Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Terytorialsi zdali egzamin w kryzysowej sytuacji; Kontrowersje wokół projektu nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych; Dziś na Mazowszu odbędą się ćwiczenia Renegade/Sarex-19

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „WOT zdały egzamin”: Pierwsze działania WOT w sytuacjach kryzysowych pokazały jak bardzo była potrzebna taka formacja w Polsce. System mobilizacyjny żołnierzy pełniących terenową służbę wojskową w WOT zadziałał zgodnie z ustaleniami dowódców. „Niedawne klęski żywiołowe pokazały, że wojska terytorialne nie są projektem teoretycznym. Udział w usuwaniu skutków trąby powietrznej na Lubelszczyźnie, a potem w zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych był pierwszym poważnym testem Wojsk Obrony Terytorialnej. […] W poprzednich latach armia też niosła pomoc w czasie powodzi, ale procedury jej uruchomienia trwały wiele godzin lub dni, a zakres wsparcia był mniejszy. To, co obserwujemy, teraz świadczy o tym, że państwo jest gotowe do działania w sytuacji kryzysowej.”


Mateusz Rzemek, Rzeczpospolita, „Urzędnik, rodzina i przyjaciele pod lupą”: Nowy projekt ustawy ochrony informacji niejawnych zmieni dotychczasowe praktyki służb wydających tak zwane certyfikaty dostępu do informacji niejawnych (poświadczenia bezpieczeństwa). Eksperci ostrzegają przed ogromną skalą ingerencji w dane wrażliwe obywateli. „Kilkadziesiąt tysięcy osób posiadających dostęp do informacji niejawnych zostanie ponownie prześwietlonych przez służby a wraz z nimi ich bliscy. [...] Zainteresowaniem służb zostaną objęte nie tylko ich stan konta i weryfikacja, czy nie prowadzą życia na poziomie nieadekwatnym do ich legalnych zarobków, ale także sytuacja finansowa osób im bliskich.”


Fakt, „Dziś zawyją syreny”: W Warszawie oraz innych miastach na Mazowszu odbędą się coroczne ćwiczenia taktyczno–specjalne pod kryptonimem „Renegade/Sarex-19”. Ćwiczenia będą dotyczyć naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. „Dzisiaj w godz. 8-18 na terenie Mazowsza zostaną uruchomione syreny alarmowe. Będziemy je słyszeć parami. To w jakim czasie konkretnie zawyje syrena w danym rejonie, zależy jednak od scenariusza i przebiegu ćwiczeń. Wojsko tego nie zdradza. Podczas ćwiczeń w ramach treningu zostanie uruchomiony trzyminutowy modulowany dźwięk sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Jego odwołanie nastąpi natomiast poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczeń Dowództwa Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @def24: '/... / Kilkadziesiąt tysięcy osób posiadających dostęp do informacji niejawnych zostanie ponownie prześwietlonych przez służby a wraz z nimi ich bliscy. [...] Zainteresowaniem służb zostaną objęte nie tylko ich stan konta i weryfikacja, czy nie prowadzą życia na poziomie nieadekwatnym do ich legalnych zarobków, ale także sytuacja finansowa osób im bliskich.” ... im więcej szczegółowych informacji tym większa szansa popełnienia błędu, skutkującego katastrofą. W wyniku błędnej interpretacji zgromadzonych informacji, tak przynajmniej głosi słynne Prawo Murphy'ego.

Reklama