Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorkowy przegląd prasy: Trzy koncepcje reformy NSR, Zlot dowódców lotnictwa w Krzesinach, FSB będzie legalnie inwigilować internet, Paryż ostro protestuje przeciwko podsłuchom USA
Przegląd prasy
Polska, Lotnicze szychy zlecą się do Krzesin: Nad poznańskim niebem pojawią się dziś dziesiątki wojskowych samolotów i helikopterów. W poznańskiej 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego organizowany jest ZLOT 2013, czyli coroczne ćwiczenia dla najważniejszych w polskim lotnictwie wojskowym dowódców. Do Poznania przyleci również generał broni Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych. (…) Po przylocie do Poznania 50 dowódców skrzydeł, baz, eskadr i grup lotniczych z Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych i Marynarki Powietrznej będzie egzaminowanych ze znajomości między innymi prawa lotniczego, nawigacji, łączności, etc. ZLOT potrwa do czwartku 24 października. Lotnicy będą też rozmawiać o nowym samolocie szkoleniowym.
Dziennik wschodni, MON i CBA przeciwko korupcji: Szefowie MON i CBA Tomasz Siemoniak i Paweł Wojtunik podpisali w poniedziałek porozumienie, które ma zacieśnić współpracę obu instytucji w zakresie przeciwdziałania korupcji w sferze obronności. Ochrona antykorupcyjna ma przede wszystkim dotyczyć przetargów w ramach modernizacji technicznej sił zbrojnych. (…) CBA przyjrzy się także firmom zatrudniającym byłych żołnierzy, którzy jeszcze służąc w armii organizowali przetargi. Nie mogą oni być zatrudniani w takich przedsiębiorstwach przez trzy lata.
Super Express, Osądzą Macierewicza?: Twój Ruch Janusza Palikota (49 l.) chce przyjrzeć się działaniom Antoniego Macierewicza (65 l.) w związku z rozwiązaniem WSI w 2006 r. Planuje powołać zespół, który pokaże skutki tzw. raportu Macierewicza. - Publikacja raportu doprowadziła do zdradzenia tajemnic państwowych, a po ujawnieniu go pojawiły się problemy z wywiadem wojskowym, zlikwidowano siatkę wywiadowczą w Afganistanie, a do więzień trafili współpracujący z naszym wywiadem obywatele Białorusi i Rosji - mówi rzecznik TR Andrzej Rozenek (44 l.).
Gazeta Wyborcza, Zmarł oficer raniony granatem: W szpitalu zmarł kapitan Grzegorz Nicke, oficer Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. 8 października ranił go granat na toruńskim poligonie. Kapitan zmarł w sobotę, a w poniedziałek jego śmierć potwierdziło wojsko. Przyczyny tragedii nadal bada żandarmeria pod nadzorem Prokuratury Wojskowej w Poznaniu. (…) "Granat bojowy F-l upadł zbyt blisko miejsca, z którego został rzucony. Kapitan Nicke rzucił się w kierunku znajdującego się w okopie żołnierza, ratując mu życie. Eksplodujący granat ranił oficera w głowę poniżej hełmu. Poszkodowanemu natychmiast udzielono pomocy i przetransportowano do szpitala" - czytamy w oświadczeniu CSAiU.
Dziennik Gazet Prawna, Damian Furmańczyk, Francja ostro protestuje przeciwko podsłuchom USA: Francuskie MSZ wręczyło wczoraj ambasadorowi USA we Francji Charlesowi Rivkinowi oficjalny protest w związku z ujawnieniem przez „Le Monde" skali inwigilacji obywateli Francji przez agencję NSA. (…) Agencja Bezpieczeństwa Narodowego nagrała ponad 70 mln prowadzonych we Francji rozmów telefonicznych. Inwigilacji podlegały także korespondencja z portali społecznościowych, e-maile oraz SMS-y, które wywiad dekodował dzięki przechwytywaniu słów kluczowych. Szef MSW w Paryżu Manuel Valls określił te rewelacje mianem szokujących.
Gazeta Polska Codziennie, Wespazjan Wielohorski, FSB będzie legalnie inwigilować Internet: Jak donosi rosyjska gazeta „Kommiersant", zatwierdzono przygotowany w porozumieniu z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) projekt zarządzenia ministerstwa łączności, zgodnie z którym do 1 czerwca przyszłego roku wszyscy dostawcy Internetu będą zobowiązani do zainstalowania urządzeń służących do zapisywania i przechowywania informacji o przepływie danych.(…) Zarządzenie dotyczące kwestii technicznych to część większej operacji.(…) Niedawno rząd FR przesłał do Dumy projekt ustawy dający FSB szerokie uprawnienia w zakresie działań w internecie. Służba ma odpowiadać za operacje mające zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Znając realia rosyjskie, może tu chodzić o kontrolę i działania destrukcyjne wobec opozycji, dla której internet pozostaje podstawowym środkiem komunikacji i koordynowania akcji protestacyjnych.
