Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: NATO stawia na bazę lotniczą w Malborku; Kiedy wojsko przymusowo może wezwać na ćwiczenia; Mundurowi rzadziej na L-4; Kat "Inki" pochowany z honorami; Spadochroniarze wracają z poligonu; Putin wycofuje wojska

fot. MON
fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Polska - Dziennik Bałtycki, Radosław Konczyński, NATO stawia na bazę lotniczą w Malborku: "Konflikt rosyjsko-ukraiński sprawił, że mimowolnie wzrosła ranga podmalborskiego lotniska w oczach dowództwa NATO. W 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego będzie stacjonowała trzecia natowska nacja z rzędu. (...) Przez cztery miesiące w 22 BLT stacjonowali Francuzi, obecnie przebywają tu Holendrzy z F-16, którzy przedłużyli pobyt do świąt Bożego Narodzenia, a na początku stycznia 2015 r. zawitają Belgowie. (...) Żołnierze Belgijskich Sił Powietrznych pojawią się w styczniu na pewno na cztery miesiące. Kontyngent z czterema F-16 ma liczyć ok. 60-70 osób."

Dziennik Gazeta Prawna, Artur Radwan, Kiedy wojsko przymusowo może wezwać na ćwiczenia: "Armia z roku na rok zwiększa liczbę szkoleń rezerwistów. Na okresowe stawienie się do jednostki wojskowej będą wzywane przede wszystkim osoby, które wcześniej służyły w wojsku. (...) Pracodawca nie może odmówić zwolnienia pracownika na takie ćwiczenia (...) Obrona ojczyzny jest sprawą i obowiązkiem wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa zasadnicza przewiduje zarządzenie powszechnej mobilizacji, w której powołuje się uzupełnienie jednostek wojskowych żołnierzami rezerwy posiadającymi nadane przydziały mobilizacyjne. (...) Ćwiczenia krótkotrwałe mogą trwać od 2 do 30 dni, długotrwałe do 90 dni. (...) Najczęściej stosowaną formą są ćwiczenia rotacyjne trwające łącznie do trzydziestu dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego."

Dziennik Polski, Spadochroniarze wracają z poligonu: "Łącznie ponad 630 skoków oddali spadochroniarze z krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej podczas zakończonego wczoraj szkolenia z Amerykanami. (...) Wspólne ćwiczenia trwały prawie pół roku, od 23 kwietnia. Były odpowiedzią Stanów Zjednoczonych i NATO na zaostrzenie się sytuacji po ataku Rosjan na Ukrainę. (...) Skoki odbywały się z samolotów CASA, Hercules i Globemaster, należących do armii polskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej. (...) Od wczoraj na poligonie w Drawsku ćwiczą z kolei żołnierze amerykańskiej kawalerii pancernej. Z Fort Hood w Teksasie, przez port w niemieckim Bremerhaven, przywieźli ze sobą m.in. 18 czołgów M1A Abrams. (...) Manewry z Abramsami w roli głównej potrwają do końca roku."

Rzeczpospolita, Bartosz Marczuk, W mundurze rzadziej na L-4: "Społeczeństwo i Na ulicach powinno być bezpieczniej. Więcej policjantów jest w pracy, a mniej na zwolnieniach lekarskim.(...) w ubiegłym roku na zwolnieniu lekarskim przebywało - w okresie czerwiec-sierpień - łącznie aż 32,8 tys. policjantów. (...) W tym samym okresie obecnego roku na L-4 było już tylko 23,9 tys.(...)To o prawie 30 proc. mniej. (...) Okazuje się zatem, że wprowadzona 1 czerwca tego roku reforma zwolnień lekarskich mundurowych działa. Jeśli utrzyma się spadkowy trend, może się okazać, że na ulicach oraz w komendach jest codziennie o ok. 2 tys. policjantów więcej. (...) Jak wytłumaczyć te spadki? Związki zawodowe mówią, że funkcjonariusze nie idą na L-4, gdyż boją się spadku dochodów. Od czerwca otrzymują oni na zwolnieniu nie 100, lecz 80 proc. uposażenia. 

