Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Rosja zaanektuje Białoruś i Donbas?; Rosja wzmacnia zachodni okręg wojskowy nowymi jednostkami; Rozpoczęcie ćwiczeń Dragon-21; Komentarze na temat ORP "Orzeł"

fot. kremlin.ru
fot. kremlin.ru

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Putin szykuje nowy Krym”: Unijni przywódcy obawiają się, że Białoruś w każdej chwili może zostać anektowana przez Rosję. „Zdaniem unijnych przywódców Kreml jest blisko podjęcia decyzji o wprowadzeniu scenariusza <<Krym 2>> - włączenia do Rosji kolejnych terytoriów, aby odwrócić uwagę społeczeństwa od coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej. [...] Z kolei źródła <<Rzeczpospolitej>> twierdzą, że <<Putin tylko czeka na błąd Żeleńskiego, aby - jak to zrobił po sprowokowaniu Gruzji Saakaszwilego - zająć znaczną część Ukrainy>>. UE chce od tego odwieść Moskwę, proponując w czerwcu plan współpracy gospodarczej.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Marchewka Ławrowa i kij Szojgu”: Rosja wzmacnia zachodni okręg wojskowy nowymi jednostkami. „Szef rosyjskiej dyplomacji zapewnia, że Rosja chce dialogu z Europą. Szef resortu obrony zapowiada militarne wzmocnienie na zachodnich granicach. [...] Skupiał się na kwestiach militarnych i zarzucił Europie, że <<pozostawiła bez uwagi>> propozycję prezydenta Władimira Putina dotyczącą zakazu użycia rakiet średniego zasięgu w Europie. Niemal w tym samym czasie, gdy Ławrow omawiał na moskiewskiej konferencji przyszłość relacji Rosji z UE i straszył <<rosyjską odpowiedzią>>, pojawiło się oświadczenie ministra obrony Siergieja Szojgu. Zapowiedział, że do końca roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym, do którego należy m.in. obwód kaliningradzki, pojawi się 20 nowych jednostek wojskowych.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Podczas Dragona sprawdzą gotowość do walki”: Jutro rozpoczynają się ćwiczenia Dragon-21. „Od 2 do 18 czerwca przeprowadzone zostanie największe w tym roku ćwiczenie wojskowe Dragon-21. Na drogach wschodniej Polski widoczne będą liczne transporty wojskowe. [...] Armia informuje, że jest to <<ćwiczeniem o charakterze defensywnym>>. - Jego głównym celem jest sprawne przygotowanie i zgrywanie sił Dowództwa Generalnego RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT i układem pozamilitarnym - powiedział w poniedziałek gen. Jarosław Mika, dowódca generalny.”


Paweł Wojciechowski, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, „Ostatni okręt podwodny tonie”: Nie milkną echa po publikacji listu wysłanego przez rzekomych marynarzy ORP Orła. „W jakim stanie rzeczywiście znajduje się dzisiaj dywizjon okrętów podwodnych MW? - Przede wszystkim jasno trzeba powiedzieć, że dywizjonu w ogóle nie ma. Trudno nazywać dywizjonem jeden okręt - mówi <<Wyborczej>> kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert od bezpieczeństwa morskiego z portalu defence24.pl. - Od stycznia 2020 r. Komenda Portu Wojennego zorganizowała dziewięć przetargów na różne naprawy ORP <<Orzeł>>, których w rzeczywistości było więcej, bo jeden przetarg obejmuje kilka napraw, w tym naprawę wyrzutni torpedowych. Oznacza to, że okręt jest niesprawny bojowo. List, abstrahując od jego autorstwa, pokazuje rzeczywiste problemy okrętu, który nie jest bezpieczny, nie jest pewny w kontekście sukcesu wykonywania zadań - ocenia kmdr Dura.”


Reklama

Komentarze

    Reklama