Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Dębliński test włoskiego odrzutowca; Tajny Brunon Kwiecień

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Dębliński test włoskiego odrzutowca- W bazie lotniczej rozpoczynają się próby samolotu M-346 Master. Mają udowodnić jego przydatność dla polskiej armii (...) To decydująca faza oceny oferty włoskiej Alenii Aermacchi w wartym 1,2 mld zł przetargu na samoloty szkoleniowe dla sił powietrznych. Włoski producent będzie pewny wygranej, jeśli dwusilnikowy samolot M 346 podczas lotów z polskimi pilotami na pokładzie potwierdzi techniczne osiągi przedstawione w dokumentacji przetargowej. Na wtorek zaplanowano 2 loty testowe. Przedmiotem weryfikacji jest nie tylko samolot. - Kupujemy cały system szkolenia zaawansowanego AJT z technologiami serwisowymi i wieloletnim zabezpieczeniem logistycznym.

Jarosław Sidorowicz, Gazeta Wyborcza Kraków, Tajny Brunon Kwiecień- Na poniedziałek zaplanowano początek zeznań Brunona Kwietnia. Opinia publiczna po raz pierwszy miała szansę poznać jego wersję. Nic z tego. Wszystko, co powie przed sądem, zostanie utajnione (...) O częściowe wyłączenia jawności zeznań oskarżonego wnioskował prokurator Mariusz Krasoń. Jak tłumaczył, chodziło mu o te fragmenty, które odnosiłyby się do informacji związanych z operacją ABW i zeznaniami świadków-funkcjonariuszy ABW uczestniczących w organizowanych przez Kwietnia nieformalnych szkoleniach z użycia materiałów wybuchowych (...) Z drugiej strony obrona walczyła o całkowitą jawność zeznań oskarżonego (...) Sąd w poniedziałek przyznał jednak rację oskarżeniu, nawet poszedł jeszcze dalej. Uznał, że pomysł, by utajnić tylko te fragmenty, w których Brunon Kwiecień nawiązywałby do działań ABW, jest niewykonalny. I postanowił, że całość jego wyjaśnień będzie składana za zamkniętymi drzwiami, bez udziału publiczności i dziennikarzy.

Rzeczpospolita, Ruszyło wojskowe biuro łowców głów- Wczoraj rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. To następczyni zawieszonego pięć lat temu powszechnego poboru. Do 30 kwietnia przed komisjami lekarskimi powinno się stawić ok. 270 tys. osób. To głównie mężczyźni urodzeni w 1995 r., ale także ci urodzeni w latach 1990-1994, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1993-1994, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby w armii.

Reklama

Komentarze

    Reklama