Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Gen. Tomaszycki nowym szefem Sztabu Generalnego?; Zamachowiec z Istambułu nadal na wolności; Raytheon unowocześni baterie Patriota; ISIS planuje zamach chemiczny w Europie?; Ochotnicy rozpoczęli rok w centrach szkolenia

Szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej w 2 BZ w Złocieńcu. Fot. st. kpr. Radosław Dominowski
Szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej w 2 BZ w Złocieńcu. Fot. st. kpr. Radosław Dominowski

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Jedna armia i tylko jeden dowódca": Trwają przygotowania do odwrócenia reformy systemu dowodzenia. Powrót do poprzedniego systemu, gdzie całą armią dowodził Sztab Generalny na czele z "pierwszym żołnierzem" ma nastąpić we wrześniu 2017 roku. Eksperci przyznają, że obecny system komplikował skuteczne dowodzenie armią, gdzie rozdział kompetencyjny nie był klarowny. Nowym szefem Sztabu Generalnego po dymisji gen. Gocuła, może być gen. Marek Tomaszycki, który obecnie zakończył kadencję Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.


Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, "W Stambule zaatakowało ISIS": Terrorysta, który wciąż jest ścigany przez turecką policję, ma pochodzić z Uzbekistanu lub Kirgistanu. "Wczoraj na stronie agencji Amak powiązanej z dżihadystami ISIS przyznało się do ataku.[...] Choć celem byli chrześcijanie, najwięcej ofiar było muzułmanami. Z 39 zabitych 25 to obcokrajowcy, z których prawdopodobnie tylko czworo nie wyznawało islamu (dwóch Niemców i dwoje Hindusów). Tureckie media podają, że atak nastąpił w noc sylwestrową ok. 1.15 i w sumie trwał siedem minut, w trakcie których zamachowiec wystrzelił do 180 pocisków. Najprawdopodobniej po wszystkim przebrał się i wmieszał w tłum uciekających."


Rzeczpospolita, "Technologie": "600 mln dol. zainwestuje w unowocześnienie swoich baterii systemu antyrakietowego Patriot jeden z 13 użytkowników broni - poinformował koncern Raytheon z USA. [...] Realizacja kontraktu pozwoli wdrożyć najbardziej obecnie zaawansowaną wersję systemu Patriot, tzw. Konfiguracją 3+, wraz z zestawem nowego oprogramowania umożliwiającego wykorzystywanie najnowszych pocisków przechwytujących PAC-3 MSE i rozszerzającego możliwości niszczenia taktycznych pocisków balistycznych. Polska armia zdecydowała się negocjować z Waszyngtonem zakup Patriotów we wrześniu 2016."


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Terroryści zamierzają wytruć Europę": Wielka Brytania ostrzega przed planami Państwa Islamskiego, które  zamierza wykorzystać broń chemiczną do serii zmasowanych ataków w Europie.  "Władze Maroka rozbiły niedawno komórkę ekstremistów zajmujących się bronią chemiczną. Odzyskano substancje chemiczne 1 biologiczne oraz duży zapas nawozu, których można użyć do domowej produkcji materiałów wybuchowych i z których można wytworzyć zabójczą truciznę - przypomniał brytyjski minister. Ben Wallace dodał, że władze w Londynie obawiają się, iż wypieranie islamistów z ich bastionów w Iraku i Syrii przyczyni się do ekspansji terroryzmu na Wyspy. Szacuje się, że w szeregi IS wstąpiło ponad 800 osób legitymujących się brytyjskimi paszportami."


Nasz Dziennik, "Szkolenia ochotników": Ochotnicy rozpoczynają rok w wojskowych centrach szkolenia. "Prawie 3800 ochotników ma stawić się w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Będzie to pierwszy z trzech zaplanowanych na ten rok turnusów służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych. Dowództwo Generalne Rodzajów Sil Zbrojnych poinformowało, że 1700 przyszłych żołnierzy przyjmą centra szkolenia. Pozostali trafią do wytypowanych 35 jednostek w całym kraju. [...] na bieżący rok zaplanowano przeszkolenie blisko 12 tysięcy kandydatów. Takie kursy trwają cztery miesiące i są podzielone na szkolenie podstawowe i specjalistyczne. W ubiegłym roku w ramach służby przygotowawczej przeszkolono blisko 11 tyś. żołnierzy."

Reklama

Komentarze

    Reklama