Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Nowy szef MON po wyborach samorządowych?; Nowe bazy wojskowe USA w Argentynie; Estoński wywiad wykrył rosyjskich agentów

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Super Express, „Wyrzucą Kuchcińskiego?”: Roszady kadrowe na najwyższych stanowiskach w państwie. „Najpoważniejszy scenariusz wygląda tak: Kuchciński może zrezygnować tuż po wyborach samorządowych i zastąpi go Błaszczak - przekazał informator z PiS [...] Czy minister Mariusz Błaszczak (49 l.) zrezygnuje z posady szefa MON i na rzecz Michała Dworczyka (43 l.), obecnego szefa KPRM?”


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „USA umacniają się w Argentynie”: Argentyńskie media komentują decyzję powstania nowych jednostek amerykańskiej armii. „Stany Zjednoczone umacniają swoje wpływy w Ameryce Południowej. Amerykańskie Dowództwo Południowe (SOUTHCOM) wybuduje trzy bazy wojskowe na terenie Argentyny, a północnoamerykańscy wojskowi przeszkolą argentyńskich policjantów do szczytu G20 w listopadzie br. [...] Jednostki finansowane przez amerykańskie Dowództwo Południowe (SOUTHCOM) powstaną w Neuauenie, na północnym skraju Patagonii, w Misiones na granicy Argentyny, Paragwaju i Brazylii oraz w Ushuai, stolicy Ziemi Ognistej na południowym krańcu kraju. To właśnie baza na południu jest najszerzej komentowana w mediach, gdyż w pobliżu Ushuai znajdują się zajęte przez Brytyjczyków Falklandy.”


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Rosyjska agentura aktywna w Estonii”: O wykryciu rosyjskich agentów poinformował dyrektor generalny departamentu wywiadu zagranicznego Estonii (Vălisluureamet) Mikk Marran podczas piątkowej konferencji, która odbyła się w ramach Aspen Security Forum w USA. „Estoński wywiad wykrył siatkę rosyjskich agentów wpływu, w ramach której działali dziennikarze, dyplomaci, biznesmeni i politycy. Rosjanie zapewniali im wsparcie medialne, polityczne, wyjątkowe możliwości biznesowe, a w niektórych przypadkach pomoc finansową. [...] Do głównych zadań rosyjskiej agentury wpływu należą osłabianie pozycji NATO i związków między krajami europejskimi i USA (np. domaganie się usunięcia amerykańskich wojsk z Europy), wspieranie rosyjskiej narracji dotyczącej polityki międzynarodowej (min. w kwestii Donbasu czy Krymu) czy działanie na rzecz zniesienia nałożonych na Rosję sankcji.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. skipper

    Te zmiany to ucieczka przed odpowiedzialnością tej zmiany!!!!!!!!!!!!!!!

  2. dim

    Takie roszady to pełna kompromitacja partii rządzących. Dokumentują, że w partiach brak jest faktycznych specjalistów, a przy tym, że nikt nie dba także o ich wytworzenie. Ledwo gość nauczy się jednego zestawu tematów, rzuca się go na następne. Niepoważne, PARTACTWO !

Reklama