Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Śmierć przywódcy ISIS nic nie zmieni?; Kurdowie wycofują się z przygranicznych terenów; ABW zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o działanie na rzecz obcego wywiadu

Fot. www.tsk.tr
Fot. www.tsk.tr

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Hydrze wyrośnie nowa głowa”: Eksperci ds. terroryzmu sceptycznie podchodzą do informacji o śmierci przywódcy Państwa Islamskiego. Podkreślają, że przez zdecentralizowany charakter organizacji, śmierć przywódcy nic nie zmieni w rozkładzie sił Państwa Islamskiego. „Operacja amerykańskich sił specjalnych, w której zginął Abu Bakr al-Baghdadi, to kulminacyjny punkt wieloletniej operacji wywiadowczej i bez wątpienia sukces na miarę wykrycia miejsca pobytu lidera Al-Kaidy, Osamy bin Ladena. Niemniej jednak eksperci patrzą na to osiągnięcie chłodnym okiem.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Kurdowie opuszczają kolejne tereny”: Pomimo ogłoszonego rozejmu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało o walkach w okolicach miasta Ras al-Ajm w północno-wschodniej części kraju, do których doszło pomiędzy SDF a wojskami podległymi Ankarze. „Kurdowie wycofują się z terenów przy granicy z Turcją w północnej części Syrii. Pomimo rozejmu wciąż dochodzi w tym rejonie do walk z żołnierzami tureckimi. [...] Władze w Damaszku z zadowoleniem przyjęły informację o wycofywaniu się sił kurdyjskich, gdyż, jak tłumaczą, zostanie w ten sposób <<usunięty główny pretekst do agresji tureckiej na terytorium Syrii>>.”


Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Potencjalny szpieg w rękach polskich służb”: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o działanie na rzecz obcego wywiadu. „Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Piotra Ś., podejrzanego o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawniono również nielegalną broń i amunicję, a także fałszywe dokumenty. Teraz grozi mu od trzech lat więzienia. Decyzją sądu mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Dumi

    Proszę kilka dni temu pisałem o Mesko i zadawałem pytanie o czystość i wiarygodność naszych służb... Po drugie: przykład Kurdów pokazuje, że amerykanie nie są wiarygodnym partnerem a więc warto zweryfikować skrajną politykę PiS wobec USA. Może już czas na RACJONALNĄ POLITYKĘ??? Trump nie będzie wiecznie prezydentem... PiS to obecnie najlepsze ugrupowanie polityczne w Polsce, ale nie do końca doskonałe i te 4 lata kredytu zaufania Polaków to 4 lata egzaminu. Obawiam się tylko jednego: by władzy w Polsce nie przejeły ugrupowania lewicowe... Cóź "ktoś" mówił, że komuna się skończyła??? Czyżby??? Życzę PiSowi by w kwestii armii większość budżetu na modernizacje wydawali w Polsce a nie w USA tym bardziej, że od amerykanów kupujemy również surowce... Zachęcam by większe pieniądze inwestować w Polski przemysł: Bumar/Obrum z pomocą HSW oraz innych zakładów PGZ - niech opracują modernizację T72 na maksa (silnik, armata, balistyka,optyka, komfort załogi), Mesko - niech powoła kolejne grupy naukowców, inżynierów, którzy obok następcy pioruna i Pirata opracują rakietę ziemia - powietrze o krótkim zasięgu (ok. 20 km) i wyższym pułapie (nie zapominajmy o twórcach Bursztyna...), niech opracują system obrony czołgów przed nadlatującymi pociskami, niech rozbudowują tą perełkę. Zamiast kupować HORENDALNIE drogie F35 efektywniej będzie wydać te pieniądze na F16 lub tańszy myśliwiec z nowoczesną technologią jak np. Gripen. Od Leonardo zakupić mastery bojowe z offsetem jako następcy SU22 i wytargować od nich silnik do naszych śmigłowców, np. Głuszca. Zakłady w Poznaniu niech zmodyfikują BWP na gąsienicach i te 200 -300 sztuk możnaby mieć znacznie szybciej obok Borsuka. Postawić na protoplastów Kormorana jeszcze bardziej go ulepszając i dokupując kolejne 3 sztuki tak by mieć ich w sumie 6 sztuk. Tą armie trzeba później utrzymać, więc to ostatni dzwonek by zacząć prowadzić RACJONALNĄ politykę zagraniczną z akcentem na USA jako naszego sojusznika, ale nie tak skrajnie jak ma to miejsce dzisiaj!!! Przykład Kurdów to dramat ludzki i nie da się zamknąć oczu bo to są FAKTY!!! Musimy liczyć tylko na siebie wykorzystując teraz czas względnego pokoju kupując technologię od krajów, które dadzą nam o wiele więcej niż amerykanie, rozwijając własny potencjał bo w godz "W" może być... no właśnie oby tego "W" nigdy nie było.

    1. Przerażony Obserwator

      Święta racja! Opieszałość MON przypomina lata 30.ste - ZA PÓŹNO, ZA MAŁO!!!

Reklama