Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Jak będzie wyglądał Fort Trump?; Wywiad z szefem BBN; Wojsko w kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta; Wywiad z prezesem Leonardo Poland i PZL Świdnik
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Fort Trump w szczegółach”: Jak donoszą media, są już znane szczegóły powstania Fortu Trump w Polsce. Do Polski ma być skierowanych dwukrotnie więcej amerykańskich żołnierzy, niż planowano oraz 30 samolotów F-16. Obecność wojsk USA będzie w Polsce bardziej widoczna, ale stacjonować będą na specjalnych prawach z szerokim immunitetem. „[...] do naszego kraju ma przyjechać nawet do dwóch tysięcy żołnierzy amerykańskich, a nie - jak zakładano wcześniej - do tysiąca. Do Polski przeniesione zostanie również Dowództwo V Korpusu US Army z Kentucky. Jest też plan, by z RFN do Polski przebazować około 30 amerykańskich F-16. [...] Finał rozmów o Fort Trump jest znacznie bardziej ambitny, niż do tej pory zakładano. Kontrowersje mogą jednak budzić zasady, na jakich przebywać u nas będą Amerykanie.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Świdnik liczy na nowe śmigła”: Wywiad z Marco Lupo, prezesem Leonardo Poland i PZL Świdnik. „Nowy polski śmigłowiec wielozadaniowy byłby w 100 proc. zaprojektowany, wyprodukowany z uwzględnieniem indywidualnych wymogów zamawiającego, przetestowany i modernizowany w Polsce [...] Przyszłość PZL-Świdnik opiera się na dwóch filarach. Po pierwsze, eksport związany jest z globalnym sukcesem Leonardo, a ten jest niepodważalny. Drugim filarem jest rynek krajowy. Tak jak w każdym kraju, w którym jesteśmy obecni, istnieją programy wspierające lokalny przemysł lotniczy i bezpieczeństwo narodowe.”
Tomasz Walczak, Super Express, „Wizyta w interesie Polski a nie Andrzeja Dudy”: Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. „ Relacje z USA to ewolucja, nie rewolucja. Ta wizyta ma dwa wymiary. Jeden to rutynowy i rytmiczny kontakt między głowami państw Polski i USA i konsekwentne działania dotyczące realizacji pewnych uzgodnień, które zapadły wcześniej. Drugi to aspekt aktualnych wyzwań. To pandemia koronawirusa i jej konsekwencje dla świata. Ale także ostatnie zapowiedzi Donalda Trumpa o przesunięciu z Niemiec 9 tyś. amerykańskich żołnierzy.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Obietnice dla armii”: Podsumowanie programów wyborczych kandydatów na urząd Prezydenta RP. „Wszyscy są za modernizacją sił zbrojnych i sojuszem z USA, ale różnie rozkładają akcenty. Mają różne wizje rozwoju Wojska Polskiego. Przyspieszenia, czyli większych wydatków na armię, oczekują m.in. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, a mniejszego zaangażowania w Polsce wojsk amerykańskich - Krzysztof Bosak.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie