Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Próba zamachu na szefa CBA; Zmiany w dowodzeniu; Spór o Gibraltar

Paweł Wojtunik- fot. cyklista.wordpress.com
Paweł Wojtunik- fot. cyklista.wordpress.com

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.



Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, Próba zamachu na szefa CBA- Najpierw były pogróżki, a teraz ktoś próbował zapewne doprowadzić do wypadku auta Pawła Wojtunika. Nieznany sprawca odkręcił śruby w kole prywatnego samochodu Pawła Wojtunika, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Krótko przedtem Wojtunik zaczął dostawać pogróżki. Czy doszło do próby zamachu na życie szefa CBA. Sprawa jest poważna. Jak ustaliła „Rz", badają prokuratura i wydział do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw stołecznej policji. BOR wzmocniło ochronę Wojtunika i jego rodziny. O próbie zamachu napisał wczoraj „Super Express", sugerując, że to porachunki mafii, którą przed laty jako policjant Centralnego Biura Śledczego ścigał Wojtunik. Jednak z ustaleń „Rz" wynika, że zagrożenie najprawdopodobniej wiąże się z obecną pracą szefa CBA (…) Wojtunik w tym roku kończy czteroletnią kadencję na stanowisku szefa CBA. Może chcieć szczególnie owocnie ten czas wykorzystać.


Czytaj także: Dlaczego reforma służb specjalnych nie zostanie wykorzystana do zlikwidowania CBA? Były szef ABW specjalnie dla Defence24.pl

Nasz Dziennik, Zmiany w dowodzeniu- Wczoraj rozpoczęła pracę grupa organizacyjna, która ma stworzyć odpowiednie warunki do funkcjonowania Dowództwa Generalnego Rodzajów Sit Zbrojnych. Nowa instytucja zastąpi obecne dowództwa sit lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. Grupą kieruje gen. dyw. Mirosław Różański, ostatnio pełnomocnik szefa MON ds. wdrażania nowego systemu dowodzenia. Jak poinformował rzecznik grupy mjr Szczepan Guszczak, jej członkowie będą się zajmować przygotowaniem miejsc pracy dla zasadniczej części Dowództwa Generalnego RSZ. Opracują też harmonogramy osiągania gotowości, pr ojekty dokumentów, relacje pomiędzy poszczególnymi podmiotami wewnątrz i na zewnątrz nowej struktury, zorganizują zabezpieczenie teleinformatyczne i ochronę informacji niejawnych.

Czytaj: To jeszcze nie koniec batalii o reformę systemu dowodzenia Sił Zbrojnych – Mariusz Antoni Kamiński dla Defence24.pl

Jarosław Giziński, Rzeczpospolita, W hiszpańsko – brytyjskim sporze górę biorą emocje- Premier David Cameron oświadczył, że w odpowiedzi na nieprzyjazne gesty Madrytu wobec Gibraltaru Londyn rozważa podjęcie „bezprecedensowych kroków prawnych". Chodzi o zwrócenie się do unijnych trybunałów z żądaniem wymuszenia na Hiszpanach gwarantowanej przez prawodawstwo UE swobody podróżowania (…) Przyczyną konfliktu stała się pod koniec lipca budowa przez Gibraltar sztucznej rafy naruszającej w opinii Hiszpanów swobodę żeglugi, w oczach Brytyjczyków zaś obrazą są drobiazgowe kontrole graniczne, którym mieszkańców brytyjskiej kolonii poddają Hiszpanie. Niezależnie od przyczyn niezadowolenia po obu stronach granicy ostry spór między dwoma sojuszniczymi państwami w ramach NATO i Unii Europejskiej stał się politycznym kuriozum. „Financial Times" napisał w komentarzu, że Gibraltar może zatruć stosunki Wielkiej Brytanii z Hiszpanią tak jak spór o Falklandy uniemożliwia od trzech dekad normalne relacje z Argentyną. Także i tym razem w tle sporu o Gibraltar pojawiło się widmo Falklandów. Hiszpański minister spraw zagranicznych zaproponował bowiem Argentynie, która obecnie jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, by kwestie obu terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii traktować wspólnie i uzgadniać ewentualne kroki przeciwko Londynowi.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama