Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy- Polska zbrojeniówka wsiada na PEGAZ; Miliardy na technologie i rozwój polskich dronów; Prokuratura utrzymuje więźnia

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Marcin Sztandera, GW, Polska zbrojeniówka wsiada na PEGAZ-a: Kilka dni temu Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że walne zgromadzenie zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego PeGaZ-a do ponad 3,9 mld zl. Dzięki temu grupa uzyskała kontrolę nad pierwszymi 17 spółkami, nad którymi bezpośredni nadzór ma Ministerstwo Obrony Narodowej (11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych), Ministerstwo Skarbu Państwa (Huta Stalowa Wola i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej) oraz nadzorowanych przez ARP (WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom, Nano Carbon, MS TFI) (...) Kolejny etap budowy grupy zbrojeniowej będzie polegał na wniesieniu do PGZ akcji i udziałów spółek z Polskiego Holdingu Obronnego. Ten etap planujemy zakończyć w trzecim kwartale tego roku - zapowiada resort skarbu (...) Obawiam się, że nie wszystkie spółki PHO wejdą do PGZ. To one kiedyś mogą być przyczółkiem do kolejnych pomysłów na konsolidację za kilka lat. I do kolejnej wojny polsko-polskiej - komentuje Stanisław Głowacki, szef "Solidarności" w zbrojeniówce (...) ostatni okres w PHO to stagnacja, zlikwidowano służby handlowe, a ewentualne kontrakty zagraniczne to był efekt indywidualnych kontaktów. Szybko się okazało, że po deklaracji premiera urzędnicy nie bardzo wiedzą, co zrobić, i niewiele się zmieniło - ocenia szef "Solidarności" w zbrojeniówce.

Zbigniew Lentowicz, RZ, Miliardy na technologie i rozwój polskich dronów- Program rozwoju bezzałogowych systemów rozpoznawczych i uderzeniowych, zdaniem gen. Stanisława Kozieja, szefa BBN, ma tak duże znaczenie dla narodowego bezpieczeństwa, że zwierzchnik sił zbrojnych chce przekonać rząd do specjalnego sposobu finansowania dronowych inwestycji. Mowa o wyodrębnieniu co roku kwoty 750-800 mln zł odpowiadającej 0,05 proc. PKB, aby zapewnić stabilne wieloletnie nakłady na bezpilotowce (BSL) i inne bojowe roboty (...) W operacyjnych planach MON na najbliższą dekadę przewidywano zamówienie prawie stu zestawów bezzałogowych statków powietrznych za ok. 3 mld zł, ale najnowszy plan prezydencki znacznie zwiększa skalę przedsięwzięcia.

Marcin Pietraszewski, GW Katowice, Prokuratura utrzymuje więźnia- Były szef katowickiej prokuratury, choć jest prawomocnie skazany za wyłudzenie 1,7 mln zł, nadal otrzymuje wynagrodzenie. Tymczasem zgodnie z przepisami powinien zostać wydalony z zawodu. Siedzi w więzieniu dla recydywistów i ma nowy proces o fałszowanie dokumentów (...) Sprawa dotyczy Jerzego Hopa, wieloletniego szefa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Przez lata był jednym z najbardziej wpływowych śledczych w Polsce (...) Jego kariera załamała się w 2002 r., kiedy dziennikarze ujawnili, że wydaje więcej, niż zarabia. Hop próbował tłumaczyć, że finansowo pomagała mu teściowa, która dostała spadek po mężu, żołnierzu armii generała Andersa. ABW ustaliła jednak, że przez dziewięć lat wyłudził on od 65 państwowych przedsiębiorstw 1,7 mln zl!

Maciej Marosz, GPC, Oskarżony po prowokacji ABW-  W poniedziałek w krakowskim sądzie okręgowym odbyła się kolejna rozprawa w procesie Brunona Kwietnia, oskarżonego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na parlament. - Jeśli informacje przekazane przez media o kulisach operacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego są prawdziwe, mogło dojść do przekroczenia granic prawa m.in. w zastosowaniu operacji specjalnej i zastosowaniu prowokacji - mówi "Codziennej" b. szef ABW Bogdan Święczkowski (...)  Z aktu oskarżenia skierowanego w ubiegłym tygodniu przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie do sądu, wynika, że jednym z głównych dowodów przeciwko Brunonowi Kwietniowi pozostaje... korespondencja internetowa. Działania ABW w sprawie niedoszłego zamachowca wywołały kontrowersje po ujawnieniu informacji, że podejrzewany o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm zrezygnował z tych planów miesiąc przed zatrzymaniem. 

Dziennik Wschodni, Więcej żołnierzy w szczecińskim Wielonarodowym Korpusie Północny- Wschód- Obecnie szczecińska kwatera Korpusu ma nieco ponad 240 osób kadry. W przypadku zmiany jej statusu, liczba ta powinna zwiększyć się o około 200 osób. W tej sprawie dobiegają końca negocjacje pomiędzy szefami resortów obrony trzech państw założycielskich jednostki, czyli Polski, Danii i Niemiec. Zmiana, jeśli będzie zgoda państw założycieli Korpusu, ma m.in. doprowadzić do stanu, gdy jednostka, która ma teraz tzw. niższą gotowość bojową, dostanie zaszeregowanie do sił wysokiej gotowości.

Andrzej Łomanowski, RZ, Quo vadis, Poroszenko?- Zwycięzca wyborów już w poniedziałek przedstawił swój program działania. Na początku poinformował, że premierem pozostanie dotychczasowy szef rządu Arsenij Jaceniuk, mimo że wcześniej był blisko związany z jego przeciwniczką Julią Tymoszenko (...) Jeszcze w dniu wyborów Poroszenko zapowiadał przedterminowe wybory do parlamentu (w obecnym nie posiada własnej frakcji), ale w poniedziałek nie powtórzył tej zapowiedzi (...) Zapewnił natomiast, że "priorytetem nowych władz będzie integracja europejska, za którą opowiedzieli się wyborcy" (...) Zwycięzca nic również nie mówił o członkostwie w NATO lub choćby odbudowaniu współpracy z sojuszem, mocno ograniczonej przez Janukowycza. W polityce wewnętrznej na razie ograniczył się do ogólników (...) Poroszenko zapowiedział również kontynuowanie operacji antyterrorystycznej w południowo-wschodnich regionach kraju. Ale postawił warunki - jak można sądzić - jej dowództwu. Żołnierze biorący w niej udział mają zostać "dobrze wyposażeni i dobrze opłacani". - Należy zmienić sposób jej prowadzenia - zażądał na konferencji prasowej. - Operacja antyterrorystyczna nie może i nie będzie prowadzona w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Powinna być prowadzona w ciągu kilku godzin.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Jeremi

  Kiedy w końcu będzie wiadomo coś o HOMARZE z HSW?

  1. XXX

   oni tylko kopulują stanowskia / łaczą się i kopuluja stanowiska/ restrukturyzują i kopulują stanowiska - w tym biznesie mam wrażenie nie chodzi o wytworzenie jakiegoś środka bojowego tylko o zapewnienie jak największej rzeszy znajomych i rodziny w środki płatnicze na długie lata. Może zacząć płacić za efekty a nie gotowość? czyli wypłata tak ale po skończonym kontrakcie jak chce 3 lata bez kasy robić jego sprawa! I tez kary jakieś czyli nie wyrobu się w terminie to 5% zmniej za kazdy miesiąc niech zaczną myśleć a nie kombinują!!!!!!!!

 2. ???

  I o Krylu?

Reklama