Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy- Modernizacja armii się ślimaczy; Polski przemysł rusza po przeciwlotniczą tarczę; Steinmeier: podzielamy obawy Polski

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Maciej Miłosz, DGP, Modernizacja armii się ślimaczy- W 2014 r. na 14 programów unowocześniania polskich sił zbrojnych zaplanowano 3,5 mld zł. W ciągu sześciu miesięcy wydano 840 mln zł. Pierwszy rok wielkiej przebudowy naszego wojska może się zakończyć porażką (...) Ponad 150 mln zł poszło na modernizację marynarki, i 30 mln zł na wojska rakietowe oraz artylerię, prawie 200 mln zł na samolot treningowo-szkoleniowy, a ponad 200 mln zł na zakup kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Przez pierwsze dwa kwartały udało się więc zrealizować blisko 25 proc. wydatków przewidzianych na cały rok (...) Ale by zrealizować całoroczny plan, urzędnicy w ciągu najbliższych pięciu miesięcy powinni podpisać kontrakty na 1,5 mld zł. - Nie ma szansy, by to udało się zrealizować w tym roku. Ministerstwo musiałoby być w ostatniej fazie postępowań konkursowych, tak by był czas na ewentualne oprotestowanie przetargów itd.

Zbigniew Lentowicz, RZ, Polski przemysł rusza po przeciwlotniczą tarczę- Przedstawiciele krajowego przemysłu skupieni w konsorcjum OPL, powołanym rok temu do udziału w wartym 16 mld zł przeciwlotniczym przetargu stulecia, już jutro podzielą się zadaniami (...) Gdy na początku lipca po zakończeniu wstępnych negocjacji technicznych w sprawie tarczy MON zdecydowało, że to amerykański Rayhtheon z zestawem rakietowym Patriot i francuscy producenci MBDA i Thales (systemy SAMPT/T z pociskami Aster 30) zmierzą się w bezpośrednim starciu o kontrakt stulecia, a polski przemysł ma się szykować do roli podwykonawcy któregoś z wybranych zbrojeniowych gigantów, konsorcjum OPL postanowiło tym bardziej zewrzeć szeregi (...) Dziś do grupy OPL, już skupiającej dziesięć firm (są w nim spółki: elektroniczna, amunicyjna i optoelektroniczna PHO, Huta Stalowa Wola, Jelcz Komponenty, Zakłady Mechaniczne Tarnów, a także wojskowe firmy wyspecjalizowane w dziedzinie łączności i wojskowej elektroniki), mają dołączyć Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza wyspecjalizowane w modernizacjach rosyjskich rakiet pochodzących jeszcze z arsenałów Układu Warszawskiego. WZU to poza tym firma, która jako jedna z nielicznych w kraju ma za sobą doświadczenia współpracy z Raytheonem.

Frank Walter Steinmeier w RZ- Mieszkańcy Polski oraz państw bałtyckich są głęboko zaniepokojeni, co w obecnej sytuacji jest dla nas całkowicie zrozumiałe i obawy te podzielamy. Dlatego przy użyciu własnych środków uczestniczymy w działaniach NATO w ramach inicjatywy wzmocnienia obecności wojskowej w Europie (European Reassurance Initiative). Należą do nich m.in. wzmożone patrole powietrzne samolotów AWACS nad Europą Wschodnią. Ponadto wspólnie z Warszawą i Kopenhagą chcemy zwiększyć gotowość operacyjną Wielonarodowego Korpusu w Szczecinie. NATO wysłało na Morze Bałtyckie zespół okrętów przeciwminowych, któremu jako jednostka flagowa przewodzi obecnie okręt niemiecki. Uczestniczymy także we wzmocnionej misji natowskiej Baltic Air Policing. Na planowany jesienią szczyt NATO przygotowujemy ponadto strategię dotyczącą zwiększenia obecności sił sojuszu w Polsce oraz w krajach bałtyckich. Polacy mogą być pewni, że nasza solidarność sojusznicza nie ulega żadnej wątpliwości i mogą na Niemcy liczyć.

