Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Nie żyje polski żołnierz; Rakietowy wyścig w Kielcach; Koniec wojny w zbrojeniówce?

"Polski Holding Obronny wspólnie ze światowym gigantem BAE Systems pokazał studyjną wersję wozu wsparcia bojowego - lekkiego czołgu, który budują wspólnie polscy i brytyjscy konstruktorzy". Fot. Juliusz Sabak/D24
"Polski Holding Obronny wspólnie ze światowym gigantem BAE Systems pokazał studyjną wersję wozu wsparcia bojowego - lekkiego czołgu, który budują wspólnie polscy i brytyjscy konstruktorzy". Fot. Juliusz Sabak/D24

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

 

Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza, Koniec wojny w zbrojeniówce?- W ciągu dwóch tygodni będzie gotowy projekt konsolidacji polskiej zbrojeniówki - zapowiedzieli ministrowie obrony narodowej i skarbu podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Ta deklaracja zdominowała imprezę, na której zaprezentowano m.in. koncepcję polskiego czołgu przyszłości i kandydatów na śmigłowiec wielozadaniowy (…) W ciągu dwóch tygodni premierowi ma zostać przedstawiona koncepcja konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Trwa wycena wartości poszczególnych przedsiębiorstw - zapowiedział w Kielcach minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Zapytany, czy konsolidacja ma się odbywać wokół Polskiego Holdingu Obronnego, Karpiński odpowiedział wymijająco: - Chcemy, żeby szczegóły najpierw poznał premier. Zmierzamy w kierunku jednego koncernu narodowego, tylko ta ścieżka będzie rozłożona na etapy.

Nasz Dziennik, Nie żyje polski żołnierz- Wczoraj po południu zmarł jeden z polskich żołnierzy, którzy zostali w zeszłym tygodniu ranni podczas ataku talibow na bazę w Ghazni (…) Zmarły żołnierz przebywał w szpitalu amerykańskim w bazie w Remstein (Niemcy). O jego śmierci powiadomiło Dowództwo Operacyjne Sil Zbrojnych. Wojsko nie podało jednak personaliów.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Rakietowy wyścig w Kielcach- Rządowe zapowiedzi cięć w tegorocznym budżecie MON nie osłabiły zainteresowania producentów broni polskim rynkiem wojskowych zamówień (…) Polski Holding Obronny wspólnie ze światowym gigantem BAE Systems pokazał studyjną wersję wozu wsparcia bojowego - lekkiego czołgu, który budują wspólnie polscy i brytyjscy konstruktorzy (…) Zwiadowcze BSL to tegoroczny przebój kieleckiej wystawy. PZL Świdnik i Agusta-Westland proponują skonstruowany w kraju zdalnie sterowany śmigłowiec Solo, przygotowany do misji rozpoznawczych i transportowych. Mniejszy bezzałogowy helikopter oferują firmy skupione wokół Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (…) Nasze plany budowy rakietowej osłony zainteresowały sojuszników z sąsiedztwa. - Badają możliwości dołączenia do polskiego projektu i racjonalnego rozłożenia ciężarów przedsięwzięcia - zdradził "Rz" gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej ds. modernizacji. W Kielcach wojskowych kusili wszyscy liczący się producenci broni przeciwlotniczej: do wstępnych negocjacji technicznych z MON przystąpiło na razie 14 potencjalnych dostawców antyrakietowych systemów z 7 krajów.

Rzeczpospolita, Żołnierze będą mniej strzelać- Z powodu oszczędności armia rezygnuje z części planowanych ćwiczeń. Dzięki temu w budżecie resortu obrony zostanie ponad 300 mln zł.- Z planowanych do końca roku 15 ćwiczeń odbędzie się 12 - informuje Rz" płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego. Dwa ćwiczenia z wojskiem zostaną zamienione na ćwiczenia dowódczo-szkoleniowe (…) Z informacji "Rz" wynika, że zagrożone są największe w tym roku ćwiczenia sił powietrznych pod kryptonimem "Orzeł-i3/Falcon-i3", ponadto organizowane przez dowództwo operacyjne ćwiczenia "Jesion-13". Z kolei ćwiczenia wojsk lądowych "DRAGON-13" odbędą się tylko w sztabach. Za to manewry Marynarki Wojennej pod kryptonimem "Rekin", zostaną przeprowadzone w ramach natowskich manewrów "SteadFast Jazz". 


 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Jan Fiedor

    Ukrywacie komentarze bo widocznie jak cały układ aktualny polityczny unikacie prawdy. Adieu.

  2. Jan Fiedor

    Myślę, że interesy obronne POLSKI nie są zależne od tego czy będzie konsolidacja przemysłu obronnego czy nie. Przemysł obronny jest elementem logistycznym systemu obronnego w sytuacjach kryzysowych i w takim kontekście należy prowadzić krajową politykę zbrojeniową. Bumar sp. z o.o. i jego nastepca prawny: PHO miały i mają zbyt dużo wewnętrznych problemów organizacyjnych (w większoszości wynikajacych z nieudolności władz RP), aby powierzać im konslidację całego przmysłu obronnego.

Reklama