Dziennik Polski, Maciej Makowski, Putin wycofuje wojska. Skutek sankcji czy gra?: "Chodzi o 17,6 tys. żołnierzy, którzy przechodzili szkolenie na poligonach obwodu mstowskiego - informował rzecznik Kremla Dmitrij Piesków. (...) Nie bez znaczenia jest fakt, iż Putin podjął decyzję na kilka dni przed szczytem Azja-Euro-pa (ASEM), który odbędzie się w dniach 16-17 października w Mediolanie. (...) Putin coraz mocniej odczuwa kolejne sankcje, które okazują się bardzo uciążliwe dla gospodarki. (...) Władimir Putin zadecydował o wycofaniu wojsk w momencie, kiedy władze Ukrainy i prorosyjscy separatyści osiągnęli porozumienie w sprawie wytyczenia między stronami konfliktu linii demarkacyjnej. (...) Z kolei premier Australii Tony Abbott nie szczędzi słów krytyki wobec Putina i zapowiada konfrontację na zbliżającym się szczycie G20 w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga. (...) We wschodniej Ukrainie Putin zajął tyle, ile mógł i tego nie odda. Teraz przyszedł czas na kolejny etap jego planu."

Gazeta Polska Codziennie, Islamscy terroryści kuszą kobiety: "Dżihadyści z Państwa Islamskiego zachęcają francuskie dziewczęta do wstępowania w ich szeregi. Francuski wywiad poinformował, że do islamistów w ciągu kilku ostatnich tygodni dołączyło ponad sto młodych kobiet. (...) Islamiści rekrutują młode kobiety przez internet. Głównym kryterium jest młody wiek. (...) Zwabione do Iraku i Syrii dziewczyny stają się niewolnicami. Są zmuszane do ślubów z fanatycznymi wyznawcami Allaha i opieki nad dziećmi. (...) Dżihadyści przekonują młode dziewczyny, że jedynie islam je ochroni i przywróci im godność, której nie mają w Europie."

Home&Market, Amerykanie chcą zaangażować polskie firmy w prace nad nową generacją rakiet: "W przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej ma zdecydować, kto będzie wykonawcą systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej pod nazwą Wisła. (...) Amerykanie zapewniają, że oferowany przez nich system Patriot może zostać dostarczony w 2018 roku. Chcą zaangażować również polskie firmy w prace nad nową generacją rakiet, które zostałyby dostarczone do 2022 roku. (...) Cieszymy się, że Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało nas do finałowego etapu przetargu, ale piłka nadal jest w grze - mówi w rozmowie z agencją Newseria Biznes Ralph Acaba, wiceprezes Pionu Zintegrowanych Systemów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Raytheon Integrated Defense Systems. (...) System Patriot, którego producentem jest Raytheon, jako jedyny został sprawdzony na polu walki."

Gazeta Polska Codziennie, Kat "Inki" pochowany z honorami: "Wstyd. Zażądałem wyjaśnień od dowódcy garnizonu Koszalin, który podjął taką decyzję" - tak zareagował minister obrony Tomasz Siemoniak na informację, że stalinowski kat Wacław Krzyżanowski został dziś pochowany z honorami wojskowymi. (...) To właśnie Krzyżanowski żądał tuż po II wojnie światowej kary śmierci dla 17-letniej Siedzikówny. Bohaterska sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK została zamordowana 28 sierpnia 1946 r. (...) Nie da się jednak ukryć, że państwo znów zawiodło, a ewentualne wyjaśnienia dowódcy garnizonu niczego nie zmienią. Od wielu lat w tzw. wolnej Polsce byli funkcjonariusze komunistycznego aparatu przemocy, oficerowie milicji, esbecy bądź powiązani z komunistami wojskowi chowani są z honorami."

Reklama

Komentarze (1)

  1. ANDY

    wreszcie zrobiono porządek z fikcyjnymi zwolnieniami lekarskimi ... (chociaż powinna być jeszcze kontrola ZUS -owska jak przypadku innych pracujących ...) - mam znajomych emerytów policjanta i strażaków( jeszcze przed 50-siątką ...) którzy nagminnie przebywali na zwolnieniach lekarskich ... i kpili z chodzacych do "roboty"

Reklama