Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Europa oszczędza na wojsku; Państwo Islamskie próbuje bronić Mosulu; Dżihadyści z brytyjskimi paszportami wracają do Wielkiej Brytanii

Fot. geetha.mil.gr
Fot. geetha.mil.gr

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.  

Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, „Europa za mało wydaje na wojsko”: Zarzuty amerykańskiego prezydenta - Donalda Trumpa - dotyczące braku wkładu finansowego innych krajów NATO we własną obronę, są jak najbardziej słuszne. Próg 2% PKB na wojsko jest utrzymany w całym NATO jedynie przez Grecję, Wielką Brytanię, Estonię i Polskę. W niedalekiej przyszłości ma się to zmienić.


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Dżihadyści zaciekle bronią się w Mosulu”: Oddziały irackie wchodzą do zachodniej części Mosulu.  Pozycja USA w koalicji antyterrorystycznej słabnie. „Do zachodniego Mosulu irackie siły specjalne weszły w piątek, po raz pierwszy od rozpoczęcia w październiku ofensywy na to miasto, zajęte przez tzw. państwo islamskie (ISIS - Islamie State in Iraq and Syria) w 2014 r. Wojska rządowe znalazły się w odległości mniej niż 3 km od meczetu w starej części miasta, gdzie Abu Bakr al-Bagdadi, przywódca ISIS, proklamował kalifat na opanowanych przez dżihadystów obszarach Iraku i Syrii. Zdobywanie wschodniej części Mosulu trwało prawie trzy miesiące.”


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Brytyjscy dźihadyści wracają do kraju”:  Ogromne niebezpieczeństwo zmierza do Wielkiej Brytanii. „Wielu obywateli Zjednoczonego Królestwa, którzy opuścili kraj, aby walczyć po stronie dżihadu, teraz wraca do domu. Do ich powrotu niewątpliwie przyczyniło się odbicie irackiego Mosulu z rąk islamistów oraz perspektywa niedalekiego wyzwolenia syryjskiej Rakki […]”

Reklama

Komentarze

    Reklama