Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Desant na ministerstwo, MSW śpi; Rosomaki ruszają na podbój rynków; Co się dzieje z zakupem okrętów podwodnych?; Na Pomorzu wielkie ćwiczenia komandosów; Obrona, nie ekspedycje karne; Ocena Siemoniaka na półmetek rządu

fot. MON
fot. MON

Przegląd prasy

Dziennik Gazeta Prawna, Po ambasadzie desant na ministerstwo, a MSW śpi, Maciej Miłosz: Z powodów oszczędnościowych budynków rządowych pilnuje nie BOR, ale prywatna firma. Grupie aktywistów Greenpeace udało się wedrzeć na dach budynku Ministerstwa Gospodarki i w proteście przeciwko polskiej polityce węglowej zawiesili na nim transpartent "Kto rządzi Polską Przemysł węglowy czy obywatele ". Resort - tak jak wiele innych obiektów rządowych - jest ochraniany przez prywatną firmę. Wczoraj, niedługo po incydencie, sprawdziliśmy, czy zaostrzono kontrole. Byliśmy zaskoczeni, gdy okazało się, że do budynku można wejść zaledwie po ustnym zapewnieniu, że zmierza się na umówione spotkanie. Bez sprawdzenia, co wnosiliśmy do budynku. Aktywistami Greenpeace lub interesantami mogliby być równie dobrze terroryści. Incydent w Ministerstwie Gospodarki to druga poważna wpadka dotycząca bezpieczeństwa w ciągu zaledwie kilku dni. 11 listopada MSW i podlegającej mu policji nie udało się zapewnić ochrony rosyjskiej ambasadzie, do czego Polska jest zobowiązana konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych. Wczorajszy scenariusz z udziałem Greenpeace jest niemal podręcznikowym odwzorowaniem tych, które są realizowane przez rebeliantów talibskich w Kabulu.

Gazeta Polska Codziennie, Przetarg na okręty ustawiony?, Z posłem Jackiem Sasinem (PiS), byłym zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rozmawia Maciej Pawlak: (...) Wiceminister Waldemar Skrzypczak najpierw zadeklarował, że tak właśnie będzie i że żadnych gabinetowych ustaleń nie ma. Dalej jednak napisał, że przez zespół specjalistów z Marynarki Wojennej zostały przygotowane założenia techniczne, które te okręty winny spełniać. Kiedy zaś na podstawie tych założeń dokonano analizy ofert, mogących stanowić podstawę wyboru, okazało się, że niemiecki okręt (U212) "nie spełnia wszystkich obligatoryjnych wymagań". Dalej MON poinformowało o powołaniu nowego zespołu, który dokona korekty kryteriów technicznych, tak aby U212 mógł je spełniać. Czy w grę wchodzą uwarunkowania pozamerytoryczne Można podejrzewać zachowania korupcyjne? Nie chcę w tej chwili niczego przesądzać. Jest to przecież poważny zarzut. Ale jeśli takie decyzje podejmowane są wobec tak ogromnego przetargu, to nie można wykluczyć, że faktycznie wchodzić mogą w grę zachowania korupcyjne ze strony polskiej.

Rzeczpospolita, Obrona, nie ekspedycje karne, Andrzej Talaga: Potrzebujemy armii, która będzie zdolna wytrzymać wrogie uderzenie, zanim nadejdzie pomoc. A najlepiej takiej, która poradzi sobie sama. (...) Siły Zbrojne mają przede wszystkim służyć do skutecznej obrony polskiego terytorium. Zdolności ekspedycyjne czy nawet udzielanie pomocy innemu członkowi NATO w razie napaści ma znaczenie drugo-, a nawet trzeciorzędne. Gdyby zadać pytanie: czy nasza armia już się nadaje do wykonania tego zadania, odpowiedź byłaby negatywna, mimo ogromnych zmian na lepsze dokonanych w siłach zbrojnych. Aby poprawiać sytuację, wciąż trzeba wykładać ogromne kwoty. Zdolności ekspedycyjne muszą zatem zejść na dalszy plan. Wojsko jest jedną z tych instytucji państwa, które mają fundamentalne znaczenie dla jego przetrwania i rozwoju. Nawet wtedy, gdy nie toczy się żadna wojna ani nie widać na horyzoncie oznak jej wybuchu, skutecznie osłania ono jego rozwój gospodarczy i cywilizacyjny. Skoro nawet arcybezpiecznie położona Szwajcaria nie rezygnuje z sił zbrojnych, to tym bardziej armię - i to mocną - powinien posiadać kraj frontowy NATO i UE, jakim jest Polska.

Polska Dziennik Bałtycki, Desant tysięcy komandosów na Pomorzu -rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia: Około 2,5 tys. komandosów z 15 państw NATO i UE uczestniczy, między innymi na Pomorzu i na wodach Bałtyku, w międzynarodowych ćwiczeniach pod kryptonimem "Cobra 13". Na czele tych wojsk specjalnych - "specjalsów" NATO - jest Polska. Prawie 2,5 tysiąca żołnierzy sił specjalnych będzie opanowywać okręty i zatrzymywać terrorystów, działać na morzu, lądzie i w powietrzu. Działania komandosów wspiera Marynarka Wojenna. W działaniach "Cobra 13" uczestniczą m.in. ORP Wodnik, ORP Zbyszko i ORP Arctowski.

Rzeczpospolita, Ranking ministrów Donalda Tuska, Na półmetku kadencji obecnego gabinetu dziennikarze "Rz" podsumowują prace rządu:

Tomasz Siemoniak (szef MON) - Ocena dostateczna. To typowy urzędnik z politycznego nadania - pracuje tam, gdzie wyśle go partia Po ponad dwóch latach jego pracy polska armia wciąż kuleje. Dziś nawet najbardziej optymistyczni generałowie oceniają, że w razie konfliktu nasze wojsko nie byłoby w stanie bronić kraju dłużej niż przez kilkanaście dni. Siemoniaka ciągnie w dół skandal z wiceszefem MON Waldemarem Skrzypczakiem, któremu zarzuca się korupcję.

Bartłomiej Sienkiewicz (szef MSW) - Ocena dostateczna. Miał być gwiazdą drugiego rządu Donalda Tuska, a staje się postacią karykaturalną. Wbrew zapowiedziom, nadzorowana przez Sienkiewicza policja nie poradziła sobie ani z aktami przemocy na tle rasowym, ani z kibolami, ani z ochroną Marszu Niepodległości. Sienkiewicz skupił się za to na czystce w służbach specjalnych - to dziedzina, która wieloletniego oficera Urzędu Ochrony Państwa, interesuje szczególnie. W zmianach personalnych nie widać jednak głębszego sensu.

Rzeczpospolita, Rosomaki ruszają na podbój rynków:  Transporter siemianowickich Wojskowych Zakładów Mechanicznych niedawno prezentowany na Litwie jest teraz w ofercie dla Słowacji, Sułtanatu Brunei i ma szanse w przetargu w Indiach. Oferty eksportowe WZMS uzgadniają z Patrią, która wcześniej sprzedała pojazdy AMV Szwecji, Chorwacji, Słowenii, Zjednoczonym Emiratom Arabskim, RPA i armii fińskiej. Polski rząd potwierdził, że w następnej dekadzie do blisko 600 transporterów już dostarczonych wojsku (za niemal 5 mld zł) dokupi 307 kolejnych pojazdów

 

Reklama
Reklama

Komentarze