Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Nowy szef MON po wyborach samorządowych?; Nowe bazy wojskowe USA w Argentynie; Estoński wywiad wykrył rosyjskich agentów

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Super Express, „Wyrzucą Kuchcińskiego?”: Roszady kadrowe na najwyższych stanowiskach w państwie. „Najpoważniejszy scenariusz wygląda tak: Kuchciński może zrezygnować tuż po wyborach samorządowych i zastąpi go Błaszczak - przekazał informator z PiS [...] Czy minister Mariusz Błaszczak (49 l.) zrezygnuje z posady szefa MON i na rzecz Michała Dworczyka (43 l.), obecnego szefa KPRM?”


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „USA umacniają się w Argentynie”: Argentyńskie media komentują decyzję powstania nowych jednostek amerykańskiej armii. „Stany Zjednoczone umacniają swoje wpływy w Ameryce Południowej. Amerykańskie Dowództwo Południowe (SOUTHCOM) wybuduje trzy bazy wojskowe na terenie Argentyny, a północnoamerykańscy wojskowi przeszkolą argentyńskich policjantów do szczytu G20 w listopadzie br. [...] Jednostki finansowane przez amerykańskie Dowództwo Południowe (SOUTHCOM) powstaną w Neuauenie, na północnym skraju Patagonii, w Misiones na granicy Argentyny, Paragwaju i Brazylii oraz w Ushuai, stolicy Ziemi Ognistej na południowym krańcu kraju. To właśnie baza na południu jest najszerzej komentowana w mediach, gdyż w pobliżu Ushuai znajdują się zajęte przez Brytyjczyków Falklandy.”


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Rosyjska agentura aktywna w Estonii”: O wykryciu rosyjskich agentów poinformował dyrektor generalny departamentu wywiadu zagranicznego Estonii (Vălisluureamet) Mikk Marran podczas piątkowej konferencji, która odbyła się w ramach Aspen Security Forum w USA. „Estoński wywiad wykrył siatkę rosyjskich agentów wpływu, w ramach której działali dziennikarze, dyplomaci, biznesmeni i politycy. Rosjanie zapewniali im wsparcie medialne, polityczne, wyjątkowe możliwości biznesowe, a w niektórych przypadkach pomoc finansową. [...] Do głównych zadań rosyjskiej agentury wpływu należą osłabianie pozycji NATO i związków między krajami europejskimi i USA (np. domaganie się usunięcia amerykańskich wojsk z Europy), wspieranie rosyjskiej narracji dotyczącej polityki międzynarodowej (min. w kwestii Donbasu czy Krymu) czy działanie na rzecz zniesienia nałożonych na Rosję sankcji.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.