Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. MON

Wtorek z Defence24.pl: Rewolucja w szkoleniu rezerw; Analiza programów wyborczych głównych kandydatów na urząd Prezydenta RP pod kątem obronności; Czy Polacy obawiają się epidemii koronawirusa?; Joe Biden zapowiada twardy kurs w stosunkach z Rosją

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Zmiana sposobu szkolenia rezerwy”: Jak poinformowali przedstawiciele Sztabu Generalnego tegoroczne szkolenie rezerw czeka rewolucja. Nowością ma być wprowadzenie w tryby szkolenia wojskowego platform e-learningowych do tej pory wykorzystywanych w Wojskach Obrony Terytorialnej. „Z informacji Sztabu Generalnego WP wynika, że opracowane zostały nowe programy szkolenia w poszczególnych specjalnościach. Oficerowie zapewniają, że jest ono <<też mniej uciążliwe dla żołnierza, nie ograniczając w dłuższym okresie jego obowiązków zawodowych i rodzinnych>>. Uatrakcyjnieniem ma się też stać <<zagwarantowanie oczekiwanego zabezpieczenia środkami bojowymi, które poza uatrakcyjnieniem zajęć mają bezpośrednie przełożenie na efekty szkoleniowe>>.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Armia marzeń. Jakie plany na wojsko”: Analiza programów wyborczych sześciu kandydatów na urząd Prezydenta RP oraz Zwierzchnika SZ RP w kwestiach obronności. „[…] Niemal wszyscy - oprócz Roberta Biedronia - zgadzają się również, że docelowy poziom finansowania - 2,5 proc PKB w 2030 r. - jest właściwy. Co oznacza, że w najbliższych latach wydatki na obronność powinny rosnąć. Kandydat Lewicy i Szymon Hołownia nie są za zwiększaniem liczebności sił zbrojnych. Hołownia wraz z Małgorzatą Kidawą - Błońską chcą za to powrotu oficerów, którzy w ostatnich latach, gdy ministrami byli Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak, odeszli lub zostali wypchnięci z wojska.”


Klara Klinger, Grzegorz Osiecki, Patrycja Otto, Dziennik Gazeta Prawna, „Odławianie patogenii na granicach”: Analiza wyników badań sondażowych dotyczących strachu Polaków przed epidemia koronawirusa. „60 proc. Polaków obawia się koronawirusa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie DGP i RMF FM przez United Surveys. [...] Duże różnice widać w podziale na płeć. Już przy samym pytaniu, czy w ogóle ankietowani mają obawy, 34 proc. kobiet odpowiedziało jednoznacznie - tak. Podobne zdecydowanie wykazało tylko 17 proc. mężczyzn. Może to się wiązać z powodami tych strachów.”


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Kreml znalazł się na celowniku Joego Bidena”: Bliscy współpracownicy kandydata na prezydenta USA -Joe Bidena - mówią, że jego priorytetem jako prezydenta będzie odważniejsze stawianie czoła Moskwie i Władimirowi Putinowi. „Joe Biden w przedostatniej debacie demokratycznych kandydatów, której lwia część była poświęcona zagranicy, mówił, że Stany Zjednoczone muszą przewodzić swoim demokratycznym sojusznikom i partnerom w zwiększaniu ich zdolności do obrony przed rosyjskimi ingerencjami i wykorzenianiu sieci wpływów Kremla.”


Marlena Nowakowska, Gazeta Polska Codziennie, „Zabezpieczamy polskie granice”: Szef MSWiA – Mariusz Kamiński – zapowiedział natychmiastowe zabezpieczenie zachodnich granic Polski kontrolami sanitarnymi. „Rośnie liczba zarażonych wirusem COVID-19 w Polsce. Kolejne przypadki zakażenia odnotowano w szpitalach w Krakowie, Raciborzu, Poznaniu i we Wrocławiu. Prezydent Andrzej Duda zwołał na dzisiaj na godz. 11 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - W ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.”


Gazeta Polska Codziennie, „Kim znów prowokuje zachodni świat”: Korea Północna kontynuuje testy pocisków balistycznych. Pomimo zakazów i sankcji reżim komunistyczny w Pjongjangu wystrzelił trzy rakiety krótkiego zasięgu. „Była to kolejna próba. Przed tygodniem Północ również testowała pociski. Obecnie sztab południowokoreańskiej armii poinformował, że komuniści wystrzelili trzy rakiety z wyrzutni umieszczonej w pobliżu miasta Son- dok, w południowej prowincji Hamgyong. Pokonały one odległość 200 km, osiągając wysokość 50 km. Zakończyły swój lot w Morzu Wschodnim, w Japonii nazywanym Japońskim.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. dim

    Re: platformy e-learning i wirus. - Dziwię się, że nie trwa jeszcze maksymalnie wytężona praca nad kontynuacją szkolnictwa przez internet, długotrwałym przeniesieniem szkolnictwa w internet, w odniesieniu do wszystkich uczniów i wszystkich nauczycieli... może prócz WF'u. Tym bardziej, że Polska ma także kilka milionów świeżych emigrantów, a ci też mają dzieci. I nie chcemy ich tracić -chcemy budować rzeczywste polskie lobby. Masowe m.in. po to, aby w przyszłości żadne [...] antypolskie, zakłamane propagandy nie były naszej racji stanu groźne..

  2. 12345

    Jak granice mają być zabezpieczone ? Póki ich nie zamkniecie o żadnym bezpieczeństwie nie ma mowy,

Reklama