Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Umowa na „Narew”; Chińskie samoloty bojowe nad Tajwanem; Polska i Litwa razem przeciwko wojnie hybrydowej; Pierwszy dzień MSPO 2021; Pierwsze Patrioty jeszcze w tym roku

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „60 mld zł na ochronę nieba”: System „Narew" ma dysponować pociskami o zasięgu 30-40 km, których celem mogą być przede wszystkim samoloty i śmigłowce przeciwnika. „Dziś zostanie podpisana umowa ramowa na system obrony przeciwlotniczej <<Narew>>. W przeciwieństwie do innych dużych kontraktów udział w nim będzie miał polski przemysł [...] Choć duża część <<Narwi>> ma zostać wyprodukowana w Polsce, to program będzie oparty na amerykańskim systemie zarządzania obroną powietrzną IBCS, który jest wytwarzany przez koncern Northrop Grumman i w który będą wpięte także polskie Patrioty. Kluczowe dla tego programu będzie pozyskanie pocisków, których ma być ponad tysiąc. [...] ”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Chiny chcą zastraszyć Tajwan”: Chińskie samoloty bojowe nad Tajwanem. „Chińska komunistyczna armia kolejny raz w tym roku dopuściła się prowokacji wobec Tajwanu, wysyłając w tamtejszą przestrzeń powietrzną bombowce H-6, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, oraz myśliwce. [...] Wśród 19 samolotów Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF), które w niedzielę naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ), znalazły się myśliwce J-16 oraz Su-30, bombowce strategiczne dalekiego zasięgu H-6, a także morski samolot patrolowy bazowania lądowego Y-8, przystosowany m.in. do zwalczania okrętów podwodnych. Groźny incydent miał miejsce zaledwie kilka dni przed dorocznymi manewrami Sił Zbrojnych Republiki Chińskiej. Tuż po wykryciu chińskich samolotów, które wtargnęły od strony południowo-zachodniej, lotnictwo Tajwanu natychmiast wysłało naprzeciw swoje jednostki.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Razem stawić czoła wojnie hybrydowej”: Polska i Litwa razem przeciwko wojnie hybrydowej. „Wschodni sąsiedzi wypowiedzieli nam wojnę hybrydową. Musimy działać razem. Białoruski reżim atakuje Litwę i Polskę, a my wspólnie z tymi zagrożeniami walczymy - wskazali wczoraj w Wilnie szefowie dyplomacji obu krajów - prof. Zbigniew Rau oraz Gabrielius Landsbergis. Wizyta ministra spraw zagranicznych RP miała związek z przypadającą w tym roku 30. rocznicą odnowienia stosunków dyplomatycznych. Prof. Zbigniew Rau przypomniał wczoraj, że Polskę i Litwę łączy wspólne dziedzictwo wynikające z unii lubelskiej, gdy w sposób jednoznaczny oba kraje opowiedziały się za wspólnymi wartościami. - Jesteśmy wolni i równi. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy razem znajdujemy się pod presją wynikającą z wojny hybrydowej przeciwko państwom wschodniej flanki NATO, którą to wojnę faktycznie wypowiedziano. Uczynili to nasi sąsiedzi na wschodzie - wskazał minister Rau. Jak dodał, bardzo dotkliwym i niezwykle niepokojącym elementem tej wojny jest wykorzystywanie migrantów sprowadzanych specjalnie w tym celu z różnych państw Bliskiego Wschodu.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Ruchy armii to planowe ćwiczenia”: W ćwiczeniu bierze udział około 4000 żołnierzy, którzy mają ze sobą 1000 jednostek sprzętu. „Konwoje wojskowe na ulicach polskich miast, ciężki sprzęt na platformach kolejowych. MON zapewnia, że to element zaplanowanych ćwiczeń, a nie sytuacja na wschodzie. [...] Trwa właśnie przerzut 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, która - jak czytamy w oficjalnym komunikacie <<będzie ćwiczyć z rozmachem, jakiego nie miała od wielu lat>>. Szef MON Mariusz Błaszczak na portalu społecznościowym napisał: <<Zdolności Sił Zbrojnych RP do szybkiego przerzutu są kluczowe. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczyna jedne z największych ćwiczeń od lat. Żołnierze przemieszczają się właśnie z zachodu na wschodnie poligony>>.”


Marcin Piasecki, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Pierwsze Patrioty przed końcem roku”: Wywiad z Shawn Rantas, dyrektorem programu „Wisła" w Raytheon Missiles & Defense. „Dotrzymujemy naszych zobowiązań wobec MON i dostarczymy elementy systemu Patriot zgodnie z bieżącą umową, budżetem i harmonogramem. Pierwsza jednostka ogniowa zostanie dostarczona rządowi USA przed terminem, do końca 2021 r., natomiast pozostałe dostawy zostaną ukończone w 2022 roku. Ponieważ sprzedaż Polsce odbywa się w ramach umowy międzyrządowej - Foreign Military Sale - sprzęt zostanie najpierw dostarczony rządowi USA, a następnie przejdzie procedurę testów i integracji przed ostateczną realizacją dostawy do Polski.”


