Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Program fregat uratuje MW RP?; Amerykańska broń jądrowa zostanie w RFN?; Wywiad z byłym szefem AW; Rośnie liczba imigrantów na granicy polsko – białoruskiej; Era pocisków hipersonicznych
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Fregaty mają zatrzeć wstyd po Gawronie”: Przed Polską Grupą Zbrojeniowa wielki projekt, który może uratować polską Marynarkę Wojenną. „Fregaty mają zatrzeć wstyd po Gawronie W ramach programu <<Miecznik>> przemysł stoczniowy przygotowuje się do wartej 8 mld zł budowy trzech wielozadaniowych fregat. To największa inwestycja modernizująca Marynarkę Wojenną. […] Ta inwestycja ma być zaprzeczeniem niesławnego przypadku korwety <<Gawron>> (dziś ORP <<Ślązak>>), okrętu, który nieudolnie budowany był w kraju przez dwie dekady, a marynarze złośliwie nazywali go ORP <<Nigdy>>. Polska Grupa Zbrojeniowa, która odpowiada za powodzenie nowego projektu, na razie trzyma tempo i sporo energii wkłada w przygotowania. W PGZ zdają sobie sprawę, że zrealizowanie trudnego i skomplikowanego projektu <<Miecznik>> oznaczałoby początek przełamywania wieloletniej technologicznej zapaści, w jakiej znajduje się polska flota wojenna.”
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Jak długo zostaną te bomby”: Czy Niemcy wycofają się z amerykańskiego programu odstraszania nuklearnego w ramach NATO? „Losy amerykańskiej broni jądrowej w RFN są tematem negocjacji partnerów przyszłej koalicji rządowej. Rewolucji nie będzie. […] Wycofanie się Niemiec z polityki odstraszania nuklearnego oznaczałoby wyciągnięcie Polakom dywanu bezpieczeństwa spod nóg - mówi agencji DPA Wolfgang Ischinger, szef monachijskiej konferencji bezpieczeństwa. Przewiduje, że w konsekwencji Polska dogadałaby się, aby amerykańska broń nuklearna znalazła się na jej terytorium, a więc znacznie bliżej Rosji niż obecnie. - Nie chcę nawet myśleć, jaka mogłaby być reakcja Moskwy - mówi Ischinger.”
Zuzanna Dąbrowska, Rzeczpospolita, „Prywatyzacja służb specjalnych”: Wywiad z byłym szefem Agencji Wywiadu, płk Grzegorzem Małeckim. „Czy w tej konkretnej sprawie Litwa jest lepiej przygotowana pod względem wywiadowczym? - Litwa jest lepiej przygotowana, bo korzysta ze współpracy wielu dużych partnerów w ramach UE i NATO. Jest to zbyt mały kraj, by budować wywiad pozwalający ogarniać tego rodzaju zagrożenia. To jest również dla nas wskazówka - Polska także nie jest w stanie być wszędzie, musimy korzystać z zasobów naszych partnerów. […]”
Hubert Kowalski, Gazeta Polska Codziennie, „Nielegalnych migrantów coraz więcej”: Żołnierze i funkcjonariusze wciąż walczą z procederem przemytu imigrantów, którzy próbują dostać się do Europy Zachodniej przez granice polsko – białoruską. „Żołnierze i funkcjonariusze wciąż walczą z procederem przemytu imigrantów, którzy próbują dostać się do Europy Zachodniej. Syryjczyk będący tzw. kurierem, który przewoził cudzoziemców, nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, omal nie potrącając funkcjonariusza. Ostatecznie udało się go zatrzymać. Usłyszał zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy oraz napaści na policjanta. Syryjczyk przyznał się do stawianych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia, a Prokuratura Rejonowa w Hajnówce skierowała do sądu wniosek o areszt tymczasowy. Zdaniem śledczych środek ten jest niezbędny z powodu możliwości matactwa, a także ze względu na fakt, że cudzoziemiec nie ma stałego zamieszkania w Polsce. Sąd Rejonowy w Hajnówce nie uwzględnił jednak wniosku, argumentując, że niezbędne czynności zostały już wykonane, więc dalsza część postępowania przygotowawczego może toczyć się bez udziału podejrzanego. Radio Białystok poinformowało wczoraj, że nie zgadza się na to miejscowa prokuratura, która złożyła zażalenie do Sądu Okręgowego w Białymstoku.”
Piotr Włoczyk, Do Rzeczy, „Hipersoniczny koszmar”: Nadchodzi era pocisków hipersonicznych w mocarstwowym wyścigu zbrojeń. „Chińczycy wyprzedzili Amerykanów w badaniach nad bronią hipersoniczną. Co to oznacza dla Waszyngtonu? […] Największe potęgi wojskowe rozwijają swoje programy hipersoniczne, ponieważ ten typ broni ma w niektórych aspektach dużą przewagę nad pociskami balistycznymi. Te drugie, choć osiągają prędkość o wiele większą od broni hipersonicznej, to mając wysoką trajektorię lotu, dysponują bardzo ograniczonymi możliwościami manewrowania. Pociski hipersoniczne poruszają się na niższym pułapie i są w stanie wykonywać dynamiczne manewry, które stanowią dużo większe wyzwanie dla obrony przeciwrakietowej przeciwnika. Amerykańska obrona przeciwrakietowa siłą rzeczy kieruje swój potencjał na północ, ponieważ to z tego kierunku nadchodzi największe zagrożenie dla USA.”
Maciej Pieczyński, Do Rzeczy, „Opozycjo, bierz przykład z Bałtów!”: Jak zarządzają kryzysem migracyjnym inne kraje bałtyckie? „Na Litwie i na Łotwie w kwestii ochrony granic prze. nielegalną imigracją panuje porozumienie ponad podziałami. Tamtejsza klasa polityczna ma o wiele większą świadomość zagrożenia hybrydowego ze strony Białorusi i Rosji niż opozycja w Polsce […] Jak zauważa, wokół kryzysu migracyjnego panuje na Litwie ogólnonarodowy konsensus. - Sama percepcja zagrożenia z uwagi na działania Białorusi nie budzi kontrowersji, choć początkowo idea uszczelniania granic, a przede wszystkim budowy ogrodzenia na granicy była przedmiotem debaty publicznej. Wraz z narastającym kryzysem migracyjnym pomysł budowy zapory na granicy spotkał się z aprobatą najbardziej liczących się sił politycznych - mówi Kinga Dudzińska. Spory toczą się jedynie o konkretne sposoby zarządzania kryzysem.”
Codybancks
Chciałbym doczekać jeszcze wodowania tego i innych okrętów i lodzi podwodnych !!!!
SEBA
Dwie dekady, a lepiej uzbrojony od Ślązaka jest łódź pontonowa Navy Seals.