Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Wtorek z Defence24.pl: Polska bez większego udziału w Europejskim Funduszu Obronnym; Kontrole w spółkach PGZ; Lipcowy szczyt NATO coraz bliżej

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Zbrojeniowy pociąg UE ruszył. Polska zaspała”: Przez politykę zbrojeniową Antoniego Macierewicza, której kontynuatorem jest Mariusz Błaszczak, Polska nie weźmie udziału w projektach finansowanych przez Europejski Fundusz Obronny. „Bruksela mobilizuje siły i fundusze, by dać mocny impuls rozwojowy europejskim fabrykom broni. Po 13 mld euro pomocy na badania i rozwój sięgną jednak tylko międzynarodowe konsorcja”.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Morawiecki szykuje rewolucję w czempionie Macierewicza”: Sytuacja po kontroli audytorów w Mesko jest niezadowalająca. Wykryto rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa, które groziły zdrowiu i życiu pracownikom oraz żołnierzom. Również wykryto brak mechanizmu zakupu surowców potrzebnych do wytwarzania broni, w tym prochu który kupowano za zawyżoną cenę. „Zmiany w nadzorze, trudności finansowe i podejrzenia nieprawidłowości w spółkach. Sytuacja w PGZ jest trudna [...] Do służb specjalnych trafił niedawno raport o sytuacji w Mesko, spółki specjalizującej się w produkcji amunicji”.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Przed szczytem NATO: pokaz spójności czy wzajemne połajanki”: Już niedługo rozpocznie się lipcowy szczyt NATO, w którym wezmą udział przedstawiciele 29 państw. Po raz pierwszy szczyt odbędzie się w nowej siedzibie NATO w Brukseli. „Atmosferę lipcowego spotkania przywódców Sojuszu może podgrzać Donald Trump i jego ocena zwiększania wydatków na obronność [...]. Ważnym przekazem tego spotkania ma być podkreślanie spójności organizacji”.


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. maxio

    \"Polska zaspała\" - dobre sobie. Przecież od początku wiadomo było, że Polska nie ma żadnej szansy na te środki. Jakim cudem w ciągu roku czy dwóch mieli postawić na nogi trupa, jakim jest nasz przemysł obronny? Po prostu Niemcy i Francja znalazły sposób dofinansowania swojego przemysłu obronnego ze wspólnych pieniędzy (także polskich).

  2. say69mat

    Obawiam się, że doskonała karta opozycjonisty wobec ancien regime. Nie jest zarazem rewelacyjną legitymacją i legitymizacją do realizacji podstawowych zadań związanych z funkcjonowaniem struktur państwa. Z reguły, byli opozycjoniści realizują swoją opozycyjność w praktyce rządzenia. Zaciekle wycinając w pień ludzi, jakąkolwiek miarą powiązanych z ancien regime. W efekcie generując istotny kryzys funkcjonowania struktur państwa. Na ten przykład w sferze szeroko rozumianej polityki ... obronnej. Najczęściej popełniając przy tym podstawowe błędy związane z funkcjonowaniem ancien regime.

Reklama