Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Master wyszkoli do F-16; Przymusowej służby zasadniczej nie ma już od 5 lat; Doradca Sawickiego bez tajemnic

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Master wyszkoli do F-16- W poniedziałek MON ogłosił, że M-346 przeszedł testy weryfikacyjne i nic nie stoi już na przeszkodzie, aby podpisać kontrakt na o siem samolotów (w przyszłości zapewne dokupione zostaną jeszcze cztery) wraz symulatorami, pakietami części zamiennych, wyposażeniem dydaktycznym i sprzętem obsługi naziemnej (...) To konstrukcja, która powstawała w Rosji w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa i pierwotnie nazywała się Jak-130. Włosi najpierw z Rosjanami współpracowali, potem odkupili projekt, wprowadzając ulepszenia. Zyskały obie strony. Rosjanie dostali pieniądze na dokończenie badań swojego Jaka-130, Włosi wyposażyli samolot w zachodnie oprzyrządowanie i nazwali Master-346 (...) Czy dęblińska Szkoła Orląt stanie się największym w Europie ośrodkiem kształcenia pilotów F-16? Szanse są spore. Polska będzie niebawem dysponowała także nowoczesnym samolotem do początkowego szkolenia pilotów wojskowych - to turbośmigłowy Orlik TC-II w wersji glass cockpit, konstruowany w warszawskich zakładach Airbus na Okęciu. Ma być zaprezentowany w tym roku.

Paweł Pawlik, Polska Dziennik Zachodni, Przymusowej służby zasadniczej nie ma już od 5 lat- Dziś mija 5 lat od wprowadzenia w życie ustawy znoszącej obowiązek powszechnej służby wojskowej (...) Mimo że nikomu już nie grozi przymusowa "odsiadka" w koszarach, kwalifikacja wojskowa odbywa się niezmiennie od lat. Tegoroczna przeprowadzana jest od 3 lutego i potrwa do końca kwietnia (...) Liczba zawodowych żołnierzy jest jasno określona. Żeby wstąpić w szeregi armii, trzeba spełniać wysokie wymagania. A jest o co się bić, bo ci, którzy już założą mundur, mogą liczyć na jasną i ciekawą ścieżkę kariery, niezłą wypłatę i perspektywę zaledwie 25 lat wojaczki.

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, Doradca Sawickiego bez tajemnic- Przemysław Litwiniuk, wieloletni radca prawny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz współpracownik byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego, stracił certyfikat bezpieczeństwa upoważniający go do dostępu do tajemnic kilka miesięcy po tym, jak go otrzymał (...) O Litwiniuku, 34-letnim prawniku, szefie PSL w powiecie bialskim i od lat zaufanym człowieku Marka Sawickiego, zrobiło się głośno kilka dni temu, po tym jak „Rz" ujawniła nieopublikowane wyniki kontroli Kancelarii Premiera w ARiMR. Wyjątkowo wnikliwie urzędnicy badali sprawę jego zatrudnienia i premii w Agencji. Wytknęli, że był wyjątkowo traktowany, dostawał wysokie nagrody. Litwiniuk grozi urzędnikom sądem, twierdzi, że raport jest nierzetelny.

Mirosław Czech, Gazeta Wyborcza, Co Europa i USA mogą zrobić dla Ukrainy?- Konferencja Przyjaciół Ukrainy - zdaniem prof. Rotfelda - powinna się odbyć pod auspicjami OBWE (...) Po pierwsze, „pod auspicjami OBWE" oznacza, że wśród uczestników będzie Rosja. Zaproszenie jej do grona przyjaciół Ukrainy przypomina zatrudnienie pedofila w domu dziecka w roli wychowawcy. Pozostały personel nie będzie się zajmował podopiecznymi, lecz owym „wychowawcą" i jego skłonnością do robienia dzieciom krzywdy (...) koncepcja prof. Rotfelda powtarza rosyjską formułę ustanowienia nad Ukrainą kondominium Moskwy i Unii Europejskiej. Bo jak mówią Rosjanie, część Ukraińców chce do UE, a część do unii celnej (...) Do rozwiązania kryzysu ukraińskiego rzeczywiście niezbędna jest konferencja międzynarodowa, lecz w innym gronie, niż postuluje prof. Rotfeld - powinny w niej uczestniczyć UE, USA międzynarodowe instytucje finansowe oraz nowy rząd ukraiński, który stworzy opozycja.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sławek

    Paweł Pawlik ??? kim żeś waść jest że takie dziwne rzeczy piszesz

Reklama