Wtorek z Defence24.pl: Nowy szef MON?; Zmiany w kursach generalskich; Amerykanie zmieniają zdanie ws. wycofania wojsk z Syrii; Służby szukają kandydatów; Japończycy przeciw rozbudowie amerykańskich baz; Szczyt UE i Ligii Państw Arabskich

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Super Express, „Nie oddadzą MON Macierewiczowi”: Wybory do europarlamentu mogą okazać się brzemienne w skutkach dla kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie na stanowisko szefa resortu szykuje się Michał Dworczyk. „Po decyzji o starcie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego do europarlamentu, w PiS bardzo mocno rozważany jest powrót do tego resortu Mariusza Błaszczaka. - Mariusz radził sobie w MSWiA, czego nie można powiedzieć o jego aktywności w MON - mówi nasz informator. Na razie największym pewniakiem w miejsce Błaszczaka jest Michał Dworczyk. Zmiany miałyby nastąpić tuż po majowych eurowyborach.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Weekendowych generałów zastąpią dwutygodniowi”: Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej, że kursy generalskie będą prowadzone w trybie stacjonarnym, nadal będą miały one formę zjazdów. „Chociaż studia miały być prowadzone w trybie stacjonarnym, to oficerowie będą się szkolić w rytmie dwóch siedmiodniowych zjazdów w miesiącu [...] Właśnie rusza kolejna edycja rocznego kursu generalskiego, czyli Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (PSPO). 23 studentów, w przeważającej mierze oficerów Wojska Polskiego - pułkowników i komandorów, będzie się kształcić, by móc uzyskać pierwszą gwiazdkę, czyli stopień generała brygady bądź kontradmirała.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Amerykanie zostaną w Syrii”: Zmiany w deklaracji administracji Donalda Trumpa dotyczących obecności amerykańskich sił na terenie Syrii. Armia amerykańska nie zostanie całkowicie wycofana, a ograniczona. „Donald Trump zdecydował, że zamiast całkowitego wycofania wojsk USA z Syrii będzie wycofanie częściowe. Granicę z Turcją mają obsadzić siły NATO, co zapobiegnie starciom turecko-kurdyjskim. [...] w zeszły piątek Biały Dom poinformował, że w Syrii jednak zostanie 400 żołnierzy. Połowa będzie stanowić siły pokojowe na ziemiach kurdyjskich w północno-zachodniej części kraju. Druga połowa pozostanie w bazie Al-Tanf na południowym wschodzie, przy granicy z Jordanią.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Służby na łowach”: Służby poszukują kandydatów do pracy. Największe szanse mają informatycy, jednakże poszukiwani są specjaliści z wielu dziedzin. „Agencja Wywiadu, ABW, służby wojskowe, policja i CBA poszukują kandydatów do pracy. Stawiają m.in. na informatyków. Obiecują elastyczne płace. [...] Centralne Biuro Antykorupcyjne może dać pracę 100 osobom. Temistokles Brodowski, rzecznik CBA, informuje nas, że służba ta przyjmuje kandydatów z wykształcaniem: prawniczym, technicznym, ekonomicznym.”
Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Migracyjny sojusz Unii z krajami arabskimi”: Relacja ze szczytu dyplomatycznego UE i Ligii Państw Arabskich. „UE potrzebuje krajów arabskich do walki z imigracją i terroryzmem. Dlatego europejscy przywódcy przyjechali na pierwszy szczyt z Ligą Państw Arabskich. [...] UE ma świadomość, że USA ograniczają powoli swoją aktywność w regionie, już zapowiedzieli wycofanie się z Syrii. - Europa nie chce, żeby próżnię po Amerykanach wypełniły Rosja i Chiny - mówi cytowany przez agencję AFP unijny dyplomata.”
Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, „Mało chętnych do służby u marszałka”: Straż Marszałkowska pomimo ogromnych potrzeb kadrowych, nie może znaleźć kandydatów do służby w swoich szeregach. „Sejmowa formacja miała niemal podwoić liczebność, a przybyło kilkanaście etatów. W naborze nie pomagają nawet wysokie pensje. [...] Gdy bezrobocie sięgało kilkunastu procent, każda formacja mundurowa miała kolejkę chętnych przed bramą. Dziś jednak rynkiem pracy rządzi pracownik, a nie pracodawca.”
Parkiet, „Większa baza na Okinawie”: Obywatele Japonii są niechętni rozbudowie amerykańskich baz wojskowych na swoim terytorium. „Japoński rząd zdecydował się przystąpić do rozbudowy amerykańskiej bazy wojskowej na Okinawie, mimo że ponad 70 proc. mieszkańców w niedzielnym referendum opowiedziało się przeciwko tym planom. Denny Tamaki, gubernator tamtejszej prefektury, przyznał, że wyniki referendum nie mają mocy wiążącej, ale zaapelował do rządów Japonii i Stanów Zjednoczonych, by uszanowały wolę mieszkańców.”
Edward Lucas, Fakt, „Putin straszy rakietami, ale my mamy jego pieniądze”: Komentarz starszego wiceprezesa think thanku Center for European Policy Analysis. „Potrząsanie szabelką przez Putina sprawia, że wielu Francuzów, Niemców, Włochów i mieszkańców innych krajów pragnie, by i Amerykanie zwinęli swój parasol nuklearny i wrócili do domu. Drugą częścią planu Putina jest podsycanie niezadowolenia Amerykanów z przymierza atlantyckiego. Amerykanie mają dość skąpych europejskich sojuszników, którzy niewiele wydają na zbrojenia i stale narzekają. USA potrzebują nowych rakiet średniego zasięgu, aby móc sprostać potencjałowi militarnemu Chin, nie słabnącej Rosji. Amerykańscy decydenci słusznie uważają, że istniejące porozumienia w zakresie kontroli zbrojeń są przestarzałe. Miejmy nadzieję, że administracja Donalda Trumpa rozpocznie poważne rozmowy z Rosją i Chinami na temat pocisków rakietowych, gorących linii i i broni kosmicznej.”
Nasz Dziennik, „Niszczyciel zawinął do portu”: Amerykański okręt wojenny wpłynął do portu w Odessie. „Amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook wpłynął do portu w Odessie. Jest to kolejna jednostka NATO na Morzu Czarnym po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej. Amerykański okręt wpłynął do portu w Odessie wczoraj rano i pozostanie tu do środy. Wcześniej uczestniczył w manewrach z turecką fregata rakietową TCG Faith. USS Donald Cook wpłynął na Morze Czarne 19 lutego.”
Dumi
Wisła ciąg dalszy... Czytałem osatatnio, że koszt Wisły I wzrósł już do, uwaga 20 mld zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlaczego??? Bo kurs dolara poszedł w górę... Kolejny raz w negocjacjach ponosimy porażkę finansową. Ok. Też bym kupił od amerykanów Wisłę. dlatego tu jest to przełknięcia. Ale parcie na Fort Trump, BHS70i, Himars to dowody na coraz mniejszą suwerenność naszego kraju. Zamiast postawić na szybką modernizację, WOT wg Szeremietiewa nasi decydenci w sposób niezrozumiały i upokarzający dokonują deala z amerykanami. O tym, że płacimy za to gigantyczne pieniądze wiemy, ale Polaków interesuje co jeszcze prócz pieniędzy będziemy musieli oddać amerykanom??? Nie będziesz kłaniał się władcom tego świata... Albo to zrozumiesz i wyciągasz wnioski, albo czeka nas powtórka z naszej czarnej historii. Na koniec tradycyjnie: wierzcie mi, CHCĘ SIĘ MYLIĆ W TYM CO NAPISAŁEM POWYŻEJ!!!