Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wtorkowy przegląd prasy: który śmigłowiec dla polskiej armii, Chiny straszą Tajwan, zmiany w SGWP, odejścia mundurowych, porozumienie Serbii i Kosowa

Przegląd artykułów z prasy polskiej na temat bezpieczeństwa.Czytaj też: MON wyda na modernizację armii ok. 139 mld – szczegóły nieopublikowanego wystąpienia gen. Cieniucha

Zbigniew Lentowicz z Rzeczpospolitej przedstawia punkt widzenia osób najbardziej zainteresowanych rozstrzygnięciem przetargu na śmigłowce dla polskiej armii w artykule  Kto uzbroi Polskę w śmigłowce:  Rozstrzygnięcie konkursu na dostawy 70 transportowych i specjalistycznych śmigłowców zaplanowano na pierwsze półrocze 2014 roku, ale odkąd rywale: włosko-brytyjska AgustaWestland, francusko-niemiecki Eurocopter i amerykański Sikorsky Aircraft otrzymali poufne, szczegółowe wymagania armii dotyczące helikopterów, napięcie rośnie. (...) PZL Świdnik jako jedyny "naprawdę polski" producent oferuje wojsku najnowszy obecnie na rynku śmigłowiec AW 149. To na wskroś nowoczesna konstrukcja, zaprojektowana z myślą o ekonomicznej eksploatacji i rozwoju przez kolejne dekady. Trudno dostrzec taki potencjał w konkurencyjnym, ponad czterdziestoletnim black hawku - wypomina konkurencji prezes Majewski. (...) Obecnie parametry maszyny odpowiadają w pełni wyzwaniom współczesnego pola walki - twierdzi mielecki producent. - Dzięki otwartej technicznej architekturze i podatności na modernizację maszyny S 701 to idealna oferta dla polskich sił zbrojnych -zachwala swój produkt Sikorsky. - W sytuacji gdy połowa helikopterów używanych obecnie w polskiej armii wymaga pilnej wymiany, wojska nie stać dziś na kosztowne i ryzykowne eksperymenty. (...) W opinii Sławomira Kułakowskiego, prezesa Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju, wygrana w konkursie Eurocoptera na pewno ucieszyłaby remontowe Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 z Łodzi, modernizujące poradzieckie maszyny z rodziny Mi.

Czytaj też: Niemcy i Francja tną programy śmigłowcowe, Polska wręcz przeciwnie

Michał Kokot z Gazety Wyborczej informuje o kluczowym porozumieniu na Bałkanach w artykule Serbia wreszcie dogadała się z KosowemPo pół roku negocjacji Serbia podpisała z Kosowem pakt o normalizacji stosunków. Wczoraj zatwierdził go formalnie rząd w Belgradzie, otwierając w ten sposób krajowi drogę do członkostwa w Unii Europejskiej. Negocjacje były żmudne - ostateczny kompromis udało się wypracować dopiero w dziesiątej rundzie rozmów, bo wciąż nakładały się na nie zaszłości historyczne. (...) Szczegóły porozumienia zakładają, że mieszkający w północnej części Kosowa Serbowie będą mieli wpływ na powoływanie lokalnej policji, w czterech prowincjach będą również rządzić, a ich formalną stolicą zostanie Kosowska Mitrovica. Będą mieć własny parlament, prezydenta, wiceprezydenta i radę, a także będą kontrolować oświatę, kulturę i planowanie przestrzenne. W zamian Serbia obiecała, że nie będzie blokować w przyszłości prób wejścia Kosowa do Unii Europejskiej.

Czytaj też: Ministrowie Siemoniak i Sienkiewicz w Kosowie

Hanna Shen z Gazety Polskiej Codziennie praktycznym wymiarze chińskiej polityki bezpieczeństwa w tekście Chińskie rakiety wycelowane w TajwanPekin rozmieścił na wybrzeżu, naprzeciwko Tajwanu, nowe rakiety balistyczne - Dong Feng-21D. Rakiety te mają zasięg do 2,8 tys. km i są nazywane "zabójcami lotniskowców". Według ekspertów to sygnał, że Pekin rozwija swoje zdolności bojowe na wypadek konfliktu chińsko-tajwańskiego. (...) Wycelowanie rakiet to ostrzeżenie dla Stanów Zjednoczonych, by - jak to ujął szef amerykańskiej Agencji Wywiadu Obronnego Michael Flynn - "nie wtrącały się do ewentualnego konfliktu zbrojnego w Cieśninie Tajwańskiej".

