Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Europejski VAT finansuje islamskich terrorystów; W sierpniu szczegóły pozyskania fregat Adelaide od Australii; Lotos zaopatrzy wojska NATO w paliwo na czas ćwiczeń Anakonda?

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Szulc, Dziennik Gazeta Prawna, „Terroryzm finansowany z VAT”: Islamska karuzela vatowska w krajach Unii Europejskiej generuje ogromne środki, dzięki którym grupy dżihadystów finansują ataki. „Radykalne grupy bojowe mogą organizować zamachy z podatku wyłudzonego z budżetów państw UE. Co roku do ich kieszeni może trafiać w ten sposób nawet 420 mln euro - wynika z danych przedstawionych w Parlamencie Europejskim”.


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Adelaide na ratunek flocie”: W sierpniu podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii, mają zostać ustalone szczegóły dotyczące pozyskania używanych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. „Najprawdopodobniej chodzi o okręty HMAS Melbourne i HMAS Newcastle, które są właśnie wycofywane z australijskiej floty. Zastąpią je nowoczesne okręty klasy Hobart, które wybudują tamtejsze stocznie. [...] Według pesymistów w ciągu najbliższych czterech-pięciu lat nasza flota nie ma szans na istotną modernizację. [...] Na razie nie wiadomo, jaki będzie koszt zakupu australijskich fregat”.


Tomasz Furman, Rzeczpospolita, „Grupa Lotos ma duże umowy ze służbami mundurowymi”: Do końca roku Grupa Lotos planuje wystartować w kilku przetargach ogłaszanych przez różne rodzaje służb mundurowych. Najpoważniejszym z nich będzie dostarczenie paliwa dla wojsk NATO podczas tegorocznych manewrów. „Koncern chce jeszcze w tym roku pozyskać przynajmniej kilka kontraktów w ramach przetargów ogłaszanych głównie przez wojsko, i to nie tylko polskie. [...] Spółka Lotos Air-BP Polska w tym roku liczy jeszcze na potencjalne umowy w ramach m.in. manewrów Anakonda 2018 […]”.


Reklama

Komentarze

    Reklama