Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Obawy we Francji przed Euro; Rosja może obawiać się NATO; Ruszyła Anakonda-16; Ostrzeżenia przed zamachami w Europie; Pierwszy M-346 już w Polsce; Ulgi dla firm wspomagających obronność państwa
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Michał Szadkowski, Gazeta Wyborcza, "Jak ochronić Euro przed terrorem": Cała Francja oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo przygotowują się na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Po ostatnich zamachach, wszyscy z obawą oczekują wielkiej imprezy. "Próbą generalną przed Euro był finał Pucharu Francji PSG - Olympique Marsylia na Stade de France. Wypadła fatalnie - podwójne kontrole, wpuszczanie kibiców tylko przez trzy wejścia, wywołały gigantyczne kolejki pod stadionem - więc w końcu ochrona zrezygnowała z przeszukiwań. Na trybunach kibole odpalili race i świece dymne, rozpalili ognisko. Minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve obiecał, że na turnieju wszystko będzie w porządku."
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Rosja ma się czego bać, powstaje armia NATO": Rozpoczęte niedawno manewry Anakonda, to po raz pierwszy tak duże ćwiczenia NATO. Również po raz pierwszy ćwiczony będzie marsz żołnierzy na wschód, którzy mają wyzwalać spod okupanta kraje bałtyckie. Przerzucenie szpicy NATO trwało tylko 3 dni, a więc można stwierdzić, że system organizacyjny NATO działa sprawnie.
JSZ, Fakt, "Ruszyły manewry Anakonda - 16": "Manewry wystartowały wczoraj tuż przed wschodem słońca, gdy 33 spadochroniarzy Połączone) Grupy Awangardowej wylądowało na poligonie pod Toruniem. To będą największe ćwiczenia wojskowe w Polsce po 1989 r. Oficjalnie mobilizacja żołnierzy z 18 państw NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju nie ma nic wspólnego z agresywnymi działaniami Rosji. Przecież ćwiczenia Anakonda odbywają się regularnie, co dwa lata. Sojusz Niebieskich (bez związku z NATO) ma w wojnie hybrydowej (bez związku z wojną na Ukrainie i słynnymi 'zielonymi ludzikami') zetrzeć się 2 sojuszem Czerwonych (bez związku z Rosją). Szkolenie potrwa do 17 czerwca. [...]"
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Wypowiedzą wojnę światu": Analitycy oraz eksperci ostrzegają przed nowymi zamachami terrorystycznymi w Europie, które mają być propagandowym sukcesem Państwa Islamskiego. "Według wpływowego amerykańskiego think tanku Rand Corporation, Państwo Islamskie - chociaż od kilku miesięcy jest w defensywie tracąc kolejne miasta w Syrii i Iraku - nie powiedziało ostatniego słowa. Sposobem na odwrócenie pasma porażek mają być kolejne zamachy terrorystyczne, m.in. w Europie, oraz otworzenie nowych frontów w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji."
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Pierwszy polski M-346": Włosi przekazali polskim Siłom Powietrznym pierwszy z ośmiu zamówionych samolotów szkoleniowych M-346 Master."[...] Według ekspertów, godzina treningu z użyciem M-346 to około 25 proc. tego, co trzeba wydać w przypadku szkolenia na F-16. Włosi twierdzą z kolei, że Dęblin dzięki temu kontraktowi ma szansę stać się jednym z ośrodków szkoleniowych również dla państw trzecich. M-346 Master to dwumiejscowy, dwusilnikowy samolot przeznaczony do zaawansowanego treningu lotniczego. Włoska oferta (gdy firma działała jeszcze pod nazwą Alenia Aermacchi) okazała się lepsza od tych, które przedstawiły koncerny BAE Systems i Lockheed Martin. Wartość kontraktu wyniosła około 1,2 mld złotych."
Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, "MON chce ulg dla kontrahentów": Ministerstwo Obrony Narodowe planuje wprowadzić ulgi dla firm wspierających obszar obronności państwa. Ulga ma być wprowadzona w podatku CIT oraz ma wynosić 10%.
zol
"Włosi przekazali polskim Siłom Powietrznym pierwszy z ośmiu zamówionych samolotów szkoleniowych M-346 Master." Przecież to nieprawda !!! Włosi zaprezentowali,a nie przekazali Mastera!! Odbierzemy go dopiero jak przejdzie wszystkie próby i zostanie certyfikowany
a
najlepszą ofertą była oferta czeska ... dzięki którym nie kupilibyśmy gotowca ale znacznie taniej z montażem i całkowitym serwisem w Polsce oraz co najważniejsze z kompensatami w naszym przemyśle i rozwojem realnej współpracy w regionie