Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Najnowszy raport SIPRI; MON planuje powrót przedwojennych stopni; Wywiad z szefem MSZ; Produkcja anten do Patriotów w PIT-Radwar

Fot. defense.gouv.fr
Fot. defense.gouv.fr

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Moskwa hamuje wyścig zbrojeń”: Ukazał się najnowszy raport  SIPRI dotyczący rankingu potęg militarnych. Po raz pierwszy od prawie 13 lat Rosja nie znalazła się w piątce najszybciej zbrojących się krajów świata. Miejsce Rosji zajęła w raporcie SIPRI - Francja. „Jednak SIPRI uważa, że już w 2016 roku Kreml zaczął zmniejszać wydatki zbrojeniowe, <<ale jednorazowe zaległe rządowe wypłaty zbrojeniówce zwiększyły budżet wojskowy o 7,2 proc. Gdyby nie to, już w 2016 roku zmniejszyłby się on o 11 proc.>>”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia znów z ułanami”: Resort obrony narodowej wraca do pomysłu przywrócenia przedwojennych stopni wojskowych. Historycznych stopni mogłyby używać jednostki nawiązujące do tradycji kawaleryjskich oraz rakietowe i artyleryjskie. „W pierwszym przypadku szeregowego będzie można tytułować ułanem, dragonem, szwoleżerem, strzelcem konnym lub huzarem, a dzisiejszego sierżanta - wachmistrzem, z kolei kapitana - rotmistrzem. W jednostkach rakietowych i artyleryjskich powrócą zaś stopnie ogniomistrza, czyli odpowiednika sierżanta, bombardiera - starszego szeregowego, i kanoniera - odpowiednika szeregowego w artylerii.”


Jędrzej Bielecki, Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Wypełnimy wyroki Luksemburga”: Wywiad z Jackiem Czaputowiczem, ministrem spraw zagranicznych. „Zwiększenie potencjału obronnego Niemiec nie jest alternatywą dla zaangażowania sił amerykańskich w NATO, lecz tego pożądanym uzupełnieniem. Zrównoważenie sił zbrojnych Rosji, zarówno konwencjonalnych, jak i nuklearnych, wymaga obecności USA w Europie. [...] Zwiększenie zdolności obronnych Niemiec mogłoby umożliwić przesunięcie na wschodnią flankę NATO części Fortu Trump, który w sile z 37 tys. amerykańskich żołnierzy znajduje się na terytorium tego kraju. Wobec utrzymującego się zagrożenia ze strony Rosji byłoby to ze wszech miar uzasadnione.”


Gazeta Polska Codziennie, „Anteny do patriotów z Polski”: Pierwsza partia anten z wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej PIT-Radwar,  producent systemu Patriot odebrał już w 2017 r. Polska firma będzie kontynuować współpracę z Raytheon w celu produkcji anten dla innych zagranicznych klientów. „Firma Raytheon we współpracy z polskim przemysłem ukończyła integrację anteny systemu identyfikacji swój-obcy produkowanej przez PIT-Radwar z radarem systemu Patriot dla jednego z zagranicznych klientów - poinformował Raytheon. [...] Raytheon w dalszym ciągu buduje długoterminowe partnerstwo z polskim przemysłem, oferując mu znaczący udział w pracach - powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. Sailor

  Tak, a pro po zmiany stopni to proponuję głębszy powrót do tradycji i wrócić do hetmanów, chorągwi, hufców.

  1. B22

   W czasach wyśrubowanej unifikacji zróżnicowanie nazw odpowiadających stopni w różnych rodzajach wojsk ma sens? Tradycja wspaniała ale korzyść żadna.

 2. Dumi

  I tak nasz przemysł zamiast rozwijać coś własnego staje się kolonią coraz bardziej uzależnioną od USA. Fort Trump??? Pomyślcie jak bardzo staniemy się kolonią... Tylko nie piszcie mi tu o Niemcach. Tu jest Polska i zachęcam do samodzielnego myślenia. Jak narazie rozwój naszego przemysłu jest cienki. Sam zakup Wisły I to zapłacenie amerykanom ok 20 mld zł!!! Offset??? Jedynie ponad 700 mln zł.... Przypominam, że w latach 2016-2019 (kadencja PiS) mamy do wydania na modernizację ok 42 mld zł. Skoro większość pochłonie program Wisła I i Wisła II to na rozwój naszego przemysłu rzucono ochłapy. Jeśli to nie skandal to pytam się co?

 3. ideEfix

  Nie widzę sensu w tym. Zmiana dla zmiany. Nie macie na co wydawać pieniędzy podatnika? Wszystko już armia ma i niczego nie trzeba kupować?

 4. NOE

  Czyżby MON szykował się ponownie do klęski wrześniowej? a kiedy do uzbrojenia wróci szabla i koń?

Reklama