Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorkowy przegląd prasy: MON zwraca pieniądze, ABW w finansach, włoski strajk Policji, Snowden nadal w Rosji, plany Bumar PCO
Wtorkowy przegląd prasy.
Rzeczpospolita:
Zeszłoroczny budżet Ministerstwa Obrony Narodowej został zrealizowany w 95 proc. - na kwotę 27,8 mld zł. Resortowi obrony nie udało się wydać 1,4 mld zł - ujawnił w komisji sejmowej wiceminister obrony Czesław Mroczek.
Czytaj: Kolejny rok fikcyjnego 1,95% PKB na wojsko?
DGP - Ministerstwo Finansów: Wywiad skarbowy? Nie mamy o nim pojęcia - Grażyna J. Leśniak: Ponad 6,5 tys. billingów, trzy z górką ustalenia lokalizacji, niemal kopa podsłuchów - to wnioski o zgodę na inwigilację, jakie wpłynęły od wywiadu skarbowego do sądów. A ten klepnął niemal wszystko, bo taka jest praktyka - sądy podpisują wnioski służb niejako z automatu. Po co? Nikt nie wie. (...) Minister finansów nie wie jednak ani tego, ile kontroli prowadzili inspektorzy kontroli skarbowej wsparci informacjami wywiadu skarbowego, ani tego, ile z nich zakończyło się wydaniem decyzji nakazujących zapłatę uszczuplonego podatku. Nie wie także, ile w efekcie pieniędzy wpłynęło do kasy państwa. „MF nie dysponuje danymi dotyczącymi wyników kontroli prowadzonych przez kontrolę skarbową na podstawie informacji uzyskanych przez wywiad skarbowy od operatorów telekomunikacyjnych" - odpowiedział resort na nasze pytanie.
Czytaj: Wywiad skarbowy wykrył w 2012 r. nieprawidłowości na kwotę 4,4 mld zł
DGP - ABW w skarbówce. Kto komu podlega? - Grażyna Leśniak rozmawia ze Stefanem Płazkiem, adiunktem na UJ i adwokatem:
Jak wygląda podległość służbowa funkcjonariusza?
W przypadku dyrektora wywiadu skarbowego w MF formalnie podlega on oczywiście generalnemu inspektorowi kontroli skarbowej. Jednak zgodnie z rozporządzeniem (prezesa Rady Ministrów z 16 lutego 2004 r.) funkcjonariusz ABW jest tylko oddelegowany do wykonywania czynności służbowych, więc nadal podlega swojemu przełożonemu w agencji. Tak naprawdę służy więc dwóm panom naraz.
Polska - Głos Wielkopolski - Policjanci grożą strajkiem - Joanna Miziołek: Służby mundurowe rozpoczynają strajk włoski. Związkowcy służb mundurowych zdecydowali wczoraj o zaostrzeniu akcji protestacyjnej przeciwko rządowemu projektowi obniżenia zasiłków chorobowych. Związki, które od 17 czerwca prowadzą protest polegający na oflagowaniu jednostek oraz działaniach informacyjnych, zarzucają rządowi brak dialogu i zwracają uwagę, że proponowane zmiany - projekt obniżający zasiłki chorobowe mundurowych ze 100 do 80 proc. pensji - to kolejne rozwiązanie niekorzystne dla funkcjonariuszy. (...) Federacja nie wyklucza dalszego zaostrzenia protestu, min. organizowania pikiet. (...) Do tej pory ich chorobowe wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Propozycja zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.