Czytaj też: Chiny ujawniają cząstkowe dane o swoich siłach zbrojnych

Rzeczpospolita o roszadach na najwyższych szczeblach WP w tekście Będą zmiany w armii. Odchodzi szef Sztabu:  Gen. bron. Mieczysław Gocuł będzie szefem Sztabu Generalnego. Nominacja zostanie podpisana jeszcze w tym miesiącu. Generał Gocuł jest I zastępcą obecnego szefa Sztabu Generalnego gen. Mieczysława Cieniucha (...) Z kolei gen. dyw. Marek Tomaszycki zostanie dowódcą operacyjnym sił zbrojnych, będzie odpowiadał m.in. za misje zagraniczne wojska. (...) Na stanowisku zastąpi gen. Edwarda Gruszkę, któremu w maju również kończy się kadencja. (...) Od początku 2014 r. ma zostać wprowadzona nowa struktura dowodzenia armią. Zmieni się rola Sztabu Generalnego WP i Dowództwa Operacyjnego.

Czytaj też: Prezydent Komorowski wyznaczył kandydatów na najważniejszych dowódców wojskowych

Bożena Wiktorowska z Dziennika Gazety Prawnej informuje, iż Policjant bez emerytury trafia do ZUS: Już ponad 20 tys. mundurowych niemających prawa do wcześniejszej emerytury po 15 latach służby trafiło do systemu powszechnego. Policjanci, strażacy czy żołnierze zawodowi, którzy nie spełniają warunków do uzyskania mundurówki, trafiają do ZUS. - Dzieje się tak tylko w sytuacjach wyjątkowych, kiedy zainteresowany z powodów rodzinnych czy zdrowotnych nie mógł wytrwać na służbie. Niektóre osoby odchodzą też ze względu na wyższe zarobki w cywilnych firmach.

Czytaj też: Niepokojąca fala odejść z ABW

Super Express o finansowej stronie odejść ze służb mundurowych za DGP w tekście Ćwierć miliarda złotych na odprawyAż 242 mln zł mają kosztować w tym roku odprawy dla odchodzących na emeryturę policjantów. Według "Dziennika Gazety Prawnej" do końca 2013 r. może odejść nawet 6 tys. funkcjonariuszy. (...) Dla porównania - w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego kwota przeznaczona na odprawy to 5 mln zł...

Czytaj też: Poniedziałkowy przegląd prasy: Siemoniak krytykuje unijne grupy bojowe, odprawy dla policji zrujnują budżet, plany nowego ministra skarbu

Magdalena Rubaj z dziennika Fakt za tygodnikiem Do Rzeczy o sprawie śladów materiałów wybuchowych na wraku Tupolewa w tekście Był nie tylko trotyl: Już nie tylko trotyl, lecz coś silniejszego ! Tygodnik Do Rzeczy" twierdzi, że na wraku tupolewa specjaliści wykryli obecność bardzo silnych substancji wybuchowych - oktogenu (HMX) i heksogenu (RDX) oraz tzw. materiału inicjującego paramononitrotoulenu. Dowodem mają być tzw. zrzuty z detektorów, którymi polscy eksperci badali wrak jesienią zeszłego roku. (...) Dopiero badania mogą rozstrzygnąć, czy na samolocie rzeczywiście są materiały wybuchowe. Ich wyniki mają być znane za kilka miesięcy.

Czytaj też: Katastrofa smoleńska nie zatrzymała planów odwilży z Rosją

Jarosław Giziński z Rzeczpospolitej o domniemanych powiązaniach zamachowców z Bostonu z organizacjami terrorystycznymi w artykule Radykalny muzułmanin z Bostonu: Ujawniane stopniowo informacje o braciach Carnajewach wskazują, że mogli oni mieć kontakty z islamistami. (...) Niewykluczone, że do fundamentalizmu religijnego Carnajew zbliżył się podczas kilkumiesięcznej podróży do Dagestanu w 2012 r. (pojechał tam z posiadanym przez siebie paszportem Kirgizji). W tej należącej do Federacji Rosyjskiej północno kaukaskiej republice znajduje się dziś centrum radykalnych ruchów islamistycznych postulujących utworzenie Kalifatu Kaukazu i stosujących terroryzm. Wprawdzie rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa twierdzi obecnie, że nic jej nie wiadomo o związkach Carnajewów z islamistami, ale informacje na ten temat będą jeszcze zapewne weryfikowane. Twierdzeniom Rosjan zdaje się przeczyć informacja o ostrzeżeniu, jakie rosyjskie służby specjalne przekazały Amerykanom w 2011 r. odnośnie do potencjalnych związków starszego z Carnajewów z terrorystami.

