskiej stoczni jednego z najbardziej technicznie zaawansowanych na świecie klasycznych okrętów podwodnych Scorpene. Polska ma skorzystać z transferu technologii m.in. ze względu na możliwość serwisowania jednostek w naszych zakładach. Dwa okręty miałaby zbudować gdyńska stocznia "Nauta", a pierwszy powstałby we Francji. Tam szkoliliby się nasi inżynierowie i marynarze. Jednostki budowane w Polsce miałyby powstać z dużym udziałem rodzimego przemysłu. Centrum Techniki Morskiej miałoby się zająć opracowaniem systemów łączności i dowodzenia. Francja chce sprzedać okręty razem z pociskami rakietowymi NCM. W marcu ub.r. zakończył się tzw. dialog techniczny z potencjalnymi dostawcami. Resort obrony zamierzał uruchomić procedurę w styczniu. Postępowanie przesunięto ze względu na wymóg uzbrojenia okrętów w pociski manewrujące. Francja ma w swojej ofercie również pocisk NCM o zasięgu 1000 km."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Rząd chce, by ziemia pracowała: "Usprawnieniem wyprzedaży 4,4 tys. ha lotnisk, poligonów (...) będzie zajmować się jedna superagencja" - pisze Lentowicz. Powstanie ona z połaczenia Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Pod młotek pójdzie 2,4 tys. działek i 1,9 tys. budynków.


Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, Macierewicz bez kary za WSI: "Koniec batalii o ukaranie Antoniego Macierewicza za raport z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, czyli wojskowego wywiadu i kontrwywiadu. Prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo w tej sprawie."

Reklama

Komentarze

    Reklama