Czytaj: Środowy przegląd prasy: PHO i BAE zbudują czołg, wojsko uratuje Jelcza, misja Karpińskiego, niższe chorobowe mundurowych, Dzień Weterana, powraca sprawa Jamału-II
GPC - Perypetie Edwarda Snowdena - Gabriel Kayzer: Władze w Waszyngtonie nie spoczną, póki nie schwytają byłego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena, oskarżonego o ujawnienie tajnych informacji dotyczących działalności amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA). Snowden, który zamierzał uciec do Ameryki Łacińskiej, utknął wczoraj w Moskwie. USA zagroziły bowiem konsekwencjami każdemu krajowi, który udzieli mu schronienia. (...) na lotnisku Szeremietiewo-2 oczekiwał na samolot lecący na Kubę, stamtąd miał się udać do Ekwadoru. Jego miejsce w samolocie do Hawany pozostało jednak puste. (...) Gdybym był generałem FSB, to czekałbym na Snowdena na lotnisku ze 100 kg kawioru i 100 butelkami wódki i serdecznie prosił go, aby zamieszkał we wspaniałej willi pod Moskwą - powiedział „Codziennej" znany rosyjski pisarz i historyk Wiktor Suworow.
Czytaj: Snowden odleciał do Moskwy. Ostatecznym celem Islandia, Ekwador lub Wenezuela
Dziennik Gazeta Prawna - Innowacje dla bezpieczeństwa ludzi - O działalności, rozwoju oraz dalszych inwestycjach firmy Bumar PCO SA z jej prezesem Ryszardem Kardaszem rozmawia Karolina Jałowiec:
- Duży nacisk kładzie Pan na badania i rozwój. Czy to jest klucz do sukcesu?
- Henry Ford powiedział, że firmy które nie rozwijają swoich produktów, giną. Dla nas jest to oczywiste. Z łatwością możemy to zauważyć w dzisiejszych czasach - dla firmy, która nie proponuje nowoczesnych produktów, nie ma miejsca na rynku. Traci ona klientów. W naszej firmie ciągle powiększamy zatrudnienie w zapleczu badawczo-rozwojowym.
- Jakie nowe działania planuje Pan w najbliższym czasie?
- Planuję dalszy rozwój wcześniej wspomnianych inwestycji. W tym momencie zwiększam zespoły oraz buduję kompetencje w dziale integracji systemów. Jako lider konsorcjum, które realizuje projekt dla Ministerstwa Obrony Narodowej o nazwie TYTAN - żołnierz przyszłości, musimy powiększyć także kompetencje o integrację, z założenia dość skomplikowanego systemu.
Więcej: Tytan Polski Żołnierz Przyszłości będzie konkurował z najlepszymi zachodnimi systemami.To efekt współdziałania polskiego przemysłu obronnego
Puls Biznesu - Śląscy sędziowie pod lupą służb - Dawid Tokarz: ABW bada, czy jedna z kancelarii miała nadzwyczaj dobre relacje w sądach upadłościowych w Katowicach i Gliwicach, które prowadziły do załatwiania korzystnych dla klientów decyzji. (...) Chodzi o pozyskane operacyjnie informacje, dotyczące powiązań konkretnych sędziów z obu sądów z konkretną kancelarią prawną ze Śląska, a także ze współpracującymi z nią syndykami i biegłymi sądowymi. Rzekomy „układ" miał przekładać się na możliwość załatwiania w tych sądach określonych, wartych miliony złotych, decyzji w konkretnych, dużych postępowaniach upadłościowych.
Czytaj: Tytan z granatnikiem rewolwerowym RPG-40
Gazeta Wyborcza - Kielce - Pamięci generała - Grzegorz Walczak: Firma z podkieleckich Daleszyc zbuduje na Gibraltarze pomnik poświęcony Władysławowi Sikorskiemu. Ma zostać odsłonięty 4 lipca, w 70. rocznicę tragicznej śmierci generała. (stary) musi zostać przeniesiony. Władze polskie zabiegały o to już od wielu lat, ponieważ położony jest w niezbyt dobrej lokalizacji. Było tam mało przestrzeni, wycieczki nie za bardzo miały się gdzie zatrzymać. (...) Gen. Sikorski, premier rządu RP na uchodźstwie podczas II wojny światowej oraz naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych, zginął podczas katastrofy lotniczej w Gibraltarze.
(MMT)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie