Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Armia szykuje się do kolejnej misji afgańskiej; Stoltenberg: Szpica NATO to będzie kilka tysięcy żołnierzy; Bezpieczeństwo, głupcy!; Polscy najemnicy Kremla

Fot. archiwum PIO PKW Afganistan
Fot. archiwum PIO PKW Afganistan

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, Armia szykuje się do kolejnej misji afgańskiej: "To nie koniec naszej obecności w Afganistanie. Polscy żołnierze są już gotowi do nowych zadań w tym kraju. (...) Na ostatnim szczycie w Newport sojusz północnoatlantycki potwierdził chęć rozpoczęcia z początkiem 2015 r. misji "Resolute Support". Ma w niej uczestniczyć także polski kontyngent. (...) "Resolute Support" będzie miała charakter szkoleniowo-doradczy. Nasi żołnierze nie będą uczestniczyli w działaniach bojowych - mówi ppłk Piotr Walatek z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. (...) Do wyjazdu przygotowuje się około 50 żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, m.in. łącznościowcy. W skład kontyngentu mogą wejść także logistycy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Żołnierze są już praktycznie gotowi do wyjazdu."

Gazeta Wyborcza, Paweł Wroński, Stoltenberg: Szpica NATO to będzie kilka tysięcy żołnierzy: "Bezpieczeństwo Polski to niezachwiane zobowiązanie Sojuszu - mówił w Warszawie nowy szef NATO Jens Stoltenberg. Polska jest pierwszym krajem, który odwiedza jako sekretarz generalny. (...) Szef NATO podkreślał, że Sojusz wypełni zobowiązania i jest gotowy wprowadzić jak najszybciej w życie ustalenia wrześniowego szczytu Sojuszu z Newport. (...) Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w sprawie szczegółów, ale w przypadku szpicy mówimy o tysiącach żołnierzy, a nie setkach - powiedział na konferencji Stoltenberg. (...) Polska nalega, aby nowe siły natychmiastowego reagowania ćwiczyły na terenie naszego kraju oraz by u nas znalazły się bazy logistyczne ze sprzętem, które natowscy żołnierze będą wykorzystywać w razie zagrożenia. Nowe siły powinny być gotowe w 2016 roku."

Rzeczpospolita, Krzysztof Rak, Bezpieczeństwo, głupcy!: "Dla sytuacji Polski kluczową kwestią jest naginanie przez mocarstwa zachodnie treści umów tak, by były one zgodne z interesami Rosji, a sprzeczne z interesami własnych sojuszników. (...) Polska liczyła, że w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę NATO podejmie decyzję o realnym wzmocnieniu tzw. flanki wschodniej sojuszu. (...) Mocarstwa zachodnie zbagatelizowały obawy sojuszników ze wschodniej Europy. (...) Dotychczasowa historia naszego członkostwa w NATO dowodzi, że nasi sojusznicy nie mają wielkiej ochoty przychodzić nam z militarną pomocą. (...) W razie ewentualnego ataku NATO planuje nas wesprzeć pięcioma dywizjami, my ze swej strony powinniśmy wystawić cztery. (...) Dlaczego nie niepokoi nas problematyczność sojuszniczych zobowiązań i gwarancji bezpieczeństwa? Przede wszystkim dlatego, że strategia sojuszu idealnie wpisuje się w polskie lekceważenie własnego bezpieczeństwa. W ten sposób sami ułatwiamy mocarstwom zachodnim politykę ustępstw wobec Moskwy."

Gazeta Wyborcza - Lublin, Sławomir Skomra, Program w całości polski. Nowe skrzydła na niebie: "Legendarny samolot szkoleniowy zyskał nowe życie. Orlik glass cockpit właśnie wykonał swój pierwszy, oficjalny lot. Wkrótce będę się na nim szkolić przyszli piloci wojskowi. (...) Nowy orlik ma min. nowy zespól napędowy, ABS, zmodyfikowane skrzydła, fotele katapultowe czy zintegrowaną awionikę. Wszystkie systemy są kompatybilne z urządzeniami obecnymi w samolotach F-16 (...). Orlik nie jest uzbrojony, ale odpowiednie systemy komputerowe pozwalają na wprowadzenie symulacji uzbrojenia i tym samym symulację walki. Zarówno powietrznej, jak i niszczenia celów na ziemi. (...) Wart podkreślenia jest fakt, że w całości jest to polski program. Nasza oferta jest kompleksowa. Oprócz samego samolotu oferujemy system szkoleniowy z symulatorami - mówił Władysław Skorski, wiceprezes Airbus Polska."

Gazeta Polska Codziennie, Wojciech Mucha, Polscy najemnicy Kremla: "Polacy walczą na Ukrainie po stronie rosyjskich terrorystów. Zdjęcie paszportu obywatela RP Dariusza Lemańskiego, który przeszedł proces rekrutacyjny w Doniecku, opublikował brytyjski dziennikarz ściśle współpracujący z kremlowską telewizją Russia Today. ABW przekonuje, że sprawie się przygląda, ale "nie ma potwierdzonych przypadków" na czynny udział Polaków w walkach. (...) Inny Polak, Dawid Hudziec, członek organizacji Obóz Wielkiej Polski, od dłuższego czasu wspiera Rosję na wschodniej Ukrainie. (...) O tym, że Rosja do walk przeciwko Ukraińcom rekrutuje najemników z Europy, donosiły już wcześniej ukraińskie media. (...) Rosjanie oferują im nawet 10 tys. euro miesięcznie."

Nasz Dziennik, Marcin Austyn, Pomogą weteranom: "W grudniu rusza Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. (...) Centrum ma spełniać kilka funkcji: edukacyjną, promocyjną, informacyjną i konsultacyjną. Nieodłącznym elementem będzie podtrzymywanie pamięci o tradycji i historii działań Wojska Polskiego poza granicami kraju. (...) Centrum Weterana będzie też służyć pomocą w tworzeniu organizacji, które chcą wspierać społeczności skupiające weteranów i działać na ich rzecz. (...) Placówka podlega Departamentowi Spraw Socjalnych w Ministerstwie Obrony Narodowej. (...) Oficjalne otwarcie Centrum zaplanowano na 21 grudnia."

Reklama

Komentarze (2)

  1. Dawid Hudziec

    Witam , tak się nie fortunnie składa , żę Dariusz Lemański jest ochotnikiem , a nie najemnikiem . Różnicy chyba nie muszę wyjaśniać ? 10000 euro ? :D i razy ile ? Ilu to niby najemników walczy po stronie Noworosji ?

  2. Biało-czerwony

    GW - "...w całości jest to polski program." Airbus Polska.

Reklama