Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy

Sztab Generalny opracowuje plan wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu (PKW)
Sztab Generalny opracowuje plan wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu (PKW)

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa we wtorkowym przeglądzie prasy

- "Wyjadą przez Karaczi" - Rzeczpospolita o planowaniu wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu: "Misja w Afganistanie zakończy się pod koniec 2014 roku, jednak już teraz Sztab Generalny planuje, w jaki sposób wycofać wojsko oraz sprzęt z tego kraju. Przedsięwzięcie jest bezprecedensowe. Do kraju mają powrócić 344 jednostki sprzętu (w taki sposób określane są w wojsku m.in. samochody, ale także transportery opancerzone Rosomak czy haubice) oraz 424 kontenery (m.in. mieszkalne, medyczne). To w sumie 10 tys. ton ciężkiego sprzętu. (...) Najtańszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przemieszczenie sprzętu drogą południową przez Pakistan lub Zatokę Perską (...) żołnierze zostaną przerzuceni po zakończeniu misji do kraju drogą lotniczą, tak samo stanie się z najbardziej cennym sprzętem, np. do łączności."

CZYTAJ WIĘCEJ: Polscy żołnierze wylecieli do Mali

- "Za mundurem panny sznurem. Panowie także" - Dziennik Gazeta Prawna o wielkiej fali kandydatów do policji : "300 tysięcy Polaków i Polek chciałoby założyć policyjny mundur - wynika z informacji DGP. Taka liczba kandydatów jest zarejestrowana w systemie informatycznym do zarządzania pionem kadr w policji. Jednak szansę, aby naprawdę nosić mundur, będzie miało niespełna 2 proc. z grona kandydatów. - Limit przyjęć na ten rok to 5560 osób - informuje rzecznik prasowy komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Tylko w ubiegłym roku procedurze rekrutacji poddało się 45 tysięcy osób, spośród których pozytywnie zakończyło ją około 6 tysięcy. Ale do szkół policyjnych trafiło niemal o tysiąc mniej."

CZYTAJ WIĘCEJ: CBŚ zatrzymało groźnego łotewskiego gangstera 

- "Wynalazki z klauzulą tajne" - Rzeczpospolita:  o tajnych wynalazkach specjalnego przeznaczenia pisze Jakub Michał Doliński: Nowoczesne i użyteczne rozwiązania techniczne nie bez powodu kojarzone są z filmami szpiegowskimi. Nierzadko wykorzystywane przez służby specjalne lub wojsko mają status wynalazków tajnych, których ciekawa charakterystyka prawna na szczęście nie jest poufna - pisze prawnik. Zgodnie z art. 56 p.w.p. wynalazek może być uznany za tajny, jeżeli został dokonany przez obywatela polskiego i dotyczy obronności (rodzaje broni bądź sprzętu wojskowego oraz sposoby walki) lub bezpieczeństwa państwa (środki techniczne stosowane przy czynnościach operacyjno-rozpoznawczych, nowe rodzaje wyposażenia i sposoby jego wykorzystywania). Aktem wykonawczym w tej mierze jest rozporządzenie Rady Ministrów z 23 lipca 2002 r. w sprawie wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obronności lub bezpieczeństwa państwa. Za wynalazki tajne uważa się m.in.: rozwiązania w zakresie broni, amunicji, materiałów wybuchowych, urządzeń celowniczych i obserwacyjnych, bojowych pojazdów mechanicznych, metod maskowania oraz wykrywania zakamuflowanego sprzętu bojowego. Organem rozstrzygającym o tajnym charakterze ww. wynalazków jest Minister Obrony Narodowej, Natomiast Szef ABW oraz minister właściwy ds. wewnętrznych rozstrzygają w przypadku wynalazków tajnych o znaczeniu istotnym dla bezpieczeństwa państwa.

- "Rośnie liczba weteranów" - Dziennik Gazeta Prawna: "Już blisko 6,4 tys. weteranów wojskowych korzysta z uprawnień wynikających z ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz.U. nr 205, poz. 120). Pod koniec marca minie rok od jej wejścia w życie. Według stanu na 1 marca 2013 r., do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęło 6700 wniosków o uzyskanie takiego statusu. Wydano 6036 decyzji o przyznaniu uprawnień weterana i 334 - poszkodowanego"

CZYTAJ TAKŻE: Pentagon oficjalnie znosi zakaz udziału kobiet w walce

- "Wojskowe stopnie dla cywilnych studentów" - Dziennik Wschodni o edukacyjnych zmianach na AON: "Cywilni studenci Akademii Obrony Narodowej w Warszawie będą mogli otrzymać stopnie wojskowe. Uzyskanie stopnia podoficera Wojska Polskiego ułatwi absolwentom wstąpienie do zawodowej służby wojskowej lub zatrudnienie w Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu czy policji (...) Podczas studiów na tych kierunkach cywilni słuchacze otrzymaj ą możliwość odbycia dodatkowych zajęć teoretycznych oraz specjalistycznego wojskowego szkolenia praktycznego w czasie wakacji. Uczelnia korzystając z swojego zaplecza, możliwości treningowych i poligonowych Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz własnych doświadczonych kadr, umożliwi chętnym studentom zaliczenie programu kształcenia przewidzianego dla podoficerów".

JG
Reklama

Komentarze

    Reklama