Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Polscy żołnierze wkrótce ruszą do Libanu; Polsko – amerykańska deklaracja o zwiększeniu liczebności sił USA w Polsce; Co dalej z Agencją Uzbrojenia i Funduszem Obrony Narodowej?; Komentarze po wizycie Andrzeja Dudy w USA
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polscy żołnierze ruszają do Libanu”: W pierwszej dniach października ruszą logistycy i łącznościowcy na misję do Libanu. „Za 2 tygodnie rozpocznie się transport sprzętu i ludzi na misję UNIFIL. Dzieje się to w czasie, w którym Liban i Izrael są na skraju wojny [...] W sumie w czasie jednej zmiany służyć będzie ok. 250 polskich żołnierzy. Trzon pierwszej stanowią wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Główną bazą będzie Camp Shamrock, gdzie stacjonują m.in. Irlandczycy.”
Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Polacy bez wiz i z większą liczbą żołnierzy US Army”: Relacja z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. „Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali wczoraj deklarację dotyczącą wzmocnienia obecności wojskowej nad Wisłą. Zgodnie z jej treścią w Polsce w sześciu lokalizacjach będzie stacjonować 5500 żołnierzy US Army.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Agencja i fundusz tylko obiecane”: Agencja Uzbrojenia miała uporządkować i scentralizować system zakupów dla wojska. Do tej pory nie powstała. „Mija półtora roku od powołania pełnomocnika MON do utworzenia Agencji Uzbrojenia i rok od obietnicy Mariusza Błaszczaka powołania Funduszu Obrony Narodowej. Obydwu instytucji nie ma.”
Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Duda i Trump znowu razem”: Komentarze polityczne po wizycie Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. „Nie ulega wątpliwości, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne. Mam tylko nadzieję, że ta wizyta na forum ONZ nie zastąpi tej zapowiadanej w Polsce, którą prezydent Trump musiał odwołać w związku z huraganem, jaki nawiedził Stany Zjednoczone - powiedział [...] Andrzej Halicki, szef MSZ w gabinecie cieni.”
Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „W Polonii widzimy partnera”: Wywiad z Janem Dziedziczakiem, byłym wiceministrem spraw zagranicznych, przewodniczącym sejmowej Komisji do spraw Unii Europejskiej. „[...] Udało się nam doprowadzić do tego, że amerykańscy żołnierze znaleźli się na wschodniej flance NATO. To nie było łatwe. Teraz każdy potencjalny agresor, gdy tylko przekroczy nasze granice, będzie musiał zmierzyć się także z żołnierzami Stanów Zjednoczonych. Nie było jeszcze takiej sytuacji w historii, żeby Waszyngton pozwolił na to, aby ktoś bezkarnie strzelał do ich żołnierzy.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie