Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Nowi wiceministrowie w MON; Obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego; Greckie weto na drodze Macedonii do NATO
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Gazeta Wyborcza, „Czystki po Macierewiczu”: Nowe nominacje w MON. „Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mianował wczoraj dwóch nowych wiceministrów. Sebastian Chwałek będzie odpowiedzialny za modernizację sił zbrojnych, Marek Łapiński - za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne. To ciąg dalszy zmian po dymisji Antoniego Macierewicza. W piątek stanowiska stracili wiceministrowie Bartosz Kownacki, Bartłomiej Grabski, Dominik Smyrgała i dyrektor generalny Bogdan Ścibut.”
Nasz Dziennik, „Kwiaty na Cytadeli”: Obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. „W Cytadeli Warszawskiej rozpoczęły się wczoraj obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. (…) Premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożyli kwiaty w hołdzie powstańcom pod tablicą umieszczoną obok Bramy Straceń. W uroczystości wzięli też udział parlamentarzyści, żołnierze Wojska Polskiego i kombatanci. Szef rządu podkreślił, że Powstanie Styczniowe było aktem odwagi, desperacji, ale nie szaleństwa. Z kolei minister Błaszczak wskazał, że przyczyniło się ono do odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż na kulcie bohaterów tamtych walk wychowały się kolejne patriotyczne pokolenia Polaków. Prezydent Andrzej Duda wziął natomiast udział w obchodach rocznicy wybuchu powstania w Ciechocinku. Razem z małżonką złożyli wieniec przed pomnikiem Romualda Traugutta.”
Rzeczpospolita, „Pięć nazw Macedonii, każda lepsza niż FYROM”: W 2008 r. Grecja, korzystając z prawa weta, zablokowała macedońskie członkostwo w NATO. „Podobnie było z wstąpieniem Macedończyków na drogę do Unii Europejskiej. Od 1993 roku oficjalnie ich państwo występuje pod dziwaczną nazwą FYROM, od anglojęzycznego skrótu Former Yugoslav Republic of Macedonia - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Z każdym rokiem zanika pamięć o Jugosławii, a FYROM trwa. Teraz na stole negocjacyjnym, jak pierwszy ujawnił macedoński portal Mkd.mk, jest pięć kompromisowych nazw: Nowa Macedonia, Górna Macedonia, Macedonia Północna, Macedonia Wardarska i Macedonia (Skopje). W oficjalnej wersji każda ze słowem „Republika" na początku. Przedstawił je amerykański dyplomata Matthew Nimetz, specjalny przedstawiciel ONZ, który (z przerwami i dla różnych instytucji) pracuje nad rozwiązaniem prawie tak długo jak istnieje spór.”
dimitris /GR
Przecież to nie chodzi o samą nazwę ! Grecy domagają się zawsze po pierwsze usunięcia szowinistycznego wychowania i przekłamywania historii z macedońskich szkół i oficjalnej ideologii państwowej. Plus zakończyć mają się oczywiste roszczenia terytorialne, oparte o rażące i ciągłe przekłamywanie demografii. Plus przestrzeganie traktatów międzynarodowych. A dopiero w dalszej kolejności Grecy (także rząd) skłonni są negocjować zgodę na użycie ewidentnie od helleńskich czasów używanej nazwy swej prowincji (przykładowo: w dokumentacji kościelnej używanej nieprzerwanie także wtedy, gdy w ogóle nie istniałe państwo greckie). W FYROM: Skopia wychowały swe społeczeństwo w przkonaniu, że jest to wyłącznie im należna nazwa, przy tym także historia antyczna. I teraz nie wiedzą jak się wycofać. Oczywista jest także ręka Moskwy, dla nieosiągnięcia porozumienia - to przez ciche sterowanie nieuzyskaniem większości parlamentarnej dla zmiany konstytucji FYROM. W Grecji: Około 500-tysięczny wiec w Salonikach, zaskakująco ogromny, był przedtem potępiany przez główne partie polityczne, nie był relacjonowany przez żaden kanał TV (prywatni nadawcy też zostali zastraszeni nieudzieleniem dalszej licencji), a zwykli Grecy mimo tego nie zgadzają się na dalsze zamykanie oczu na sytuację. W tym na ogromną presję ze strony dyplomacji USA i RFN, pod jaką działa grecki rząd. A rząd ocenił właśnie, że \"rządy nie kierują się wiecami\".