Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy - Ostatnia polska Wigilia w Afganistanie, Piąty VIP-owski Sokół dostarczony, Wydział Cybernetyki WAT - informatycy i kryptografowie, Zwodowano rosyjski okręt podwodny "Aleksander Newski"

Fot. wp.mil.pl
Fot. wp.mil.pl

Przegląd Prasy

Gazeta Wyborcza – Opole, Anna Pawlak Ostatnia wigilia na wojnie: Nasi żołnierze ostatni raz spędzą święta w Afganistanie. Ci, którym przez lata wojny z Al-Kaidą przyszło zasiadać do wigilii pośród pustynnych krajobrazów, przyznają, że zwłaszcza wtedy dokucza rozłąka, ale też że urok świąt jest niepowtarzalny.(…) po każdej z wigilii na misjach żołnierze idą do siebie, by "samotnie połykać łzy". Bo przy innych nie wypada płakać. - Mam wrażenie, że te świąteczne spotkania integrują wszystkich. Czuć inną atmosferę. W pierwszy i drugi dzień świąt trwają, nazwijmy to, wielkie wojskowe manewry wewnątrz bazy, bo wszyscy się nawzajem odwiedzają. To jest dobre dla higieny psychicznej człowieka – ocenia mjr Łydka.

Polska – Kurier Lubelski, Ewa Pajura, Ostatni VIP-owski sokół trafił do służby: Wyciszona kabina, włoski design. Pięć tak wyposażonych maszyn dostarczył Polskim Siłom Powietrznym PZL-Świdnik. Zamówienie obejmowało pięć śmigłowców Sokół. (…) Ostatni trafił do klienta wczoraj. (…) PZL-Świdnik zapewnia, że maszyny są świetnie wyposażone (m.in. w system nawigacji GPS z bazą przeszkód terenowych i radarem pogodowym). By podróż była bardziej komfortowa, kabina została dodatkowo wyciszona. (…) Śmigłowce zamówiło Ministerstwo Obrony Narodowej w 2011 roku.

Rzeczpospolita, Kuźnia cybernetyków: Rozmowa z prof. dr. hab. n. mat. inż. Jerzym A. Gawineckim - Dziekanem Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Panie Dziekanie, skąd taka nazwa Wydziału? 
Jest to nazwa historyczna. Wydział pod tą nazwą istnieje od 45 lat i jest jedynym wydziałem w Polsce o tej nazwie. Nazwa Wydziału nawiązuje do cybernetyki, czyli nauki o systemach sterowania oraz związanego z tym przetwarzania i przekazywania informacji. Jest to dyscyplina nauki dużo szersza niż informatyka.(…) Pański Wydział spełnia ogromną rolę w zakresie projektowania i wdrażania systemów informatycznych dla bezpieczeństwa narodowego oraz ochrony informacji w cyberprzestrzeni. W Wydziale realizuje się szereg projektów naukowo-badawczych z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego, w tym bezpieczeństwa cybernetycznego. (…) Jakie ma Pan najbliższe plany na przyszłość, Panie Dziekanie? W związku z powołaniem Narodowego Centrum Kryptologii przez Ministra Obrony Narodowej przed Wydziałem Cybernetyki zostały postawione nowe zadania. Wydział Cybernetyki stanowił będzie kuźnię kształcenia kryptologów dla potrzeb NCK oraz stanowił będzie również w pewnym zakresie jego zaplecze naukowo-badawcze.

