Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Rosja straszy Warszawę i Berlin; Potrzebna jest konsolidacja europejskiego przemysłu obronnego; NSR - wojsko wojewódzkie; Polscy najemnicy na Ukrainie? MSZ zaprzecza; Tajne posiedzenie Sejmu pod ochroną ABW

Fot. US Army
Fot. US Army

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Dziennik Polski, Jarosław Junko, Moskwa straszy Warszawę i Berlin! Na Ukrainie walki wygasają?: Minister obrony Ukrainy Mychajło Kowal poinformował wczoraj, że „trwa wygaszanie konfliktu zbrojnego" na wschodzie kraju. (…) Tymczasem agencja Interfax poinformowała, że Siły Powietrzne Rosji – przy wsparciu Floty Czarnomorskiej – przećwiczyły wczoraj atakowanie okrętów umownego przeciwnika na Morzu Czarnym. (…) na morzu tym dyżur bojowy pełnią trzy okręty NATO(…). Rosja postraszyła wczoraj także Warszawę i Berlin. Pierwszy zastępca ministra spraw zagranicznych Władimir Titow oświadczył (…) - Mamy nadzieję, że Niemcy i Polska, które mają ścisłe, rozgałęzione i wielorakie związki z naszym krajem, lepiej niż inni rozumieją znaczenie utrzymania tych kontaktów i będą miarkować swoje działania interesem narodowym.

Rzeczpospolita, Danuta Walewska, Europa musi się integrować: Gdyby polska armia wybrała naszą ofertę, nie mielibyśmy żadnego problemu z otwarciem linii produkcyjnej w Łodzi - mówi prezes Grupy Airbus Thomas Enders w rozmowie z Danutą Walewską.(…)

Pana współpracownik Jean-Pierre Talamoni mówił kilkakrotnie: "chcemy ożenić "się z Polską". Czy nasz kraj jest dla Airbus Group ważny tylko ze względu na duże przetargi?

Jean-Pierre jest Francuzem, więc może być romantyczny. Ja jako Niemiec ujmę to inaczej. Potrzebujemy europejskiej konsolidacji przemysłu zbrojeniowego tak samo jak harmonizacji polityki zakupowej w obszarze zbrojeniowym i koordynacji polityki eksportowej. (…) Europa może liczyć się w świecie, jeśli bardziej się zintegruje - właśnie chociażby w polityce przetargowej - i jeśli zwiększymy prawdziwą konkurencję. (…) Nie byłoby Airbusa, gdyby nie doszło do pojednania między Francją i Niemcami. Najwięcej zmian zaszło od 1999 r, kiedy połączyliśmy francuski, niemiecki, brytyjski i hiszpański przemysł lotniczy i kosmiczny. Uważam, że naturalną konsekwencją byłaby także integracja z przemysłem polskim.

Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Wojsko wojewodów: BBN popiera radykalne zmiany w Narodowych Silach Rezerwowych. (…)Pomysł na to, jak powinny się zmienić Narodowe Siły Rezerwowe, opracowali eksperci z zespołu działającego przy Akademii Obrony Narodowej. (…) Eksperci z zespołu z AON (…) nie ukrywają, że koncepcja zmian w siłach rezerwy jest też odpowiedzią na kryzys ukraiński. (…) Szef BBN gen. prof. Stanisław Koziej generalnie poparł pomysł zmian. (…) Jego zdaniem siły te powinny być wykorzystywane lokalnie, w obrębie województw, czyli być "wojskiem wojewodów". To przypomina rozwiązania amerykańskie. Tam oddziały Gwardii Narodowej działają we wszystkich stanach i podlegają gubernatorom.

Polska – Dziennik Bałtycki, Michał Wróblewski, Separatyści: Polscy najemnicy ujęci:  (…) Media obiegła informacja, jakoby tamtejsi separatyści zatrzymali zagranicznych najemników, wśród których mieli się znajdować Polacy. (..) Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski (…) zareagował błyskawicznie. Napisał: "Nie potwierdzam informacji o zatrzymaniu przez separatystów obywateli RP wśród najemników na Ukrainie wschodniej". Wojciechowski podkreślił, iż pojawienie się (…) tej nieprawdziwej wiadomości jest "elementem czarnego PR". (…) Podczas gdy separatyści grzmią o najemnikach z Polski, zachodni eksperci mówią o wyrafinowanej pomocy Rosjan. (…) rebeliantom pomagają sześcioosobowe grupy mężczyzn ubranych w stroje maskujące sił specjalnych i wyposażonych w kosztowny rosyjski sprzęt, w tym karabiny snajperskie WSS.

Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Nagły wyjazd do Londynu: Wizyta dowódcy amerykańskich wojsk lądowych gen. Raymonda Odierno została niespodziewanie skrócona. Zamiast polecieć do Drawska Pomorskiego, gdzie na poligonie ćwiczą jego żołnierze, generał udał się do Londynu.(…) Po dwugodzinnych rozmowach z gen. Lechem Majewskim, dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, zakomunikował, że odwołuje dalszą część wizyty i leci do Londynu. Nie podano przyczyny zmiany planów amerykańskiego generała. (…) Tematem rozmów były wspólne ćwiczenia polskich wojsk lądowych i US Army. (…)Odierno przyleciał do Warszawy w niedzielę.

Gazeta Polska Codziennie, Olga Alehno, Separatyści bawią się w państwo: Gruzja NATO i UE nie uznały wyborów parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę w separatystycznym regionie Gruzji - Osetii Południowej. Tymczasem Rosja poinformowała, że zamierza ścigać m.in. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego pod zarzutem "odpowiedzialności za wojnę rosyjsko-gruzińską". (…) Osetia Południowa się wyludnia. (…) władzom w Cchinwali z trudem udało się uzyskać trochę ponad 51 proc. frekwencji. (…) wielu mieszkańców Osetii Płd. opuściło region i przeniosło się do Rosji (…) region, który kontroluje Rosja, znajduje się w bardzo złym stanie. Setki milionów dolarów rosyjskich dotacji (…) trafiają do lokalnych struktur mafijnych i skorumpowanych urzędników.

Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Poroszenko rządzi: Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozpoczął urzędowanie od spotkania z rosyjskim ambasadorem i propozycji rozejmu na wschodzie kraju. (…) Okazją było posiedzenie grupy kontaktowej OBWE z udziałem przedstawiciela tej organizacji Heidi Tagliavini i ambasadora Ukrainy w Niemczech Pawła Klimkina. (…) Przedstawiciele Rosji, która dotąd kwestionowała prawomocność władz Ukrainy, oświadczyli, że nastąpiła zmiana stanowiska po wyborach prezydenckich i oficjalnie uznaje się Poroszenkę za "poważnego partnera" do rozmów.

Gazeta Wyborcza, Wojciech Czuchnowski, Tajny Sejm. Co powie Kamiński?: Sejm zdecyduje dziś, czy odebrać immunitet Mariuszowi Kamińskiemu, posłowi PiS i b. szefowi CBA. (…)Tajne posiedzenia Sejmu należą do rzadkości. Ostatnie miało miejsce latem 2007 r. (…) Przed obecnym posiedzeniem salę zabezpiecza ABW. Będzie odcięta od sieci internetowej, posłowie będą musieli zdeponować telefony przed wejściem urządzenia wykrywające metal sprawdzą, czy nie wnoszą dyktafonów. (…) - W żadnym wypadku nie chcemy cenzurować posła ani Sejmu. Chodzi nam o bezpieczeństwo danych na temat metod i form naszej pracy - tłumaczy nam rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Rzeczpospolita, Andrzej Stankiewicz, Tajemnice CBA dla posłów: Parlament na zamkniętym posiedzeniu ma dziś zdecydować o immunitecie Mariusza Kamińskiego. Agenci ABW skrupulatnie sprawdzą, czy w Sejmie nie ma podsłuchów. (…)Tak będzie dziś w Sejmie, gdzie wiceszef PiS Mariusz Kamiński ma ujawnić kulisy tajnych operacji w czasach, gdy kierował CBA. (…) Kamiński będzie się w ten sposób bronił przed prokuraturą, która wystąpiła do Sejmu o uchylenie mu immunitetu, zarzucając przekraczanie uprawnień oraz „tworzenie fałszywych dowodów".

Reklama

Komentarze (3)

 1. rapid

  Chciałbym zobaczyć twarze tych owych Polskich najemników , a raczej najemników pochodzenia Polskiego , na obecną chwile to Ja też mogę przekazać mediom że w lesie kabackim widziałem jak spacerował Elvis Presley

  1. toto 11.06.2014

   W Klewkach tez Talibów nie było, a śp. Andrzej Lepper tez kłamał i wszyscy sie wtedy smieli!.

 2. Drzewica

  W polskim sejmie rządzi mentalność rosyjska czyli korupcjolubna, to dlatego układ władzy Tuska skrywa ustalenia dowodowe służb na temat przekrętów Kwaśniewskich a zwalcza funkcjonariuszy państwa ścigających na serio rozległe układy korupcyjne. Utajnianie to obrona złodziei, uczciwi prawdy się nie boją.

 3. miro

  zniszczenie ludzi zwalczajacych największe plagi III RP -korupcję , układy ... będące największym hamulcem rozwoju gospodarczego i technologicznego ... - to głowne dzieło naszych aktualnych władz ...

Reklama