Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wtorek z Defence24.pl: Nominacje generalskie z konfliktem personalnym w tle; Fuzja zakładów lotniczych w PGZ; Wywiad z szefem MON; Ujawniono rosyjską siatkę szpiegowską; Bułgaria wydaliła rosyjskiego dyplomatę

Fot. por. RobertSuchy/COMON
Fot. por. RobertSuchy/COMON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „A w wojsku szykuje się dwuwładza”: Nominacje na wyższe stopnie w armii na tle konfliktu personalnego generała broni Rajmunda Andrzejczaka oraz generała broni Jarosława Miki. „Przy okazji Święta Niepodległości czwartą gwiazdkę mają otrzymać szef sztabu i dowódca generalny. Pierwszemu bliżej do prezydenta, drugiemu do ministra obrony. Obaj są skonfliktowani”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Startuje skrzydlata fuzja w zbrójeniówce”: Dwa największe zakłady odpowiedzialne za serwisowanie samolotów bojowych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej na początku 2020 roku zostaną połączone. „Liderem integracji będą Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy odpowiedzialne dotąd w Polskiej Grupie Zbrojeniowej za remonty i modernizacje struktur i urządzeń pokładowych wojskowych maszyn. Do pomorskiej spółki dołączą warszawskie WZL nr 4 wyspecjalizowane w serwisowaniu silników bojowych maszyn - zarówno MiG-29, jak i najnowszych wielozadaniowych F-16 [...]”


Tomasz Sakiewicz, Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Sojusz ponad wszelkimi podziałami”: Wywiad z Ministrem Obrony Narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „Relacje z Waszyngtonem i pozostałymi krajami w NATO są bardzo dobre. Dowodem są m.in. szeroka obecność wojsk USA w Polsce czy rozmieszczenie batalionowych grup bojowych (eFP), także z polskimi żołnierzami, na wschodniej flance.”


Marlena Nowakowska, Gazeta Polska Codziennie, „Wykryto rosyjską siatkę szpiegowską”: Działania kontrwywiadowcze polskich służb specjalnych doprowadziły do ujawnienia rosyjskiej siatki szpiegowskiej. „[...] na podstawie materiałów ABW pod koniec 2017 r. objęto zakazem wjazdu do państw strefy Schengen trzech <<ekspertów>>: Olega Bondarenkę, Dmitrija Kondraszowa i Aleksieja Martynowa. - Mężczyźni pełnili funkcję moderatorów rosyjskich działań hybrydowych w Europie.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja penetruje Bałkany z terenu Bułgarii”: Rosyjskiego dyplomatę oskarżonego o szpiegostwo na terenie Bułgarii interesowały przede wszystkim dyslokacja zbrojeń, nowa broń sojuszników Bułgarii, a także szczegółowe wydatki na obronę. „Rosja nadal posiada potężne wpływy w Bułgarii i wykorzystuje to państwo jako ośrodek wywiadowczy na całe Bałkany. Jednym z elementów nacisku na władze w Sofii jest monopol energetyczny. [...] W ubiegłym tygodniu bułgarskie władze wydaliły pierwszego sekretarza rosyjskiej ambasady Władimira Rusjajewa, który miał kierować siecią wywiadu wojskowego swojego kraju w całym regionie.”


Puls Biznesu, „Konsolidacja ochroni przed turbulencjami”: Fuzja największych zakładów lotniczych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej pozwoli na poszerzenie oferty o kompleksowe remonty samolotów bojowych. „PGZ połączy zakłady z Bydgoszczy i Zielonki. Powalczy m.in. o serwis 500 sztuk F-16. Inwestycje wesprze PFR i sprzedaż nieruchomości. [...]  w pierwszym etapie kilkadziesiąt milionów złotych zostanie zainwestowane z własnych pieniędzy łączących się firm. Będą przeznaczone na budowę hali w Zielonce, w której będą serwisowane silniki F-100.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.