Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Dyskusja o broni jądrowej w Niemczech; Chiny przestaną wspierać Koreę Północną; Intensyfikacja działań militarnych w Syrii zakończy istnienie Państwa Islamskiego?
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Niemcy przełamują atomowe tabu": W Niemczech publicznie mówi się o stworzeniu własnego systemu odstraszania jądrowego. Jest to postrzegane jako odpowiedź na żądania zwiększenia wkładu europejskich członków NATO do systemu obronnego, wyrażane przez administrację Donalda Trumpa. Niemieccy komentatorzy obawiają się ograniczenia zaangażowania USA w Sojusz.
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Główny sojusznik porzuca Pjongjang": Najważniejszy partner handlowy Korei Północnej - Chiny - straciły cierpliwość do nieprzewidywalnego przywódcy koreańskiego reżimu. Chińskie władze przestały importować z Korei węgiel. Ograniczenie handlu z Koreą ma być odpowiedzią na łamanie rezolucji ONZ próbami rakietowymi oraz incydent ze służbami specjalnymi w tle.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Państwo Islamskie chyli się ku upadkowi": Zintensyfikowane działania militarne zakończą istnienie Państwa Islamskiego? "Dni tzw. Państwa Islamskiego (IS) są policzone - przekonują wojskowi międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystami. Syryjskie Siły Demokratyczne znalazły się niecałe 6 km od Ar-Rakki, stolicy zbrodniczego kalifatu, a iracka 9. Dywizja w niedzielę rozpoczęła z czterech stron ofensywę na najważniejszy bastion islamistów w Iraku - miasto Mosul. Sukcesy w walce z islamistami wynikają m.in. ze zintensyfikowania nalotów międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim. - Zwiększamy systematycznie liczbę nalotów na pozycje dżihadystów w Ar-Rakce i okolicach, wybierając na cel w głównej mierze przywódców zbrodniczego kalifatu oraz centra dowodzenia [...]"
LL
Polska też powinna rozpocząć taką dyskusję.