Rzeczpospolita, „Samolot M-346FA to korzyści skali”: Wywiad z prezesem zarządu Leonardo Polska, Marco Lupo. „Udział w opracowaniu M-346FA będzie bodźcem innowacyjnym prowadzącym do odnowy zdolności polskiego przemyski lotniczego, zapewniającym mu ważne miejsce w europejskim sektorze aeronautycznym. Należy zaznaczyć, że współpraca z Leonardo w programie M-346 oznaczać będzie dla lokalnych firm pozyskanie zaawansowanych zdolności technicznych znacznie szybciej, niż wynikałoby to ze zwykłego toku rozwoju. Dzięki połączeniu 8o-letniego doświadczenia Leonardo w rozwijaniu platform bojowych oraz istniejącej wiedzy polskich przedsiębiorstw lotniczych w produkcji odrzutowców i maszyn szkoleniowych możliwe będzie niebywałe przyspieszenie rozwoju tych firm.”


Rzeczpospolita, „Chcemy przekazać Polsce technologię produkcji rakiet”: Wywiad z Janem Grabowskim, dyrektorem przedstawicielstwa MBDA w Polsce. „MBDA chce produkować rakiety wspólnie z polskim przemysłem dla Narwi i na rynki trzecie. Ważnym punktem w rozmowach była możliwość eksportu polskich produktów rakietowych. Chcemy uzyskać efekt synergii i stworzyć wspólną ofertę na eksport. Już dzisiaj światowej klasy radary pochodzą z Pit-Radwar. Oferta PGZ robi się coraz szersza. Z takim partnerem możemy myśleć o jak najszerszych rynkach.”


Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Budowa Narwi może być szybsza, tańsza i mniej ryzykowna”: Wywiad z Vidarem Skjeistad, wiceprezesem norweskiej firmy zbrojeniowej Kongsberg Defence & Aerospace. „Będziemy opierać się na planie udziału przemysłowego opracowanym w celu realizacji umowy o dostawach dla Morskiej Jednostki Rakietowej. W tym programie w 100 procentach wywiązaliśmy się ze zobowiązań offsetowych, w tym wspólnie z WZE zbudowaliśmy w Zielonce centrum produkcyjno - serwisowe pocisków NSM. Kluczem do pomyślnej współpracy jest wzajemne uzupełnianie swoich kompetencji. Nasza oferta obejmuje zarówno włączenie do NASAMS, podobnie jak to zrobiliśmy w MJR, polskich komponentów, np. radarów, pojazdów czy systemów łączności, jak i daleko idący transfer technologii w takich obszarach, jak pociski, sensory, systemy zarządzania polem walki czy technologie sieciowe.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Wyrzutnie z HSW, routery z Teldatu. Polscy fachowcy w programie Wisła”: Cały skoordynowany zespół polskich firm zbuduje system wsparcia technicznego i logistycznego polskich przeciwrakietowych baterii. „Choć wielomiesięczne negocjacje dotyczące offsetu za Patrioty udało się zamknąć dopiero w połowie sierpnia tego roku, Raytheon Technologies nie czekał z najpilniejszymi zamówieniami. [...] race przy produkcji oręża średniego zasięgu dla polskiej tarczy powietrznej <<Wisła>> idą zgodnie z harmonogramem, a nawet go wyprzedzają. Mają w tym udział polscy przedsiębiorcy zapewnia biuro Raytheon Missile & Defense w Warszawie. Amerykański koncern, który produkuje system Patriot i odpowiada za jego pełną integrację, chwali współpracę z państwowymi i prywatnymi kooperantami znad Wisły. [...]. Monika Koniecko, rzecznik HSW, ujawniła mediom, że w specjalnym - chronionym przed osobami nieuprawnionymi - oddziale zakładu praca przy wyrzutniach nie zwalniała nawet w szczycie covidowych restrykcji i ograniczeń.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „MSPO z Tarczą. Najnowsza broń w kieleckim salonie”: Rozpoczęły się długo oczekiwane targi zbrojeniowe w Kielcach – MSPO 2021. „Pancerny abrams, długo oczekiwane decyzje w sprawie rakietowej <<Narwi>> oraz prezentacja pierwszych wyprodukowanych w Polsce wyrzutni <<Patriot>>. Kluczowy element zestawu Patriot, który jest podstawowym orężem polskiej tarczy powietrznej średniego zasięgu budowanej w ramach programu <<Wisła>>.[...] Wystawiana na MSPO w Kielcach wyrzutnia prezentuje się imponująco. W położeniu marszowym ma 5,2 m długości, 2,78 m szerokości i 1,57 m wysokości. Tylko wtajemniczeni wiedzą, że zdalnie sterowana wyrzutnia w położeniu bojowym - dla podniesienia bezpieczeństwa obsługi - może znajdować się w odległości nawet kilometra od stanowiska dowodzenia. Łączność zapewniają wówczas światłowody zdublowane przez kodowane łącza radiowe.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Raytheon Technologies potęgą na polskim rynku”: Fuzja gigantów technologii zbrojeniowych i lotniczych, Raytheon i United Technologies, zmienła rzeczywistość lotniczego biznesu. „Raytheon Technologies potęgą na polskim rynku Przeprowadzona w ubiegłym roku fuzja gigantów technologii zbrojeniowych i lotniczych, Raytheon i United Technologies, zmieniła rzeczywistość lotniczego biznesu tak w USA, jak i na całym świecie. W największym zakładzie koncernu Raytheon Technologies w Polsce - Pratt & Whitney Rzeszów powstają silniki lotnicze [...] Przypomniała także niebagatelną rolę amerykańskiego koncernu w tworzeniu podstaw nowoczesnego, skrzydlatego przemysłu w Polsce. Utworzony w 2020 r. Raytheon Technologies, znany w Polsce przede wszystkim z realizacji kontraktu na zestawy Patriot dla polskiej armii, uosabia rozwój przemysłu awiacyjnego i dokonania podkarpackiej Doliny Lotniczej.”


Reklama

Komentarze

    Reklama