Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Więcej żołnierzy na wschodniej granicy Polski; Program offsetowy Airbus Helicopters; Dragon 15 na mazurach; Największe afery korupcyjne w przemyśle zbrojeniowym; PKP Informatyka donosi ABW na swoich pracowników

Image Credit: 17th “Wielkopolska” Mechanized Brigade
Image Credit: 17th “Wielkopolska” Mechanized Brigade

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Wyborcza - Białystok, "Minister powiększa wojsko": Minister Siemoniak deklaruje utworzenia nowych etatów wojskowych z puli powiększenia zawodowej armii o 7 tysięcy. Wsparte etatami wojskowymi zostaną między innymi wojska pancerne i przeciwlotnicze. "Do dwóch tysięcy, czyli ponad połowę, ma wzrosnąć liczba żołnierzy w Białymstoku. Wszystko to w związku z utworzeniem w mieście, na bazie 18. białostockiego pułku rozpoznawczego, brygady rozpoznawczej."


Z.L., Rzeczpospolita, "Airbus Helicopters inwestuje w Radomiu": Francuska firma, która wygrała przetarg na śmigłowce wielozadaniowe dla naszej armii rozpoczęła przygotowywania do realizacji programu offsetowego wartego 13 miliardów. Francuzi nie tylko zainwestują w Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1, ale również w badania rozwojowe na Politechnice Radomskiej, gdzie obecnie opracowano projekt wyciągarki, która jest sprawniejsza i bardziej aerodynamiczna. W planach jest również, projekt reduktora drgań.


KS, Super Express, "Politycy boją się podsłuchów": Po aferze taśmowej, politycy na potęgę proszą ABW o sprawdzenie miejsc ich pobytu pod kątem podsłuchów."O ile w 2014 roku takich przeszukiwań było 137 , o tyle do marca tego roku - już 92. [...] Sprawdzenie pod kątem podsłuchów były już m.in. Belweder i mieszkanie byłej minister Elżbiety Bieńkowskiej (51 l.)."


Tomasz Nowociński, Fakt, "Nasi gotowi na wojnę": Na poligonie w Orzyszu odbywają się manewry pod kryptonimem Dragon 15. Scenariusz ćwiczeń przewiduje odparcie ataku supermocarstwa, które walczy o  dostęp do złóż naturalnych. W ćwiczeniach bierze udział 5 tys. żołnierzy z Niemiec, USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. "Żołnierze wykorzystywali samoloty F-16, helikoptery bojowe, czołgi Leopard 2A5 i 2A6,  bojowe wozy piechoty Marder i Worrior, rosomaki, armatohaubice Dana i najdroższe w eksploatacji wyrzutnie rakietowe Langusta."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Chcesz sprzedać? Płać.": Największe kontrakty zbrojeniowe, przyciągają największe firmy, a w raz z nimi próby korupcji. Dzięki uchwaleniu ustawy antykorupcyjnej w USA w 1977 roku, również tam są sądzeni najwięksi amerykańscy giganci, którzy dopuszczają się łapówkarstwa, poza granicami USA. W artykule przedstawiono 6 największych spraw korupcyjnych w przemyśle zbrojeniowym na świecie, które miały miejsce w  latach 2014-2015.  


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, "PKP Informatyka prosi o ochronę": W związku z reorganizacją zatrudnienia w spółce, z której ma odejść część pracowników do PKP Cargo - zarząd PKP Informatyka, prosi o pomoc Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pracownicy spółki grozą strajkiem, który może doprowadzić do niezrealizowania zadań spółki, które mogą negatywnie wpłynąć na gospodarkę krajową - tak uzasadnił doniesienie do ABW zarząd PKP Informatyka. 


 

Reklama

Komentarze (3)

  1. taki jeden - prawdziwy

    WOW... brygada rozpoznawcza

  2. TT

    to za 13 miliardów mamy...wyciągarkę :)

  3. Obi

    "bojowe wozy piechoty Merder i Worrior" Merder? To od "merdania" ?

Reklama