Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wtorkowy przegląd prasy: Master wyszkoli do F-16; Przymusowej służby zasadniczej nie ma już od 5 lat; Doradca Sawickiego bez tajemnic

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Master wyszkoli do F-16- W poniedziałek MON ogłosił, że M-346 przeszedł testy weryfikacyjne i nic nie stoi już na przeszkodzie, aby podpisać kontrakt na o siem samolotów (w przyszłości zapewne dokupione zostaną jeszcze cztery) wraz symulatorami, pakietami części zamiennych, wyposażeniem dydaktycznym i sprzętem obsługi naziemnej (...) To konstrukcja, która powstawała w Rosji w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa i pierwotnie nazywała się Jak-130. Włosi najpierw z Rosjanami współpracowali, potem odkupili projekt, wprowadzając ulepszenia. Zyskały obie strony. Rosjanie dostali pieniądze na dokończenie badań swojego Jaka-130, Włosi wyposażyli samolot w zachodnie oprzyrządowanie i nazwali Master-346 (...) Czy dęblińska Szkoła Orląt stanie się największym w Europie ośrodkiem kształcenia pilotów F-16? Szanse są spore. Polska będzie niebawem dysponowała także nowoczesnym samolotem do początkowego szkolenia pilotów wojskowych - to turbośmigłowy Orlik TC-II w wersji glass cockpit, konstruowany w warszawskich zakładach Airbus na Okęciu. Ma być zaprezentowany w tym roku.

Paweł Pawlik, Polska Dziennik Zachodni, Przymusowej służby zasadniczej nie ma już od 5 lat- Dziś mija 5 lat od wprowadzenia w życie ustawy znoszącej obowiązek powszechnej służby wojskowej (...) Mimo że nikomu już nie grozi przymusowa "odsiadka" w koszarach, kwalifikacja wojskowa odbywa się niezmiennie od lat. Tegoroczna przeprowadzana jest od 3 lutego i potrwa do końca kwietnia (...) Liczba zawodowych żołnierzy jest jasno określona. Żeby wstąpić w szeregi armii, trzeba spełniać wysokie wymagania. A jest o co się bić, bo ci, którzy już założą mundur, mogą liczyć na jasną i ciekawą ścieżkę kariery, niezłą wypłatę i perspektywę zaledwie 25 lat wojaczki.

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, Doradca Sawickiego bez tajemnic- Przemysław Litwiniuk, wieloletni radca prawny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz współpracownik byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego, stracił certyfikat bezpieczeństwa upoważniający go do dostępu do tajemnic kilka miesięcy po tym, jak go otrzymał (...) O Litwiniuku, 34-letnim prawniku, szefie PSL w powiecie bialskim i od lat zaufanym człowieku Marka Sawickiego, zrobiło się głośno kilka dni temu, po tym jak „Rz" ujawniła nieopublikowane wyniki kontroli Kancelarii Premiera w ARiMR. Wyjątkowo wnikliwie urzędnicy badali sprawę jego zatrudnienia i premii w Agencji. Wytknęli, że był wyjątkowo traktowany, dostawał wysokie nagrody. Litwiniuk grozi urzędnikom sądem, twierdzi, że raport jest nierzetelny.

Mirosław Czech, Gazeta Wyborcza, Co Europa i USA mogą zrobić dla Ukrainy?- Konferencja Przyjaciół Ukrainy - zdaniem prof. Rotfelda - powinna się odbyć pod auspicjami OBWE (...) Po pierwsze, „pod auspicjami OBWE" oznacza, że wśród uczestników będzie Rosja. Zaproszenie jej do grona przyjaciół Ukrainy przypomina zatrudnienie pedofila w domu dziecka w roli wychowawcy. Pozostały personel nie będzie się zajmował podopiecznymi, lecz owym „wychowawcą" i jego skłonnością do robienia dzieciom krzywdy (...) koncepcja prof. Rotfelda powtarza rosyjską formułę ustanowienia nad Ukrainą kondominium Moskwy i Unii Europejskiej. Bo jak mówią Rosjanie, część Ukraińców chce do UE, a część do unii celnej (...) Do rozwiązania kryzysu ukraińskiego rzeczywiście niezbędna jest konferencja międzynarodowa, lecz w innym gronie, niż postuluje prof. Rotfeld - powinny w niej uczestniczyć UE, USA międzynarodowe instytucje finansowe oraz nowy rząd ukraiński, który stworzy opozycja.

Komentarze (1)

  1. Sławek

    Paweł Pawlik ??? kim żeś waść jest że takie dziwne rzeczy piszesz