Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Waszczykowski nowym ambasadorem przy NATO?; Kolejny zamach IS w Afganistanie; Powstanie nowy resort koordynujący służby specjalne w Polsce; Uzbrojenie WOT trafi do brygad z początkiem roku; Rosja rozbuduje systemy rakietowe

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności. 

Jakub Szczepański, Fakt, "Witold Waszczykowski odejdzie do NATO?": Obecny szef MSZ - Witold Waszczykowski - zostanie nowym ambasadorem RP przy NATO? "[...] Nasi rozmówcy twierdzą, że uwielbia tę placówkę. W 1997 r. pełnił obowiązki szefa Biura Łącznikowego RP przy NATO, a potem przez 2 lata był zastępcą przedstawiciela RP przy NATO. O odejściu Waszczykowskiego ma przesądzać brak chemii z Pałacem Prezydenckim".


Rzeczpospolita, "Azja": "Co najmniej 30 osób zginęło, a dziesiątki zostały ranne w wyniku zamachu samobójczego na szyicki meczet w Kabulu. Do przeprowadzonego w poniedziałek w południe ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Meczet był zatłoczony, bo odbywało się tam nabożeństwo w ważne dla szyitów święto nawiązujące do śmierci imama Husajna, wnuka proroka Mahometa".


Maciej Miłosz, Grzegorz Osiecki, Zbigniew Parafianowicz, "Ministerstwo Ochrony Państwa": Minister koordynator ds. służb specjalnych - Mariusz Kamiński - jest gotowy do przeprowadzenia reformy służb w Polsce. Reforma miałaby polegać na powołaniu nowego resortu, Ministerstwa Ochrony Państwa, które by koordynowało pracę wszystkich służb cywilnych. Takie zmiany pomogłyby w nadzorze służb, które do tej pory ze sobą rywalizowały. Na zmianach w systemie organizacji służb najwięcej straci Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która zostanie pozbawiona uprawnień procesowych i pozostanie przekształcona w klasyczną służbę kontrwywiadowczą.


Klaudia Dadura, Roman Andrzej Stańczyk, "Wojska Obrony Terytorialnej uzbrojone po zęby": Wczoraj w Akademii Sztuki Wojennej odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowo powstających Wojsk Obrony Terytorialnej. "Pierwsza transza sprzętu trafi do WOT-u na początku przyszłego roku, wraz z powstaniem brygad. Obecnie ponad 10 tys. ochotników zadeklarowało swój udział w nowej formacji. [...] Zadaniami Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspieranie innych rodzajów sił zbrojnych, samodzielne prowadzenie działań bojowych, a także organizowanie samoobrony lokalnej".


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Strefa rakiet": Rosja jest w trakcie przygotowań odpowiedzi na rozmieszczenie w Polsce i Rumunii tarcz antyrakietowych, które według Rosjan można w bardzo krótkim czasie przekształcić w stanowiska rakietowe zdolne do niszczenia ich uzbrojenia. "[...] Rosja będzie wzmacniać systemy obrony powietrzno-kosmicznej w kierunku europejskim, rozbudowywać systemy osłony strategicznych obiektów, a także rozmieści wyrzutnie rakiet S-400 i kompleksy Iskander w obwodzie kaliningradzkim. Możemy się też spodziewać dalszego zwiększenia obecności konwencjonalnych wojsk zmechanizowanych wraz ze środkami obrony powietrznej i kosmicznej w graniczących z państwami NATO okręgach wojskowych (zachodnim i południowym)".


Parkiet: "Qumak Spółka podpisała wart 14 mln zł netto kontrakt na realizację Automated Weather Observation Systems (AWOS) w ośmiu obiektach wojskowych dla II Regionalnej Bazy Logistycznej".

Reklama

Komentarze (1)

  1. MK

    Ministerstwa Ochrony Państwa, dawniej Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Reklama