Dziennik Gazeta Prawna, Artur Radwan, Gwardia narodowa pomoże gminie: Bogusław Pacek - Żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych zyskają pierwszeństwo zatrudnienia w samorządowych komórkach zajmujących się obronnością. Na niektórych stanowiskach będzie wymagane przeszkolenie wojskowe.(…) Minister obrony narodowej zlecił panu oraz innym ekspertom z Akademii opracowanie zmian koncepcyjnych w kwestii funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). (…) Czy wprowadzenie w ich miejsce tzw. gwardii narodowej na wzór amerykański cokolwiek zmieni? Staram się nie używać pojęć gwardia narodowa lub obrona terytorialna. Potwierdzam, że w Akademii Obrony Narodowej prowadzimy takie prace.(…)Od razu pojawia się krytyka tego rozwiązania ze strony części ekspertów, nawet jeśli nie zapoznają się oni wcześniej z naszymi koncepcjami. A ile ich jest? Trzy. Pierwsza to dalsze doskonalenie obecnego systemu. Druga nie jest rewolucyjna, ale porządkuje zasady funkcjonowania NSR. (…) A trzecia propozycja to gwardia narodowa? Ten wariant jest bardzo kosztowny, ale też bardzo skuteczny. Powinien on być również brany pod uwagę. Jest on podobny do gwardii narodowej, ale ja go nazywam "armią krajową".
Mirosław Znamirowski
Czy ewentualne utworzenie "armii krajowej" to musi być wariant bardzo kosztowny? Zastanówmy się. Oczywistym jest, że w naszych warunkach polski odpowiednik gwardii narodowej to mogą być tylko i wyłącznie oddziały lekkiej piechoty. Wyposażenie dla takiej formacji nie będzie kosztowało krocie. I w dodatku można użyć część wyposażenia, które "zalega" w magazynach mobilizacyjnych. A czy służącym w niej ochotnikom trzeba będzie płacić za służbę? Moim zdaniem bez trudu znajdzie się wystarczająca liczba chętnych, którzy będą służyć jedynie dla "chwały" jeżeli spełni się kilka warunków. Po pierwsze zmieni się klasyfikację kategorii zdolności do służby wojskowej D z "niezdolny do służby w czasie pokoju" na "zdolny do służby jedynie w formacjach obrony terytorialnej". Po drugie umożliwi się szeroki dostęp do służby w "armii krajowej" przedstawicielkom płci pięknej. Po trzecie powinno się przyjmować do służby wszystkie osoby pełnoletnie bez względu na wiek, które zdołają przejść test sprawnościowy opracowany pod kątem tej formacji. Ta "armia krajowa" to powinno być coś na wzór Ochotniczej Straży Pożarnej, w której o ile dobrze pamiętam służy obecnie ponad 600 tyś. osób i robią to wyłącznie dla prestiżu i z chęci pomagania społeczeństwu. I jeszcze jedna ważna kwestia. Program szkoleniowy dla tej formacji powinien być maksymalnie skondensowany i kłaść nacisk przede wszystkim na działania nieregularne.
Zamyślony
Popieram. Nie do zrealizowania. Nie ma w RP rządzących, którzy podejmą taką decyzję w obecnej sytuacji. Gdy zacznie się palić - wtedy może i tak. Ale wtedy już będzie tradycyjnie " too late". A to właśnie nasz "grzech pierworodny", który legł u podstaw wszystkich naszych klęsk narodowych.
kry...
Jeśli prawdą jest fakt uwięzienia naszych agentów w Rosji, oraz Białorusi to ten kretyn Macierewicz powinien siedzieć do końca swoich dni...
sorbi
A może by tak powołać do życia Armię Krajową?!
?!?
Nie przejdzie. Bo niektórzy musieliby zadać sobie wtedy pytanie, dzięki komu jeszcze mówią po polsku. A to niestety wymaga użycia co najmniej dwóch komórek mózgowych. Na Wiejskiej o to trudno.
sce
a ja myślałem że już reaktywowana - w postaci kiboli patriotów