Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Wojna informacyjna w Serbii; Rosja grozi odpowiedzią militarną na rozmieszczenie wojsk brytyjskich przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim; Rolls-Royce wspólnie z PGZ; Prezydenci Polski i Niemiec z wizytacją w Korpusie Północ-Wschód

fot. Crown Copyright
fot. Crown Copyright

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, "Rosjanie walczą propagandą o Serbię": Nie tylko premier Czarnogóry miał zostać zamordowany przez rosyjskie służby rękoma serbskich najemników, ale również premier Serbii. W Serbii trwa obecnie wojna informacyjna w mediach, aby utrzymać nastroje prorosyjskie w serbskim społeczeństwie. "Potem okazało się, że celem miał być też Aleksandar Vucic, premier Serbii. W pobliżu jego domu serbska policja znalazła mały arsenał - granaty, wyrzutnię rakietową, karabiny snajperskie i inną broń. Aresztowano kilkunastu Serbów. [...] To wpływ rosyjskiej propagandy, która ma się w kraju coraz lepiej. Polityk z antyrosyjskimi nastawieniem byłby u nas skończony - mówi Nemanja Stiplija, dziennikarz z Belgradu opisujący europejską integrację Serbii. Według niego wpływ na to mają głównie media, które w ciągu ostatnich lat kupili Rosjanie".


Super Express, "Putin grozi NATO atomem": Dwóch rosyjskich polityków zdeklarowało militarną odpowiedź na rozmieszczenie wojsk brytyjskich na granicy obwodu kaliningaradzkiego. "Po tym, jak Wielka Brytania zobowiązała się umieścić żołnierzy przy polskiej granicy z Kaliningradem, rosyjskie władze ostrzegają przed użyciem wobec NATO broni atomowej. [...] Wymierzymy naszą broń, także tę atomową w każdą część terytorium Sojuszu, która będzie stanowić dla nas zagrożenie, bez względu na to, gdzie to terytorium się znajduje! Odpowiemy na agresywne akcje NATO jasno i surowo - powiedział rosyjski senator Frank Klincewicz".


Rzeczpospolita, "Przemysł ciężki": "Polska Grupa Zbrojeniowa i Rolls-Royce będą współpracować w sektorach morskim, lotnictwa cywilnego i wojskowego, systemów napadowych oraz w energetyce. Firmy podpisały umowę ramową w tej sprawie. Spółki należące do PGZ mają szansę na włączenie w międzynarodowy łańcuch kooperacji Rolls-Royce'a na rzecz przemysłów zbrojeniowego i cywilnego - ocenia prezes PGZ Arkadiusz Siwko. Współpracę z R-R i PGZ nawiążą Rolls-Royce Polska i należące do PGZ m.in. MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i Stocznia Remontowa Nauta w Gdyni, WZM w Poznaniu oraz spółka Energomontaż-Północ".


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Wspólna flanka": Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, wizytowali natowski Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie. "Korpus Północno-Wschodni w celu dostosowania do dowodzenia VJTF, co wymaga podniesienia stopnia gotowości bojowej z niskiego do wysokiego, dokonał zmian struktury organizacyjnej, a wielkość personelu została podwojona do 400 żołnierzy. Jednostka wyspecjalizowała się w zarządzaniu wojskami, które miałyby odpowiedzieć na zagrożenia we wschodniej flance NATO. [...] Ostateczną natowską certyfikację jednostka uzyska po pomyślnym przejściu ćwiczeń Saber Strike w czerwcu przyszłego roku".

Reklama

Komentarze (1)

  1. Drzewica

    Rosja grozi krajom NATO atomem? Jedyne rozsądne zachowanie to oduczenie Rosjan grożenia, natychmiast przerwać wszelkie kontakty komercyjne z Rosją i z Rosjanami, pozbawić ich oligarchów wstępu do krajów NATO łącznie z rodzinami. Sankcje te utrzymać do czasu odwołania gróźb i przeproszenia. Zapewniam że to poskutkuje, ale jak namówić władze krajów przesiąknięte rosyjską agenturą nie wiem!

Reklama