Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Specjalne pozwolenia na broń dla OT?; Lockheed Martin o przyszłości PZL Mielec; Terroryści na granicy polsko-białoruskiej; MON nie kupi patriotów?; SKW w 2RBLog; Ćwiczenia w 1BPanc; OT w każdym powiecie

Śmigłowce UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook należące do US Army - fot. US Army
Śmigłowce UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook należące do US Army - fot. US Army

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Daniel Flis, Gazeta Wyborcza, "Paramilitarni pod broń": Koncepcja Obrony Terytorialnej jako piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP, nabiera kształtu. Do nowego rodzaju wojsk, można będzie przystąpić indywidualnie lub w ramach organizacji. "Nie jest też pewne, czy wszyscy członkowie obrony terytorialnej będą pełnoprawnymi żołnierzami. Nierozstrzygnięta jest również kwestia dostępu członków organizacji paramilitarnych do broni. - Można by stworzyć nowy rodzaj pozwolenia na broń do celów obrony kraju lub, co byłoby łatwiejsze, przechowywać broń w komendach powiatowych - mówi ppłk Kwaśniak."


Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, "Wchodzimy do Polski na długo": Wywiad z Stephen'em F. 0'Bryan'em, wiceprezesem ds. strategii i rozwoju Lockheed Martin Mission Systems and Training. Przedstawiciel nowego właściciela PZL Mielec zapewnia o optymistycznej przyszłości zakładu oraz przetargach dla polskiej armii i nie tylko.


MK, Fakt, "Terroryści chcieli ukryć się w Polsce?": Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała na granicy polsko - białoruskiej dwóch Libijczyków. "Mężczyźni podróżowali samochodem na belgijskich numerach rejestracyjnych. Jeden z nich posługiwał się sfałszowanym paszportem. Na dodatek po prześwietleniu okazało się, że połknął kapsułki z nieznaną substancją. Teraz ABW sprawdza powiązania obu zatrzymanych z międzynarodowym światem przestępczym i organizacjami terrorystycznymi."


Dziennik Gazeta Prawna, "Delegacja MON w USA. Nie kupimy patriotów?": Notatka dotycząca wizyty sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego i podsekretarza stanu Tomasza Szatkowskiego w Stanach Zjednoczonych. Rozmowy mają dotyczyć m.in. warunków pozyskania przez Polskę systemu obrony powietrznej.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Kontrwywiad bada mundury": Służba Kontrwywiadu Wojskowego prześwietla przetargi na mundury, które prowadzi obecnie 2. Regionalna Baza Logistyczna. Wątpliwości budzą zapisy w przetargu dotyczący tzw. klauzuli społecznej, czyli konieczności zatrudnienia przynajmniej 50 proc. osób niepełnosprawnych wpisany do kryteriów prowadzonego przetargu na mundury polowe.  "SKW przygląda się sekcji zamówień publicznych w 2. RBLog. W tym m.in. działalności żony byłego dowódcy bazy odwołanego ze stanowiska w 2014 r. po tym, gdy się okazało, że z transportu humanitarnego wysłanego przez resort obrony na Ukrainę zginęło 1,5 tys. koców i ponad tysiąc materaców."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Dzień w mundurach": "Specjalne ćwiczenia organizacji proobronnych na terenie jednostki wojskowej Warszawa - Wesoła. Polowe manewry odbywały się w sobotę pod okiem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, pełnomocnika MON do spraw utworzenia obrony terytorialnej kraju Grzegorza Kwaśniaka oraz zawodowych żołnierzy"


Sławomir Sowa, Polska - Dziennik Łódzki, "Idzie wojsko powiatowe": Nie milkną pytania o kształt Obrony Terytorialnej. Ministerstwo Obrony Narodowej chce jak najszybciej utworzyć nowe jednostki w kraju.  "[...] powołane zostaną Dowództwa Wojewódzkie Wojsk Obrony Terytorialnej, a podstawową jednostką będą kompanie organizowane na szczeblu powiatów. Docelowo ma istnieć 380 kompanii, czyli tyle, ile powiatów. (...) W takich kompaniach służyliby cywile po przeszkoleniu wojskowym, którzy raz w miesiącu, w weekend, odbywaliby ćwiczenia." 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. koko35

    Ciekawe czy będzie tylu chętnych by odbywać takie ćwiczenia raz na miesiąc.

    1. patriota

      Obrony Terytorialnej powinno 10 razy więcej niż jest planowane, czyli zamiast około 40.000, powinno być 400.000 tysięcy żołnierzy plus 200.000 żołnierzy zawodowych

Reklama