Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Koniec IS w Libii rozpocznie wojnę domową?; Zmiany w obowiązkowej kwalifikacji kobiet do wojska; Dżihadyści wybierają nowego przywódcę; Nowa koncepcja polityki zagranicznej Rosji; Kompanie OT w Gostyninie i Sierpcu na Mazowszu
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Dlaczego pokonanie ISIS w Libii nie cieszy": Wyparcie z Libii dżihadystów będzie początkiem wojny domowej? "Dopiero z pomocą nalotów organizowanych przez USA, brytyjskich sił specjalnych i dzięki włoskiej pomocy medyczno-humanitarnej dżihadystów udało się stłoczyć na obszarze niecałego kilometra kwadratowego. Wojna z ISIS w Syrcie jest więc ponoć prawie wygrana (choć trzeba pamiętać, że to samo mówiono już rok temu). Ale fanfar nie słychać. Słychać za to niezmiennie, że Libia jest na krawędzi wojny domowej. [...] Nawet jeśli ISIS zostanie całkowicie wyeliminowane z Syrty to bez narodowego pojednania nie będzie miało dużego znaczenia dla bezpieczeństwa Libii (i Europy). Dżihadyści rozejdą się do innych miejsc, dołączą do innych grup i będą czekać na dogodny moment, by uderzyć ponownie".
Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Wojsko wezwie 19-letnie słuchaczki kierunków medycznych": Planowane zmiany w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP zakładają powołanie na obowiązkową kwalifikację wojskową kobiety rozpoczynające edukację na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, medycyna, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne oraz weterynaria. W związku z planowanymi zmianami, wraz z młodymi kobietami zostaną zaimplementowane przepisy kodeksu pracy regulujące prace kobiet w szczególnie trudnych warunkach oraz w czasie ciąży. Eksperci obawiają się, że takie zmiany ograniczą możliwości operacyjne wojska.
Super Express, "Nowy kalif": "Terroryści z Państwa Islamskiego wybiorą nowego kalifa. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka grupa dowódców organizuje spotkanie, by wyłonić kolejnego lidera. Zapewne oznacza to, że krążące od miesięcy plotki o śmierci dotychczasowego przywódcy ISIS Abu Bakr al-Bagdadiego (45 l.) są prawdziwe. Nie zostały one jednak oficjalnie potwierdzone. Inne pogłoski głoszą, że al-Bagdadi jest okrążony przez iracką armię w Mosulu i nie ma szans na ocalenie, stąd wybory nowego lidera".
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Moskwa straszy NATO": Nowa koncepcja polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej została zatwierdzona dekretem prezydenta Władimira Putina. "Mowa jest o wielu innych krokach, które Rosja uznaje za nieprzyjazne. Pierwszym z nich jest samo rozszerzenie NATO m.in. o Polskę. Na drugim miejscu wymienia się to wszystko, co Sojusz robi w obronie swojej wschodniej flanki w ostatnich dwóch latach po rosyjskiej agresji na Ukrainę, a więc – według moskiewskiej narracji-przybliżenia wojskowej infrastruktury Sojuszu do rosyjskich granic i rozszerzania jego wojskowej aktywności w regionach graniczących z Rosją".
Tygodnik Płocki, "Wojsko wraca na Mazowsze": W Gostyninie i Sierpcu planowane jest utworzenie kompanii Wojsk Obrony Terytorialnej. "Czy po ponad 20 latach na Mazowszu Płockim znowu pojawią się żołnierze? To bardzo prawdopodobne, a wszystko za sprawą Wojsk Obrony Terytorialnej. W myśl założeń w każdym powiecie ma pojawić się kompania tego nowego rodzaju sił zbrojnych. Chociaż Wojska Obrony Terytorialnej mają zostać powołane na początku przyszłego roku, to już teraz trwa do nich rekrutacja. Do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku zgłosiło się kilkudziesięciu ochotników chcących służyć w WOT".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie