Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Karabin dla ochotnika i rezerwisty; Druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej; Rosyjskie czołgi odporne na polskie pociski; Polityka spod wirnika

T-90S; Dmitry Terekhov/flickr.com
T-90S; Dmitry Terekhov/flickr.com

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Karabin dla ochotnika i rezerwisty: "Jak się dowiedzieliśmy, resort obrony przygotował pakiet propozycji dla organizacji paramilitarnych. We wtorek przedstawi je im gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik MON ds. społecznych inicjatyw pro-obronnych. - Chodzi o to, aby wykorzystać potencjał organizacji o charakterze proobronnym - mówi "Rzeczpospolitej" generał. (...) - Proponujemy, aby prowadziły one szkolenia dla ochotników - mówi nam generał. Program opracuje Sztab Generalny, a nadzór nad zajęciami będą sprawowały wojskowe ośrodki szkoleniowe lub uczelnie. Uczestnicy szkoleń nabywaliby umiejętności niezbędnych w czasie służby wojskowej. Uczyliby się np. regulaminu, topografii, budowy i. zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, uczestniczyli w zajęciach strzeleckich. Pozwoliłoby to potem skrócić o miesiąc trzymiesięczne wojskowe szkolenie podstawowe, które odbywa się już w koszarach. (...) Jednocześnie resort obrony zamierza uporządkować funkcjonowanie grup paramilitarnych. Ma temu służyć skrócenie procedur ich rejestracji. Łatwiej też będzie im podpisywać porozumienia z MON. Obecnie ma je ok. 80 organizacji. (...) Dlaczego MON to robi? Liczy, że organizacje obronne będą stanowiły twardą rezerwę dla armii. - Chciałbym, aby w przyszłym roku odbył się kongres organizacji paramilitarnych, na którym zostaną określone nasze wspólne cele - mówi generał."                                              

Polska - Głos Wielkopolski, Pożegnano żołnierzy, jadących do Republiki Środkowoafrykańskiej: "50 żołnierzy, w większości z Żandarmerii Wojskowej, którzy stworzą drugą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej, pożegnano w poniedziałek w Warszawie. (...) W Republice Środkowoafrykańskiej działają trzy wojskowe misje zagraniczne: misja pokojowa ONZ - MINUSCA, misja Unii Europejskiej - EUFOR CAR oraz misja specjalna Francji - Sangaris. Polski pluton policji wojskowej będzie wchodził w skład kompanii Europejskich Sił Żandarmem, których członkiem Polska jest od 2013 r. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że nasi żołnierze jadą na trzy miesiące, ale nie wykluczamy, iż misja będzie przedłużona nawet do siedmiu miesięcy - powiedział wiceszef MON Maciej Jankowski."

Gazeta Wyborcza, Paweł Wroński, Polityka spod wirnika: "W połowie miesiąca wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak poinformował, że MON przesunął termin składania ofert. Trzy firmy uczestniczące w przetargu na zakup 70 śmigłowców wartości 10-12 mld zł będą miały czas do końca roku, a nie do końca listopada. Przesunięcia terminu domagało się dwóch oferentów, którzy mają fabryki w Polsce. To amerykański Sikorsky Aircraft Co., który ma zakłady w Mielcu i oferuje śmigłowiec N-70i, czyli unowocześniony Black Hawk, i włosko-brytyjska AgustaWestland, właściciel PZL Świdnik, producent AW149. Trzeci oferent, który fabryki nie ma - Airbus Helicopters, producent EC725 Caracal - działania konkurencji nazwał "oczywistym zamiarem destabilizacji przetargu". (...) Być może z tego powodu wiosną tego roku MON ogłosiło, że oprócz 70 śmigłowców wielozadaniowych chce kupić około 30 śmigłowców bojowych - które zastąpią wysłużone Mi-24. Ten przetarg, jak zapewnia MON, ma być oddzielny od przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy. Według pogłosek chodzi o to, by przegrany w przetargu nie robił zbyt dużo hałasu, mając nadzieję na wygraną w kolejnym. (...) Wojsko pragnie jednak z oszczędności kupić jedną śmigłowcową "platformę" i w ten sposób zastąpić aż trzy śmigłowce - Mi-8, Mi-14 i Mi-17. Dodatkowo, według polskich specjalistów, nowe maszyny mają mieć także wersję morską, służyć do zwalczania okrętów podwodnych i jako śmigłowce ratownicze."

Gazeta Polska Codziennie, Samuel Pereira, Rosyjskie czołgi odporne na polskie pociski: "240 mln zł - tyle Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci za pociski do czołgów Leopard. Gazeta "Dziennik" opisuje kulisy tego kontraktu i sugeruje, że jedną z kluczowych przyczyn takiego zamówienia była nie tyle ich skuteczność, co chęć zapewnienia miejsc pracy i uratowanie radomskiej firmy Mesko. (...) Głównym problemem z zakupioną amunicją są jej parametry. Jeden z kluczowych, czyli przebijalność pancerza, według stanowiska MON-u "ma parametry przebijalności porównywalne (nie gorsze) z przebijalnością pocisków (...) produkcji niemieckiej DM 33A2". Oznacza to przebijalność na poziomie ok. 500 mm, a seryjnie produkowane rosyjskie czołgi T90 mają grubość pancerza na poziomie 650-700 mm."

Rzeczpospolita, NATO uruchamia fundusz na rzecz wsparcia Ukrainy: "Sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że oficjalnie zostanie on i uruchomiony we wtorek w Brukseli. Fundusz, o którego powstaniu zdecydowano na wrześniowym szczycie NATO w Newport, ma być przeznaczony na reformę dowództwa ukraińskiej armii, wsparcie logistyczne, poprawę cyberbezpieczeństwa i rehabilitację kombatantów. Wsparcie militarne pozostaje w gestii poszczególnych państw. "

Reklama

Komentarze (5)

 1. lotoo

  Samuel Pereira, ale lanie wody.

  1. K

   zwykła agenturalna zagrywka socjotechniczna, występowanie pod kilkoma nick'ami, aby próbować ośmieszyć mówiących, piszących prawdę

 2. Gottard

  Karabin w każdym domu rezerwisty jak w Finlandii,Szwecji, Danii czy Szwajcarii. Byli żołnierze zawodowi powinni takie pozwolenie otrzymać z automatu a chłopaki po służbie zasadniczej po okresie próbnym bez mieszania się do tego popaprańców z MSW. MON powinien nam wydawać pozwolenia, np. ja z jakimiś milicjantami -UBekami nie chcę mieć nic wspólnego, to upokarzające aby się łasić do niebieskich niemot o pozwolonko żeby ochotnik mógł się szkolić do obrony Ojczyzny. W tym kierunku to powinno iść. Milicjanty niech pilnują krawężników i śmietników a nie mieszają się do spraw wojskowych, to trzeba oddzielić raz na zawsze. Ma ktoś info ile jest jeszcze w składach MON krabinów AKM , bo Agencja Rozpieprzania Mienia Wojskowego przechwalała się jakoby rozdała i wyprzedała całe zapasy. Ponoć zostało zaledwie 70 tys Berylków i 30 tys AKM dla rezerwy i NSR. Czy Szanowna Redakcja D24 mogłaby to sprawdzić i zapodać jak się sprawy mają? Czy naprawdę jest tak tragicznie? Dla przykładu mała Finalndia ma ponad 2 miliony karabinów w wojsku,składach i prywatnych w rękach ochotników-rezerwistów

  1. Sarkazm

   Karabiny będą sukcesywnie zbierane z pola walki po poległych zawodowcach i wręczane rezerwistą a po nich dostaną broń ochotnicy na końcu ludność cywilna. Nie będziemy wszyscy strzelać na raz nie ma potrzeby MON ma już stosowny plan przygotowany przez FACHOWCÓW!! (ha ha ha).

  2. Podpułkownik Wareda

   Gottard! Kilka słów z Twojego postu, które mnie /byłego wojskowego/ przeraziły i autentycznie zaniepokoiły: 1. " ... bez mieszania się do tego popaprańców z MSW ", 2. " ... ja z jakimiś milicjantami - UBekami nie chcę mieć nic wspólnego, to upokarzające aby się łasić do niebieskich niemot o pozwolonko ... ", 3. " Milicjanty niech pilnują krawężników i śmietników ... ". Uff, wystarczy tych deklaracji ideowych! Aleś Ty, chojrak i bojowo ustawiony! Gottard, będę zupełnie szczery: osobiście, bałbym się przekazać Tobie broń palną lub jakąkolwiek inną. W rachubę nie wchodzi nawet broń biała. Nie daj Boże - jak mówią racjonaliści - aby kiedykolwiek trafiła do Twoich rąk jakakolwiek broń. Musisz zrozumieć, że nie może posiadać broni ktoś, kto czuje taką niechęć i awersję do MSW. Albo albo! A propos funkcjonariuszy Policji: pilnowanie krawężników i śmietników, to byłaby ostatnia rzecz, którą mogliby wykonywać policjanci. Z pewnością nie wiesz, ale zadaniem Policji, jest zupełnie coś innego.

 3. Greg

  Samuel Pereira - spec od wszystkiego, mistrz 'kopiuj-wklej'.

 4. on

  Mesko znajduje się w Skarżysku - Kamm. a nie w Radomiu ;)

 5. podbipieta

  Kongres organizacji paramilitarnych.Moje marzenie sprzed nastu lat,może w końcu się urzeczywistni.Przed laty mój głos był bowiem tylko głosem wołającego na puszczy .Czyli tylko trwoga rozumu uczy.Moskale,apeluje do .was. Trwóżcie dalej naszych rządzących.Na wasz pohybel.

Reklama