Rusłan Szoszyn, RZ, Kijów wypiera separatystów- Nowy tydzień oddziały ukraińskiej armii rozpoczęły od sukcesów na "froncie wschodnim". W poniedziałek od rana walki toczyły się w okrążonym Ługańsku, gdzie już od kilku dni nie ma energii elektrycznej i brakuje wody. Nie działają tam również internet i sieci telefonii komórkowej, sparaliżowana jest komunikacja miejska (...) Siłom ukraińskim udało się przejąć kontrolę nad południowo-wschodnią częścią miasta i zająć kilka pobliskich miejscowości, kontrolowanych wcześniej przez rebeliantów. Ukraińcy zdołali również zacieśnić pierścień wokół głównego bastionu prorosyjskich separatystów - Doniecka. Do miasta przedostały się ukraińskie jednostki specjalne, które zlikwidowały kilka punktów kontrolnych bojówkarzy. W obliczu ukraińskiej ofensywy w niedzielę z Doniecka uciekł Denis Puszilin, przewodniczący samozwańczego parlamentu tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej.

Michał Potocki, DGP, Zachód ma dowody przeciw Rosji. Od niej samej- Pierwszym dowodem na wspieranie separatystów jest skład osobowy separatystów, który dowodzi, że stoją za nimi federalne służby specjalne. Ministrem obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) jest pułkownik Federalnej Służby Bezpieczeństwa (PSB) w stanie spoczynku Igor Cirkin, na Ukrainie używający nazwiska Striełkow. Człowiek z szerokim doświadczeniem bojowym - od Naddniestrza przez Bośnię do Czeczenii. Na emeryturę, jak mówił, odszedł w marcu 2013 r. (...) Jego znajomy Aleksandr Borodaj został premierem DRL Borodaj oficjalnie był cywilnym politologiem sympatyzującym z rosyjskimi prawosławnymi nacjonalistami. W 2002 r. rosyjska "Prawda" pisała jednak o jego nominacji na wiceszefa PSB (...) Według tygodnika "Nowoje Wriemia", spośród 10 tys. zbrojnych separatystów jedną trzecią stanowią Rosjanie. Wśród nich formalnie urlopowani funkcjonariusze różnych struktur siłowych.

Artur Radwan, DGP, Mundurowy będzie służyć nawet bez oświadczenia-  Żołnierze, którzy nie złożą w terminie oświadczeń majątkowych, pozostaną na stanowisku. Żandarmeria Wojskowa będzie jednak wzywać ich do spełnienia tego obowiązku. Dziś wchodzi w życie zarządzenie ministra obrony narodowej nr 18/MON z 4 lipca 2014 r. zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu składania oświadczeń o stanie majątkowym żołnierzy zawodowych (Dz.Urz. MON poz. 228).

Reklama

Komentarze (4)

 1. obronca granic

  Realizacja Programu rozwoju SZ RP - jak zwykle. Rozgloszono planowane wydatki, zapomniano o realizacji.

 2. cycero

  Decyzja 72 MON w istocie jest o procedurach ale nie koniecznie zakończonych pozyskaniem sprzętu

 3. JanKS

  Ten Frank Walter Steinmeier to się kompletnie ośmiesza - i siebie i swój kraj. To co wymienił, to dobre na Danię, ale jego Niemcy stać na więcej, a skoro nic więcej nie zrobił, to powinien milczeć ze wstydu, aby nie przypominać wszystkim dookoła swojej kompromitacji. Dziwię się, że takiego nieudacznika ktoś trzyma na tak wysokim stanowisku.... Pozdrawiam PS. Znowy mamy plagę "• Błędnie przepisany kod obrazka", a już było lepiej.....

 4. Rauber

  Poza bardzo szczelnym systemem obrony przeciwpowietrznej (zdolność strącania sowieckich satelitów) i przeciwrakietowej, potrzebujemy też rakiet zdolnych do działań ofensywnych - czyli rakiet dalekiego zasięgu przenoszących głowice jądrowe. Do wyobraźni sowietów z Kremla tylko to przemówi (bat, pięść, panzerz, głowica) a nie sankcje.

Reklama