Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Gliwice zagłębiem dronów; Zwiększenie budżetów służb mundurowych; Spotkanie przedstawicieli wojsk desantowych NATO; PGZ o nowej strategii koncernu; Tarcza przeciwrakietowa nie ochroni Europy przed bronią atomową

Bsl FlyEye, używany w Wojsku Polskim. Fot. WB Electronics
Bsl FlyEye, używany w Wojsku Polskim. Fot. WB Electronics

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Latające roboty rodem z Polski": W Gliwicach funkcjonuje polskie zagłębie dronów. Dwie polskie firmy: Novelty i Flytronic (wchodząca w skład WB Electronics) projektują i budują bezzałogowce, które osiągają niemałe sukcesy na rynku międzynarodowym. Novelty produkuje drony na potrzeby cywilne, natomiast Flytronic na potrzeby wojskowe, w tym drony zwiadowcze Fly Eye oraz Warmate.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Specjalne budżety służb": W związku z organizacją dwóch międzynarodowych imprez na terenie naszego  kraju jak szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży, państwo wyda ponad 120 mln zł, w tym na dofinansowanie budżetów służb mundurowych. Resort obrony narodowej zwiększył tegoroczny budżet Służby Kontrwywiadu Wojskowego o 20 mln zł.


Piotr Subik, Dziennik Polski, "Desant natowskich generałów": W Krakowie odbywa się spotkanie dowódców jednostek spadochronowych z NATO. W spotkaniu bierze udział 50 żołnierzy, w tym 19 generałów z USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Holandii i Francji.


Gazeta Polska Codziennie, "Koncern do zadań specjalnych": Polskie zakłady zrzeszone w PGZ mogą stać się konkurencyjne w skali globalnej dzięki Programowi Modernizacji Technicznej. "Polska Grupa Zbrojeniowa w ramach Programu Modernizacji Technicznej (PMT) armii może pozyskać zamówienia o wartości przekraczającej 60 mld zł. To niepowtarzalna szansa na rozwój i unowocześnienie państwowego sektora obronnego. Jej wykorzystanie ma zapewnić realizacja nowej strategii Grupy."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie - Warszawa, "Oprócz tarczy potrzebny miecz": Ośrodek analityczny Stratfor przestrzega przed optymizmem związanym z budowaniem tarczy antyrakietowej w Europie. Dodaje również, że wybuch ewentualnej wojny między Zachodem a Rosją najprawdopodobniej będzie miała charakter konwencjonalny. "Elementy tarczy antyrakietowej rozmieszczone w Rumunii nie ochronią Europy przed ewentualnym zmasowanym uderzeniem atomowym Rosji - stwierdza amerykański ośrodek analityczny Stratfor. [...]w ostatnich dniach pojawiły się w zachodnich mediach ostrzeżenia o rozmieszczeniu przez Rosję w obwodzie królewieckim elementów broni atomowej. Ma to być odpowiedź Kremla na zwiększenie obecności militarnej sił NATO w pobliżu granic Rosji"


TDA, Parkiet: "Qumak Konsorcjum Qumaka i firmy Computex zawarto umowę z Inspektoratem Uzbrojenia, na mocy której dostarczy infrastrukturę informatyczną na potrzeby Sił Zbrojnych RP za blisko 13 mln zł brutto. Zamówienie obejmuje 167 serwerów i trzyletni okres obsługi serwisowej. W poniedziałek po południu akcje Qumaka drożały o 2 proc., do 8,52 zł."

Reklama

Komentarze

    Reklama