Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Zamach w Niemczech wykonany przez szaleńca; Polscy żołnierze będą szkolić ukraińską armię; Szeregowi zawodowi uciekają ze służby pomimo zniesienia limitu; Zatrzymano Irakijczyka podejrzewanego o planowanie ataku podczas ŚDM

Fot. kpr. Sebastian Czyżowicz (17. WBZ)
Fot. kpr. Sebastian Czyżowicz (17. WBZ)

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, "Zaburzenia psychiczne w służbie kalifatu": Do zamachu doszło w niedzielę po godz. 22 pod restauracją Eugens Weinstube w 40-tysięcznym bawarskim miasteczku Ansbach. Zginął zamachowiec, a piętnaście osób zostało rannych. "Samobójca w przeszłości leczył się psychiatrycznie i już wcześniej dwa razy próbował odebrać sobie życie. [...]  W tym wypadku jednak okazało się, że mężczyzna już wcześniej otrzymał status uchodźcy w Bułgarii. Miał być deportowany do tego kraju, lecz decyzję wstrzymano z uwagi na jego problemy psychiczne. Procedury ruszyły ponownie 13 lipca."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Rajd wojskowych na wschodzie": Na Ukrainę skierowano 27 żołnierzy, w tym z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Polscy żołnierze szkolą żołnierzy z ukraińskiej armii. Szkolenia dotyczą obsługi moździerzy, armat przeciwlotniczych oraz granatników.


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Szeregowi uciekają z wojska, choć mogą już służyć dłużej niż 12 lat": Rocznie z wojska odchodzi prawie 1000 szeregowych zawodowych. W tym roku odejdzie rekordowa liczba, blisko 1,4 tys. żołnierzy. Pomimo zniesienia przez Ministerstwo Obrony Narodowej limitu 12 lat na służbę w najniższym korpusie osobowym, szeregowi jednak decydują się na odejście z armii.


MW, Super Express, "Irakijczyk szykował zamach w Polsce": Służby ujęły Irakijczyka przygotowującego zamach podczas Światowych Dni Młodzieży. "Agenci ABW z Łodzi zatrzymali 48-letniego Irakijczyka, który mógł planować zamach w naszym kraju! Szczegóły akcji, która miała miejsce kilka dni temu, służby utrzymują w ścisłej tajemnicy, ale według nieoficjalnych informacji mężczyzna za swój cel obrał Kraków i Światowe Dni Młodzieży."


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Odbudujmy zdolności odstraszania i obrony": Wywiad z profesorem Józefem Marczakiem, wykładowcą Akademii Obrony Narodowej. "Największym błędem III RP, o czym zresztą mówił minister Antoni Macierewicz, była forsowana m.in. w Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego RP teza, że Polsce w ciągu najbliższych 20-30 lat nic nie zagraża, a zwłaszcza ze strony Rosji. Był to największy błąd w polskiej polityce obronnej minionego 25-lecia, czego konsekwencją była niemal całkowita destrukcja cywilnej i wojskowej organizacji obrony (Obrony Cywilnej i Sił Zbrojnych: operacyjnych i obrony terytorialnej)."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Fala przemocy": Europejskie społeczeństwa są w szoku po ostatnich zamachach. "Coraz więcej ekspertów i komentatorów w Niemczech przyznaje, że zamachowcy znajdują naśladowców w radykalizującej się społeczności niemieckich muzułmanów, zwłaszcza miliona uchodźców, którzy pojawili się w Europie w ciągu ostatniego półtora roku. Są oni coraz bardziej rozczarowani życiem w Niemczech pomimo państwowej opieki i wielu przywilejów, systematycznie wzrasta wśród nich poziom przestępczości i agresji, dochodzi do wielu konfliktów między samymi imigrantami oraz ze społecznościami lokalnymi, także ze względu na drastyczne różnice w obyczajach i mentalności między Niemcami a przybyszami z Bliskiego Wschodu."

Reklama

Komentarze

    Reklama