Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Ukraina walczy z rosyjskimi firmami internetowymi; Analiza nowopowstających WOT; Rosjanie przenieśli broń atomową na Krym?; Pod Warszawą powstało centrum serwisowe systemów rakietowych; Polskie negocjacje z Raytheon

Makieta stacji radarowej Patriot 360 AESA prezentowana podczas ILA2016 w Berlinie - fot. J. Sabak
Makieta stacji radarowej Patriot 360 AESA prezentowana podczas ILA2016 w Berlinie - fot. J. Sabak

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Kublik, Gazeta Wyborcza, „Ukraina walczy z rosyjskim internetem”: Ukraińskie służby twierdzą, że udokumentowały przekazywanie przez Yandex do Rosji informacji o pracownikach ukraińskich służb ochrony porządku, wojskowych oraz członkach formacji walczących z rosyjskimi najemnikami w Donbasie. „Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podejrzewa o szpiegostwo firmę Yandex, właściciela największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej, którego Kijów dwa tygodnie temu wpisał na swoją czarną listę. [...]  Obserwatorzy zgodnie oceniają, że rewizje w biurach Yandexu to dalszy ciąg walki Ukrainy z rosyjskimi firmami i serwisami internetowymi.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Baczność! Wojska Obrony Terytorialnej - do raportu wystąp”: Analiza dotychczasowych informacji na temat Wojsk Obrony Terytorialnej. „Choć jeśli chodzi o liczebność, są na razie najmniejsze, to jednak w mediach to właśnie o OT jest najgłośniej. [...] Wojskowi boją się, że OT po zmianie władzy zostanie rozwiązana.”


Rzeczpospolita, „Rosja rozmieściła broń jądrową na terytorium zajętego w 2014 r. Krymu”: Rosjanie przenieśli broń atomową na Krym? „Rosja rozmieściła broń jądrową na terytorium zajętego w 2014 roku Krymu - stwierdził przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij [...]. Rosja prowadzi intensywną militaryzację okupowanego półwyspu […].”


Gazeta Polska Codziennie, „Nowoczesne technologie prosto z Wojskowych Zakładów Elektronicznych”: Pod Warszawą powstało pierwsze tego typu w kraju kompleksowe centrum serwisowe systemów rakietowych, Centrum Wsparcia i Zarządzania Serwisem NSM. „Zadaniem Centrum jest obsługa rakiet Naval Strike Missile, zaprojektowanych do realizowania precyzyjnych uderzeń z lądu i morza na cele wysokiego zagrożenia albo silnie bronione obiekty morskie lub lądowe, położone nawet ponad 200 km od wyrzutni. Rakiety NSM znajdują się w uzbrojeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Patriot nowej generacji”: PIT-Radwar może wytworzyć antenę identyfikacji swój-obcy (IFF) dla systemu Patriot. „Udział polskich przedsiębiorstw przy produkcji baterii Patriot to najtrudniejsza kwestia w negocjacjach z amerykańskim koncernem Raytheon. Raytheon obiecuje, że połowa pracy przy polskim patriocie będzie wykonywana w naszym kraju. Ale ta kwestia to też najtrudniejszy temat w negocjacjach koncernu ze stroną polską. Amerykanie skłonni są oddać Polsce zadania pracochłonne, ale proste, tanie i niezwiązane z zaawansowanymi technologiami. Możemy produkować podwozia, skorupy, kable itd.”

kmdr por. rez. Maksymilian Dura dla TVP o przejęciu przez Polską Grupę Zbrojeniową Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni: „Ta stocznia jest niezbędna marynarce wojennej na przykład jako centrum logistyczne dla okrętów, które już są w linii, ale także jako miejsce, gdzie będzie można budować nowe jednostki pływające dla marynarki wojennej”. Źródło: TVP

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Drzewica

    Wybór systemu Patriot nie jest jeszcze wyborem ostatecznym, w obecnej fazie decydowania powinniśmy negocjować z konkurencyjnymi dostawcami i licytować. Bardzo ważna będzie nasza samodzielna obsługa systemu!

Reklama