Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Szybka kariera w armii dzięki WOT?; Pod Warszawą powstanie tajna jednostka cyberwojsk; Była wiceszefowa resortu obrony przekroczyła uprawnienia?

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Fabryka oficerów Macierewicza”: Opozycja krytykuje dokument podpisany przez Antoniego Macierewicza przyśpieszający powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej. „21 kwietnia szef MON wydał Decyzję nr 2 dotyczącą zmian organizacyjnych na potrzeby formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. [...] Kandydaci do WOT mają mieć ułatwione przejście badań kwalifikujących (w tym psychologicznych) oraz ścieżkę awansu oficerskiego, czyli kursy doszkalające zamiast studiów. W wojsku panuje przekonanie, że Macierewicz chce stworzyć na podstawie WOT własną kadrę oficerską - oficerowie po przyspieszonych kursach będą przenoszeni do wojsk operacyjnych.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „W Polsce tworzona jest armia cyberwojowników”: W podwarszawskich Białobrzegach ma powstać tajna jednostka cyberwojska. „W czasie odprawy kierownictwa resortu obrony z dowództwem Sił Zbrojnych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy minister Antoni Macierewicz ujawnił, że z budżetu państwa zostanie wydanych ok. 2 mld zł na wojska cybernetyczne.”


Magdalena Groń, Gazeta Polska Codziennie, „Genom podwładnej Siemoniaka”: Prokuratura zbada, czy była wiceszefowa resortu - Barbara Oczkowicz - nie przekroczyła uprawnień zachęcając do akcji badania i oddawania szpiku prowadzonej przez niemiecką firmę. „Gdy szefem MON-u był Tomasz Siemoniak (PO), do dowódców jednostek wojskowych trafił list sygnowany przez wiceszefową resortu Barbarę Oczkowicz zachęcający żołnierzy do rejestrowania się w niemieckiej bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Dlaczego dane polskich żołnierzy miały trafić za granicę? Trzeba to dokładnie sprawdzić - uważa aktualne kierownictwo MON-u i dopatruje się w tej sprawie działania obcych służb specjalnych.”

Reklama

Komentarze

    Reklama