Nasz Dziennik,"Newski" na służbie: Strategiczny okręt podwodny nowej generacji o napędzie atomowym "Aleksander Newski" wszedł do służby Marynarki Wojennej Rosji. Ceremonia podniesienia bandery odbyta się wczoraj w stoczni w Siewierodwińsku nad Morzem Białym. (…) Na początku września resort obrony wstrzymał testy dwóch okrętów tej klasy, poza "Newskim" także "Władimira Monomacha", z powodu nieudanej próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława, w które są uzbrojone te jednostki. (…) Spowodowało to miesięczne opóźnienie planu wcielenia jednostek do rosyjskich sił zbrojnych. "Newski" wejdzie w skład 25. flotylli sił podwodnych Floty Pacyfiku. (…) Oba okręty należą do klasy "Borej" lub inaczej projektu 955. W 2020 roku ta seria ma stanowić podstawę morskich strategicznych sił jądrowych Rosji i liczyć 8 sztuk. Pływa już "Jurij Dołgoruki", trwa zaś budowa "Kniazia Władimira".

Rzeczpospolita, Wspólne cele polskiej obronności: Rozmowa z dr. inż. Ryszardem Kardaszem,
Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym PCO S.A. oraz Prezesem Zarządu CNP Elektronika S.A. - spółek należących do Polskiego Holdingu Obronnego. Troszkę historii, Panie Prezesie - jakie są początki konsolidacji polskiego przemysłu obronnego? (…) Ważnym momentem było utworzenie w 2002 r. Grupy Bumar, (…) W roku 2013 Grupa zmieniła nazwę na Polski Holding Obronny. Obecnie planuje się utworzenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w skład której wejdą zarówno spółki należące do PHO, jak i pozostałe spółki polskiego przemysłu Obronnego. 
Jakie nadzieje wiążą się z zapowiedzią powołania Polskiej Grupy Zbrojeniowej? Uważam, że konsolidacja wszystkich spółek w jedną strukturę jest dobrym pomysłem, ponieważ można wówczas skoordynować kompetencje oraz wspólne projekty, co przełoży się między innymi na zminimalizowanie kosztów działalności. (…)Moim zdaniem, rola nowopowstałej centrali powinna obejmować nadzór właścicielski oraz działania strategiczne, natomiast poszczególne spółki powinny mieć daleko idącą samodzielność w zakresie zarządzania operacyjnego. Ponadto jestem zwolennikiem utworzenia oddzielnego podmiotu zajmującego się działalnością handlową na rzecz spółek PGZ.

Nasz Dziennik, Krzysztof Losz, Zaciąg Sikorskiego:Polska ma wesprzeć logistycznie francuski kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej - ta informacja podana przez polskie władze nie zrobiła w kraju wielkiego wrażenia. Bo Republika Środkowoafrykańska to kraj od nas odległy, a trafi tam tylko kilkudziesięciu żołnierzy i jeden samolot Hercules. (…) Tymczasem sami Francuzi sugerują, (…) że polski rząd chce wysłać do serca Afryki żołnierzy w zamian za poparcie Paryża dla Radosława Sikorskiego w jego zabiegach o objęcie funkcji szefa unijnej dyplomacji w nowej Komisji Europejskiej, jaka zostanie wybrana w przyszłym roku przez kraje członkowskie UE. Czy to możliwe Nie wiadomo, ale to bardzo prawdopodobne. Radosław Sikorski sprawy nie komentuje, podobnie jak premier Donald Tusk.

Gazeta Wyborcza – Częstochowa, Eliza Kwiatkowska, Nikt nic nie wiedział: Na podwórzu domu na Kucelinie, gdzie w sobotę doszło do eksplozji niewybuchu, policja znalazła ponad sto pocisków. Ile osób poza ofiarami wypadku zdawało sobie sprawę, co to jest? (…) - Tylko na podwórzu znaleziono ponad sto różnego rodzaju pocisków. Ale to tylko orientacyjne dane. Do tego trzeba dodać materiały znalezione u ofiar wybuchu - mówi Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury.(…) Wczoraj wszystkie znalezione pociski zostały zabrane przez gliwickich saperów, a ewakuowani z okolicy mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Teraz sprawą zajmuje się prokuratura. Prowadzi śledztwo w sprawie przechowywania materiałów wybuchowych oraz sprowadzenia w rezultacie zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób. 

Reklama

Komentarze

    Reklama