Czytaj też: Zamachowiec z Bostonu miał powiązania z rebeliantami z Kaukazu?

GPC o lustracji w Bułgarii w tekście Prezydent planuje ujawnić teczki agentów: Prezydent Rosen Plewnelijew zamierza ujawnić akta służb specjalnych z okresu Bułgarskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (BSRR). - Akta powinny zostać uporządkowane - stwierdził Plewnelijew w sobotę podczas spotkania z szefami wywiadów wojskowego i cywilnego. (...) W grudniu 2011 r. w Bułgarii ruszyła lustracja bułgarskich duchownych wszystkich Kościołów. Jak poinformowali w styczniu 2012 r. członkowie komisji badającej archiwa DS, ponad dwie trzecie członków Świętego Synodu Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, jak również były mufti muzułmański, byli agentami komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Czytaj też: Patriarcha Cyryl w Polsce- najpierw interesy potem religia

Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz z tekstem Generał pożegnał się z JFTCGenerał brygady Grzegorz Buszka - były zastępca dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) oraz oficer łącznikowy pomiędzy centrum a stroną polską - zakończył służbę w Bydgoszczy. Wczoraj pracownicy centrum NATO dziękowali generałowi za służbę oraz życzyli mu sukcesów w przyszłej pracy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, do którego przeniesie się w ciągu najbliższych dni. Będzie tam zajmował się szkoleniami.

Czytaj też: Generał Paloméros z wizytą w SGWP

Magdalena Stokłosa z dziennika Polska - Gazeta Krakowska o transakcji miasta z MON-em w tekście Poprosili o ziemię pod centrum muzykiWart 120 mln zł teren o powierzchni 12 hektarów przy bulwarze Kurlandzkim zostanie niebawem przekazany pod budowę Centrum Muzyki w Krakowie. Z prośbą o jak największą bonifikatę przy jego przekazywaniu zwrócili się do ministra małopolscy radni. Sejmik zaapelował w tej sprawie do Tomasza Siemoniaka, ministra obrony narodowej. Działka jest bowiem w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM). W zamian za tereny w okolicy Wisły województwo ma przekazać nieruchomość o podobnej wartości (wśród propozycji jest np. działka w okolicy ul. Kobierzyńskiej).

Czytaj też: Wywiad skarbowy wykrył w 2012 r. nieprawidłowości na kwotę 4,4 mld zł

Jolanta Baranowska z dziennika Polska - Dziennik Łódzki z tekstem  Władze Łodzi, CBA, ABW, prokurator i...: Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, był rozpytywany w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Śródmieście. Spotkanie dotyczyło informacji, jaką prezydent Łodzi złożyła do CBA i ABW w związku z odrzuceniem przez radę uchwały. 

Czytaj też: Chuck Hagel likwiduje medal dla pilotów dronów

Piotr Falkowski z Naszego Dziennika o podejściu do zmarłych żołnierzy w Polsce i na świecie w artykule Paradygmat kozła ofiarnego(...) Rodziny poległych na służbie polskich żołnierzy z goryczą patrzą na rangę nadawaną pamięci o ich kolegach w armiach państw Zachodu. W Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii bliscy tych, którzy oddali życie za ojczyznę, bez względu na czas i okoliczności są otaczani troską państwa, cieszą się społecznym uznaniem, ku ich czci są organizowane uroczystości z udziałem najwyższych władz. W Polsce ofiara tych, którym już nie było dane wrócić z misji, jest niedoceniana. (...) Społeczne lekceważenie ofiary życia żołnierza rodzi negatywne skutki dla rodziny. W przypadku ofiar takich jak załoga rozbitego w Smoleńsku Tu-154M dochodzi jeszcze atmosfera nagonki i oskarżeń.

(MMT)

Komentarze