Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: NATO nie chce wojny z Rosją; Projekt 14 incydentów terrorystycznych; Pierwsze podsumowania po szczycie NATO; SZ RP będą mieć minimum 150 tys. żołnierzy?; USA chce odbić Mosul z rąk ISIS

fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ
fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „NATO nie chce starć z Rosją”: Wywiad z Robertem Pszczelem, dyrektorem Biura Informacji NATO w Moskwie.  „Wszystkie ćwiczenia NATO w ramach art. 5 traktatu północnoatlantyckiego mają charakter defensywny a Rosja ćwiczy działania ofensywne. Mieliśmy informacje, że przeprowadzane są ćwiczenia z symulowanymi atakami jądrowymi i traktowane są one normalnie, jako typowy element szkoleniowy. Dziwi nas, że Rosjanie traktują to jak coś oczywistego. Różnica polega też na tym, że na każde większe ćwiczenia NATO zapraszani są rosyjscy obserwatorzy, byli ostatnio na Anakondzie! Co innego w Rosji. Wykorzystuje ona pewien kruczek prawny: otóż obserwatorzy zewnętrzni nie muszą być zapraszani, jeśli ćwiczenie jest niezaplanowane. I co? W Rosji 99 proc. ćwiczeń jest niezaplanowanych. NATO naprawdę nie ma niczego do ukrycia i mamy taki obyczaj, że mówimy prawdę.”


Agata Łukaszewicz, Rzeczpospolita, „Czternaście kategorii incydentów terrorystycznych”: Minister spraw wewnętrznych przedstawił katalog incydentów terrorystycznych. W spisie znajduje się między innymi atak na polskich żołnierzy oraz aktywność terrorystyczna w mediach i internecie. Eksperci obawiają się, zbyt szerokiego użycia pojęcia „incydent terrorystyczny” tym samym ograniczając swobody i prawa obywatelskie.


Grzegorz Osiecki, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Nie będziemy walczyć samotnie”: Wywiad z Krzysztofem Szczerskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta, który ocenia szczyt NATO oraz decyzje, które na nim zapadły. Minister również wskazuje obawy względem reakcji Rosji na szczyt i jego polityczne konsekwencje. 


Mirosław Skowron, Super Express, „W Polsce powinny być stałe bazy”: Wywiad z dr. Peter’em Caddick-Adams’em, byłym doradcą rządu Wielkiej Brytanii. „Realne pojawienie się wojsk NATO na terenie tzw. nowych krajów członkowskich to coś pozytywnego. Można powiedzieć historycznego. Z mojego punktu widzenia jest to jednak zupełnie niewystarczające, a jeżeli chodzi o liczbę tych wojsk, to taktycznie nie da się ukryć, że jest to niestety tylko kosmetyka.” 


Fakt, „Nasza armia będzie mieć 150 tysięcy żołnierzy?”: „Obecny budżet wystarcza do tego, żeby armia polska liczyła maksymalnie do 120 tyś. żołnierzy - mówił wczoraj Antoni Macierewicz i przyznał, że to oczywiście zbyt mało. Zapowiedział też, że minimum, do którego będzie dążył, to 150 tyś. żołnierzy.”


Adrian Stankowski, Gazeta Polska Codziennie, „Ile waży ciężka brygada?”:  Opinie ekspertów po szczycie NATO. „Oczywista waga zarówno politycznych, jak i militarnych decyzji warszawskiego szczytu przygotowują dopiero warunki do zbudowania rzeczywistej architektury zapewniającej Polsce bezpieczeństwo. To niezbędny szkielet, który musimy wypełnić pilną rozbudową własnego potencjału obronnego, w tym kompetencji polskiej zbrojeniówki. Zarysowane przez ministra Antoniego Macierewicza priorytety rozbudowy obrony powietrznej i floty okrętów podwodnych dają nadzieję, że rozbudowa polskiego potencjału bezpieczeństwa będzie się dokonywała w sposób przemyślany i planowy.”


PAP, Nasz Dziennik, „W drodze na Mosul”: Szef Pentagonu nakreślił w Iraku plany odbicia Mosulu z rąk Państwa Islamskiego.  „USA i siły dowodzonej przez nie koalicji wykorzystają bazę irackich sil powietrznych, odbitą niedawno z rąk dżihadystów, jako przyczółek w ofensywie . na Mosul, bastion Państwa Islamskiego - powiedział wczoraj minister obrony Ash Carter.”

Reklama

Komentarze

    Reklama